تاریخ انتشار خبر: ۱۳ , مهر, ۱۳۹۸ | ۲۱:۱۵:۲۱
کد خبر : 33953
فریدون عبدی رئیس اداره بهزیستی شهرستان دزفول گفت:

نگهداری معلولین ذهنی در مراکز بهزیستی ورود خیرین را می طلبد. /پروژه تامین مسکن معلولین در حال پیگیری است

🔰بیشترین مراجعات در شش ماهه نخست سال جاری در بخش سیار یا همان اورژانس اجتماعی بوده که بیشترین مراجعه در خصوص کودک آزاری، همسرآزاری، معلول آزاری، فرار از خانه و دختران در معرض خطر بوده است.

نگهداری معلولین ذهنی در مراکز بهزیستی ورود خیرین را می طلبد. /پروژه تامین مسکن معلولین در حال پیگیری است

🔰بیشترین مراجعات در شش ماهه نخست سال جاری در بخش سیار یا همان اورژانس اجتماعی بوده که بیشترین مراجعه در خصوص کودک آزاری، همسرآزاری، معلول آزاری، فرار از خانه و دختران در معرض خطر بوده است.

🔹به گزارش دزنا ۲۴؛ فریدون عبدی رئیس اداره بهزیستی شهرستان دزفول امروز شنبه ۱۳ مهر ۹۸ در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: سازمان بهزیستی که تحت نظارت وزارت کار و رفاه اجتماعی می‌باشد، در سه حوزه توانبخشی، اجتماعی و پیشگیری فعالیت دارد و بسیاری از طرح‌های آن به بخش خصوصی و مردم با نظارت بهزیستی منتقل شده است.

🔹عبدی بیان نمود: در حوزه اجتماعی مهمترین اقدامات، بیشترین تماس‌ها و یا مراجعات با اورژانس اجتماعی بوده، به طوری که در شش ماهه نخست سال جاری در بخش سیار یا همان اورژانس اجتماعی هزار و ۶۰۰ نفر مراجعه کننده تحت حمایت واحد سیار بهزیستی قرار گرفتند، که بیشترین مراجعه در خصوص کودک آزاری، همسرآزاری، معلول آزاری، فرار از خانه و دختران در معرض خطر بوده است.

🔹رئیس اداره بهزیستی شهرستان دزفول افزود: در سال جاری سه هزار و ۲۸۳ تماس با سامانه ۱۲۳ برقرار شده است که از این تعداد ۶۸۰ تماس مرتبط با حوزه اورژانس اجتماعی بوده و بیشترین تماس ها مربوط به اختلافات خانوادگی، زوجین متقاضی طلاق و زنان آسیب دیده بوده که ۲۳۶ مورد از تماس های مرتبط به مراکز بهزیستی ارجاع داده شدند.

🔹عبدی تشریح کرد: ایتام تحت پوشش بهزیستی شهرستان دزفول ۴۸ کودک می باشند و از بهزیستی مستمری دریافت می نمایند، همچنین ۷۰ کودک دیگر هم در کنار خانواده های خود با کمک و مشارکت خیرین و مردم هزینه مستمریشان تامین می‌شود.

🔹فریدون عبدی ضمن بیان اینکه در مرکز بهزیستی شهرستان دزفول کودک نگهداری می‌شود، گفت: به ۵۸ مهدکودک مجوز داده شده و در حال حاضر با سه هزار و ۳۶ کودک در حال فعالیت می باشند که از این تعداد یک هزار و ۱۳۵ کودک در مهدهای کودک روستایی می باشند. در مناطق روستایی ۲۶ مهد و در مناطق حاشیه نشین ۱۵ مهد کودک فعال داریم که به کودکان هر کدام از مراکز یک وعده غذای گرم تعلق می گیرد.

🔹وی ادامه داد: در شهرستان دزفول یک‌هزار و ۷۳۰ زن خود سرپرست و تحت حمایت بهزیستی وجود دارد و ۶ گروه همیار جهت اشتغال بانوان سرپرست خانوار راه اندازی شده است که تعداد ۴۲ نفر با حمایت همیاران صاحب شغل شده‌اند.

🔹فریدون عبدی ضمن بیان این مسئله که مستمری افراد تحت پوشش بهزیستی از طریق سامانه بهزیستی کشور پرداخت می‌شود، گفت: پروژه تامین مسکن معلولین در حال پیگیری است و در حال حاضر منتظر اعلام آمادگی پیمانکار داوطلب برای انجام این پروژه هستیم.

🔹وی افزود: تعداد ۷ هزار و ۷۰۰ پرونده معلولیت ذهنی، جسمی و اعصاب در بهزیستی تشکیل شده است که از این تعداد ۳ هزار و ۵۸۰ نفر دارای معلولیت شدید و ۱۴۰ نفر معلول ضایعه نخایی هستند که مستمری دریافت می‌کنند. هر ماه حدود ۳۰ نفر معلول به این آمار اضافه می‌شود، که ۱۴ درصد آن در اثر سوانح و تصادفات، ۲۵ درصد توسط بیماری‌ها، ۶۰ درصد مادرزاد و ژنتیک و ۱ درصد آنها در حین زایمان دچار معلولیت می‌شوند.

🔹رئیس اداره بهزیستی شهرستان دزفول خاطرنشان کرد: معلولینی که برای تشکیل پرونده به بهزیستی مراجعه می‌کنند دارای درصد معلولیت های متفاوتی هستند که ۵۰ درصد آنها معلولیت شدید، ۲۵ درصد آنها معلولیت متوسط، ۱۰ درصد خیلی شدید و ۱۵ درصد دارای معلولیت خفیف شناسایی شده اند و بیشترین مراجعات مربوط به معلولیت جسمی و حرکتی است، همچنین هشت مرکز نگهداری از معلولین ذهنی و جسمی در حال فعالیت می باشند و ۴۵۰ سالمند معلول و بیمار اعصاب و روان در این مراکز تحت مراقبت قرار دارند.

🔹وی افزود: هزینه نگهداری این بیماران در مراکز بالا بوده و سرانه ای که دولت برای هر نفر در نظر گرفته است بسیار ناچیز است و بر همین اساس ورود خیرین به این حوزه طلبیده می‌شود.

🔹فریدون عبدی بیان کرد: طرح ملی بینایی سنجی برای کودکان از اوایل آبان ماه آغاز می‌شود که مخصوص کودکان ۳ تا ۶ سال می‌باشد و شهرستان دزفول هم با داشتن ۳۰ هزار کودک، در مراکز بهداشتی این طرح را آغاز می نماید و از خانواده ها تقاضا می شود در این مدت چهار ساله و به صورت سالیانه چشمان کودکان خود را توسط پزشکان حاضر در مراکز بهداشتی معاینه نمایند.

🔹وی در خصوص مسکن خانواده های دارای چند معلول گفت: با مشارکت بنیاد مسکن و بهزیستی به خانواده‌هایی که در شهر سکونت دارند مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال وام کمک هزینه ساخت مسکن تعلق می گیرد اما در روستاها این مبلغ تا سقف ۳۰۰ میلیون ریال و به صورت بلاعوض افزایش می‌یابد.

🔹فریدون عبدی ضمن تشکر از فرماندار و نماینده شهرستان دزفول بابت تامین اعتبار بودجه ساخت سالن آمفی تئاتر معلولین اظهار کرد :۹۶ کودک کار شناسایی شده است که ۴۶ نفر آنها در حال حاضر از بهزیستی حقوق دریافت می کنند و یک مرکز تحت عنوان کودک و خانواده را هدف رسیدگی به کودکان کار در حال فعالیت می باشد

🔹رئیس اداره بهزیستی دزفول گفت: هزینه ۶۵ دانشجوی معلول و ۸۵ نفر از افراد تحت حمایت بهزیستی بصورت کامل پرداخت می شود.

🔹عبدی در پایان اذعان نمود: خانواده هایی که دارای فرزندان بیشتر از ۲ قلو می باشند با مراجعه به بهزیستی مورد حمایت قرار می گیرند.
منبع: دزنا۲۴
✍گزارش از: مریم صاحب محمدی خبرنگار دزنا۲۴

اشتراک مطلب با :