- سایت خبری تحلیلی دزفول – دزنا۲۴ - http://dezna24.com -

برگزاری جلسه شورای سلامت در فرمانداری شهرستان دزفول

به گزارش پایگاه خبری دزنا ۲۴؛ محمد حیدری سرپرست فرمانداری ویژه شهرستان دزفول گفت: آلودگی ناشی از زباله های شهرستان نیاز به مدیریت آنی و فوری دارد که وزارت بهداشت، سازمان محیط زیست، شهرداری و مردم باید در آن ورود کنند.

حیدری ضمن بیان این موضوع که مراکز تولید کننده مواد و زباله ها خودشان هم مسئول هستند، بیان کرد: جلسه شورای امنیت بهداشت و مواد غذایی باید کارشناسی شود چرا که مسئله امنیت بهداشتی، بسیار مهم است.

وی افزود: حوزه نظام پزشکی بیمارستان‌ها و سایر مراکز تولید زباله عفونی باید در پروسه بی خطرسازی و دفن زباله‌ها راه حل ارائه دهند و کمک کنند، برای مسئله انباشت شدن زباله‌ها می‌توان افراد متخصص جذب نمود و از راه‌حل‌های دیگر آن استفاده کرد.

چینی گر رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول گفت: طرح جامع مدیریت پسماند توسط سازمان حفاظت محیط زیست تایید شده و سال هاست که این طرح کارشناسی و بررسی شده است، اما متاسفانه بودجه تخصیص یافته که حدود ۲۷ میلیارد ریال بود به شهرداری مرکزی شهرستان دزفول داده نشد و به شهرهای پیرامون شهرستان دزفول اختصاص یافت.

وی افزود برای حل مشکل انباشته شدن پسماندها دستگاهی برای خرد کردن زباله ها طراحی شده است که یک دستگاه به صورت آزمایشی راه اندازی شده که خود این دستگاه می‌تواند آلودگی هایی در بر داشته باشد محمد ابوالحلاج معاونت شهری شهرداری دزفول در خصوص طرح جامع مدیریت پسماند گفت شهرداری شهرستان دزفول جزو اولین شهرداری هایی بود که من دریافت طرح آماده برای اجرای آن شد اولین سال پس از تایید طرح پسماند و اختصاص بودجه به شهرداری‌ها بودجه شهرداری شهرهای با جمعیت بالای ۵۰ هزار نفر تعلق نگرفت و اعتبار ارسال شده به شهرهایی مانند صفی آباد شمس آباد و شهر امام داده شد و تقریبا بخشی از کار صورت گرفت و اعتباد کامل آن مصرف شد.

ابوالحلاج افزود: به دلیل مصرف نادرست بودجه طرح جامعه مدیریت پسماند توسط برخی از شهرداری‌های شهرستان، بودجه این طرح به طور کلی حذف گردید و تمام شهرستان در حوزه پسماند متضرر شد.

وی بیان داشت: در مجموع ۲۷ میلیارد ریال بودجه برای این طرح اخذ شد که به هر شهرداری از شهرهای شهرستان دزفول ۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال تعلق گرفت، به جز شهرداری‌های شهرهای صفی آباد، شمس آباد و شهرک امام که طرح را به طور کامل انجام دادند، شهرداری میانرود ۳۰ درصد، حمزه ۱۰ درصد، سیاه‌منصور ۵۰ درصد کار را پیش بردند که به موجب این امر از سال ۹۶ بودجه این طرح به طور کامل قطع گردید.

محمد ابوالحلاج اذعان داشت: روزانه حدود ۳تن زباله عفونی در شهرستان دزفول تولید می شود، که از این حجم یک تن مربوط به نظام پزشکی و ۲ تن دیگر مربوط به بیمارستان و شهرهای پیرامون می باشد که همگی در بیمارستان بزرگ گنجویان جمع آوری می شود و پس از تفکیک و بی خطر شدن به سایت ماهور برنجی ارسال می گردند.
در پایان این جلسه محمد حیدری سرپرست فرمانداری ویژه شهرستان دزفول ضمن بیان این جوضوع که نظارت و حفاظت بر محیط زیست امری ذاتی است، خاطرنشان کرد: زباله‌هایی که تا پیش از این برای تفکیک به بیمارستان ارسال می شدند دیگر به بیمارستان گنجویان منتقل نشوند و بیمارستان گنجویان مسئول بی خطر سازی زباله های خود باشد، اداره محیط زیست در بیمارستان نظارت بیشتر و قوی تری داشته باشد و طرح جامع مدیریت پسماند باید صحیح تر از گذشته اجرا شود، همچنین شهرداران شهرهای همه با شهرداری دزفول همکاری لازم را جهت اجرای این طرح انجام دهد

انتهای پیام/ ۸۱۲
خبرنگار: مریم صاحب محمدی
منبع: دزنا۲۴

اشتراک مطلب با :