تاریخ انتشار خبر: ۲۵ , خرداد, ۱۳۹۸ | ۲۱:۰۴:۰۰
کد خبر : 33900
محمد رضا شیرین صحرایی می گوید:

معرفی رشته های تحصیلی/ فنی و حرفه ای، کار و دانش

معرفی رشته های تحصیلی/ قسمت دوم به گزارش دزنا۲۴/ محمدرضا شیرین صحرایی کارشناس ارشد مشاوره آموزش و پرورش شهرستان دزفول در گفت و گو با خبرنگار دزنا۲۴ به معرفی رشته ها نیز پرداخته است. آشنایی با شاخه فنی و حرفه ای امروزه در اثر گسترش شگرف صنعت و تکنولوژی وجود نیروی انسانی متخصص، یک نیاز […]

معرفی رشته های تحصیلی/ فنی و حرفه ای، کار و دانش

معرفی رشته های تحصیلی/ قسمت دوم
به گزارش دزنا۲۴/ محمدرضا شیرین صحرایی کارشناس ارشد مشاوره آموزش و پرورش شهرستان دزفول در گفت و گو با خبرنگار دزنا۲۴ به معرفی رشته ها نیز پرداخته است.

آشنایی با شاخه فنی و حرفه ای امروزه در اثر گسترش شگرف صنعت و تکنولوژی وجود نیروی انسانی متخصص، یک نیاز اساسی در
مراکز تولیدی ؛ صنعتی و خدماتی به شمار می آید و آموزش های فنی و حرفه ای به عنوان عامل مهم تربیت این نیروها مورد توجه قرار گرفته است.
آموزش های فنی و حرفه ای تمام تلاش خود را به کار می برد تا افرادی آگاه به تکنولوژی روز و کار آمد را تربیت و در چرخه سازندگی کشور وارد نماید. شاخه فنی و حرفه ای در مقطع تحصیلی متوسطه آموزش و پرورش شامل چهار زمینه صنعت، خدمات، کشاورزی و هنر است و هر زمینه دارای چندین رشته می باشد.مراکز و واحد های آموزشی مجری این شاخه هنرستان، دانش آموزان هنرجو و دبیران تخصصی آن هنرآموز نامیده می شوند.

اهداف شاخه فنی و حرفه ای:
اهداف اصلی شاخه فنی و حرفه ای، استقلال فکری و ایجاد زمینه خلاقیت و نوآوری، شناخت بهتر استعداد و علاقه هنرجویان و ایجاد زمینه مناسب برای هدایت آنان به سمت اشتغال، مفید است. هدف کلی رشته در دوره سه ساله هنرستان ،تربیت نیروی انسانی متعهد و کارآمدی است که بتواند علاوه بر انجام وظایف شهروندی، با استفاده از آموخته در سطوح میانی تکنیسین به کار اشتغال » رشته « های خویش در مشاغل مربوط به ورزد .

توانایی های لازم :
ساختار رشته های فنی و حرفه ای برچهار زمینه صنعت، خدمات ،کشاورزی و هنر پایه گذاری شده و هر زمینه دارای چند دسته است بستگی به رشته های انتخابی هر فرد باید دارای توانایی هایی ازجمله توانایی های بدنی و فیزیکی،توانایی های هنری،حتی در بعضی از رشته ها توانایی در دروسی مثل ریاضی باشد.

اشتغال فارغ التحصیلان هنرستان های فنی و حرفه ای :
آموزش های فنی و حرفه ای فعالیت هایی است که فرد را برای احراز مشاغل فنی و حرفه ای آماده می کند و کارایی او را در انجام چنین مشاغلی افزایش می دهد. بنابراین برای فارغ التحصیلان رشته های مختلف فنی و حرفه ای به دلیل کار در کارگاه های مختلف و آشنایی با دستگاه ها و ابزارآلات فنی و صنعتی و نحوه ی استفاده از آنها زمینه کاریابی و اشتغال بیش از سایر رشته ها می باشد و این فارغ التحصیلان می توانند با کار در کارخانجات تولیدی و مراکز خدماتی؛ شرکت ها، ادارات و یا با تأسیس کارگاه های خصوصی و تعاونی های تولیدی ؛ مشغول به کارشوند .

برخی رشته های شاخه فنی و حرفه ای :
گروه صنعت: الکترونیک، الکتروتکنیک، مکانیک، خودرو، نقشه برداری،متالوژی و رشته های دیگر…
گروه خدمات: مدیریت خانواده، کودک یاری، تربیت بدنی، کامپیوتر، حسابداری بازرگانی و رشته های دیگر…
گروه کشاورزی: امور زراعی و باغی، امور دامی، ماشین های کشاورزی، صنایع غذایی و رشته های دیگر…
گروه هنر: گرافیک، نقاشی، انیمیشن، طراحی دوخت، سینما و رشته های دیگر…

آشنایی با شاخه کار دانش:
آموزش متوسطه ی کار دانش به عنوان شاخه ای از آموزشهای متوسطه به آموزشهایی اطلاق می شود که موجبات ارتقاء دانش افراد و ایجاد مهارتهای لازم و به فعلیت در آوردن استعدادهای نهفته ی آنان را فراهم می سازد تا آنها رابرای احراز شغل، حرفه و کسب و کار مشخص آماده سازد و یا مهارت آنها را برای انجام کاری که به انان محول شده است تا به سطح مطلوب افزایش بخشد ..

اهداف شاخه کار دانش :
شاخه کار دانش با هدف هدایت قابلیت های حرفه آموز دانش آموزان و پرورش استعدادهای مهارتی آنان و تبدیل توانی های علمی و بالقوه دانش آموزان به فعل و عمل و تربیت نیروی انسانی ماهر و نیمه ماهر جهت اشتغال در بخشهای صنعت، خدمات، کشاورزی و هنر و بالاخره به منظور خود کفا ساختن فارغ التحصیلان در زمینه ی اشتغال و فراهم آوردن زمینه های خود اشتغالی آنان به نحوی که هر فارغ التحصیل شخصاً توانایی اشتغال و کسب در آمد و انجام خدمت به جامعه را داشته باشد طراحی شده وبا روشی نو و انعطاف پذیر تاسیس شده است. اصولاً هدف شاخه کاردانش عبارت است از : آموختن فنون و مهارت های مورد نیاز جامعه به افراد از طریق اجرای دوره های مختلف. هدایت و پرورش استعدادهای افراد به تناسب علاقه و انگیزه آنان به رشته ها ،حرف و مشاغل و پرورش قدرت انتخاب شغل و انتخاب راه درست زندگی.

توانایی های لازم :
شاخه کاردانش شامل رشته های متعددی است که میزان مطالب علمی و فعالیت های مهارتی آنها با یکدیگر متفاوت است و به همین دلیل ورود به هر یک از رشته های مهارتی با رعایت شرایط و ضوابط زیر صورت می پذیرد :
• علاقه مند بودن به رشته های مهارتی مورد نظر
• تناسب استعداددانش آموز با محتوا و سرفصل های برنامه درسی رشته مهارتی مورد
علاقه ) احراز نمره حد نصاب در برخی از دروس مرتبط (
• نیاز بازار کار

مزایای تحصیل در شاخه کاردانش :
• دریافت مدرک رسمی پایان تحصیلات کامل آموزش متوسطه دررشته مهارتی مربوط ازوزارت آموزش و پرورش
• دریافت گواهینامه مهارت شغلی از دستگاه متولی ذیربط
• دریافت گواهینامه کارورزی

اشتغال فارغ التحصیلان شاخه کاردانش :
فارغ التحصیلان شاخه کاردانش به دلیل کسب مهارت های حرفه ای و آشنایی با محیط واقعی کار در دوران مهارت آموزی و کارورزی و همچنین آموزش کارآفرینی، از توانایی مناسبی برای اشتغال در بخش های صنعت، خدمات هنر و کشاورزی برخوردارند.

انتهای پیام/۸۱۲
منبع:دزنا۲۴
مشاور: محمدرضا شیرین صحرایی کارشناس ارشد مشاور آموزش و پرورش شهرستان دزفول
خبرنگار: مریم صاحب محمدی

اشتراک مطلب با :
, , , , , ,