- سایت خبری تحلیلی دزفول – دزنا۲۴ - http://dezna24.com -

معرفی رشته های تحصیلی/ ریاضی و فیزیک، علوم تجربی

معرفی رشته های تحصیلی/ قسمت اول
به گزارش دزنا۲۴/ محمدرضا شیرین صحرایی کارشناس ارشد مشاوره آموزش و پرورش شهرستان دزفول در گفت و گو با خبرنگار دزنا۲۴ به معرفی رشته ها نیز پرداخته است.

آشنایی با رشته ریاضی و فیزیک:
این رشته درباره علوم حرکتی،مکانیکی و ریاضی بحث می کند. همانطور که از اسم این رشته پیداست دروس اصلی و مهم این رشته درس ریاضی و فیزیک است. دانش ریاضی از پیش نیازهای اصلی برای موفقیت در این رشته محسوب می شود بنابراین دانش آموزانی که وارد رشته ریاضی و فیزیک می شوند باید به درس ریاضی علاقه مند باشند و توانایی لازم برای یادگیری مطالب مربوط به این درس را داشته باشند.

چه کسانی وارد این رشته می شوند:
کسانی که می خواهند در آینده ریاضیدان بشوند . کسانی که قرار است به عنوان دانش آموخته ریاضی، نیاز صنایع و موسسات گوناگون به ریاضیات کاربردی را رفع کنند . کسانی که قرار است تعلیمات عمومی در ریاضیات ببینند و به خدمت فرهنگی و تدریس در مدارس اشتغال ورزند .

توانایی های لازم :
تجربه نشان می دهد دانش آموزانی که بهره هوشی ) توانایی ذهنی ( بالا و سرعت عمل ذهنی خوبی دارند، موفقیت بیشتری در این رشته به دست می آورند. قدرت تجزیه –
تحلیل و تجسم اجسام فضایی ) تصور اشکال و اجسام در ذهن ( از دیگر توانایی های لازم برای توفیق در این رشته می باشد . یکی دیگر از پیش زمینه های لازم در این رشته، قوی بودن دانش آموز در درس فیزیک و شیمی می باشد. از آنجایی که اکثر رشته های دانشگاهی مربوط به این رشته در این دو درس ) فیزیک – شیمی ضرایب مهمی دارند، بنابراین قوی بودن دانش آموز در این دروس بسیار مهم است.

مشاغل مرتبط با این رشته :
نام رشته ریاضی فیزیک، با رشته های فنی و مهندسی دانشگاه ها عجین شده است. بنابراین اکثر مشاغل فنی و مهندسی، از طریق تحصیل در رشته ریاضی و فیزیک قابل دسترسی خواهد بود و از آنجا که کشور ما در حال صنعتی شدن می باشد نیاز جامعه ما نیز به رشته های فنی و مهندسی بیش از سایرین است. به جرات می توان گفت رشته ریاضی از نظر رشته های دانشگاهی و مشاغل مربوط به آن از متنوع ترین رشته های موجود در دوره متوسطه است .

برخی از رشته های دانشگاهی مرتبط با رشته ریاضی فیزیک:
مهندسی مکانیک کاردان فنّی عمران – عمران روستایی مهندسی سیستم های انرژی
مهندسی مکاترونیک
کاردان فنّی عمران کارهای عمومی
ساختمان مهندسی خودرو
مهندسی معماری کاردان فنّی عمران – زیر سازی راه مهندسی نساجی
مهندسی معدن کاردان فنّی عمران پل سازی و ابنیه سازی شیمی
مهندسی مدیریت اجرایی علوم و فنون دریایی بیوتکنولوژی
مهندسی کشتی کاردانی ریخته گری کاردانی عمران کارتوگرافی
مهندسی کشاورزی کاردانی صنایع ایمنی معلم فنی سرامیک
مهندسی کامپیوتر کاردانی تاسیسات حرارتی و برودتی کاردانی ماشین های کشاورزی
مهندسی فناوری اطلّاعات کاردانی آبادانی و توسعه روستاها کاردانی ماشین ابزار
مهندسی عمران کاردانی ایمنی و حفاظت مترو کاردانی هواپیما
مهندسی صنایع مهندسی مکانیک نیروگاه کاردانی معماری
مهندسی شیمی مهندسی ماشین های ریلی کاردانی عملیّات پتروشیمی
مهندسی شهرسازی مهندس برق کاردانی ساختمان های بتونی

مهندسی سیستم مهندسی هوانوردی – خلبانی کاردانی مخابرات دریایی
مهندسی رباتیک مهندسی هوا فضا کاردانی تسیسات آبرسانی
مهندسی راه آهن مهندسی نفت کاردانی برق – قدرت
مهندسی دریا مهندسی نسّاجی کاردانی الکترونیک
مهندسی خط و سازه های ریلی مهندسی مواد کاردان فنّی عملیّات پالایش
علوم کامپیوتر مهندسی حمل و نقل ریلی مهندسی تعمیر و نگهداری هواپیما
ریاضی مهندسی مدیریت پروژه مهندسی پلیمر
آمار علوم مهندسی مهندسی پزشکی
مدیریت کارشناسی چند رسانه ای مولتی مدیا مهندسی ایمنی و بازرسی فنّی
کتابداری و اطلّاع رسانی علوم قضایی مهندسی اپتیک و لیزر
علوم اقتصادی فیزیک فیزیک دریا
حسابداری

آشنایی با رشته علوم تجربی:
این رشته دبیرستانی درباره علوم تجربی و طبیعی بحث می کند. علوم تجربی شامل گستره ای از علوم می باشد که بر مبنای تجربه، آزمایش و مشاهدات انسان ها شکل گرفته است. این شاخه همانند علوم ریاضی دارای محاسبات می باشد که این محاسبات در کنار آزمایش ها و تحلیل های تجربی اند. علوم تجربی از شاخه هایی اصلی تشکیل شده که شامل علم شیمی، فیزیک، زمین شناسی و زیست شناسی است . گاهی ریاضیات نیز در حوزه ی علوم تجربی قرار می گیرد، چرا که در این علم نیز تجربه نقش موثری ایفا می کند .

چه کسانی وارد این رشته می شوند:
دانش آموزانی که به ساختمان بدن موجودات زنده علاقه مند هستند و از مطالعه طبیعت ) گیاه، جانوران و محیط زیست( لذت می برند، می توانند در این رشته موفقیت به دست بیاورند. همچنین افرادی که علاقه زیادی به کارهای آزمایشگاهی دارند و توانایی های لازم را در این خصوص را دارا می باشند از کسانی محسوب می شوند که می توانند موفقیت هایی در این رشته به دست بیاورند .

توانایی های لازم :
برای موفقیت در این رشته قوی بودن در درس های علوم تجربی دوره متوسطه اول و علوم زیستی، ریاضی و شیمی متوسطه دوم از اهمیت خاصی برخوردار است. درس اصلی این رشته زیست شناسی است که یکی از مهمترین درس های این رشته برای کنکور می باشد و بالاترین ضریب را دارد. یادگیری مطالب زیست شناسی نیاز به حافظه قوی دارد یعنی دانش آموز باید بتواند بسیاری از موضوعات دانش زیست شناسی را در ذهن تجسم نماید و به خاطر بسپارد .

مشاغل مرتبط با این رشته :
از نظر تنوع رشته های دانشگاهی گروه علوم تجربی بعد از ریاضی و فیزیک در رتبه دوم قرار دارد. نکته جالب توجه آنجاست که اکثر افرادی که این رشته را انتخاب می کنند به پزشکی علاقه مند هستند، اما باید توجه داشت که ظرفیت دانشگاه ها در این زمینه محدود می باشد. وجه مشترکی که بین بعضی از شغل های رشته تجربی وجود دارد این است که تعدادی از این شغل ها به شاخه ای خاص از رشته تجربی مربوط میشوند. به عنوان مثال شغل پزشکی که طرفدارانِ سیاهی لشگر زیادی هم دارد، بیشتر به شاخه ی زیست شناسی و یا شغل داروسازی بیشتر شاخه ی شیمی در آن پررنگ است .البته این به این معنا نیست که هرکسی شغل پزشکی را هدف خودش قرار داد، دیگر درس شیمی برایش اهمیتی ندارد بلکه منظور این است که کسی که در مسیر شغل پزشکی حرکت می کند سروکار بیشتری با موضوعات زیست شناسی )بخصوص مباحث مربوط به بدن انسان ( دارد و همین طور کسی که برای شغل داروسازی خودش را آماده می کند درس شیمی برایش از اهمیت بیشتری برخوردار است و اتفاقاً اگر بخواهیم تاثیرش را در کنکور سراسری درنظر بگیریم، برای انتخاب رشته داروسازی، تاثیر درس های زیست شناسی و شیمی به یک اندازه هستند.
دانش آموزی که رشته تجربی را در انتخاب رشته دبیرستان بررسی می کند باید توجه داشته باشد که رشته تجربی فقط مربوط به شغل های پزشکی، دندانپزشکی و شغل های شبیه به این نیست و اگر نتوانست بعد از دیپلم تجربی وارد رشته های دانشگاهی مربوط به پزشکی شود، مجبوراست که از سایر رشته های دانشگاهی مربوط به رشته تجربی یکی را برای خودش انتخاب کند حالا اینکه دلش به آن رشته ها رضایت بدهد یا ندهد.
فرض کنید دانش آموزی بخاطر شغل پزشکی، علاقه و توانایی خودش را که مثلاً در رشته گرافیک است فدای شغل پزشکی کند و بعد از دیپلم مشخص شود که باید رشته ای به غیر از رشته پزشکی برای خودش انتخاب کند، علاوه بر اینکه شغل پزشکی را باید از یاد ببرد، چند سال دبیرستان را که می توانست برای ارتقای مهارتش در علاقه و توانایی خودش )که مثلاً رشته گرافیک بود( را هم از دست داده.

برخی از رشته های دانشگاهی مرتبط با رشته علوم تجربی:
فوریّت های پزشکی مهندسی منابع طبیعی فناوری اطلّاعات سلامت
علوم آزمایشگاهی مهندسی فضای سبز مدیریت خدمات بهداشتی درمانی
شنوایی سنجی حسابداری کارشناسی تکنولوژی پزشکی هسته ای
رادیولوژی گیاهان دارویی کارشناسی تکنولوژی پرتوشناسی
دندان پزشکی گیاه پزشکی شیمی
دام پزشکی
کاردانی علمی-کاربردی تولیدوبهره برداری
گیاهان دارویی معطر مددکاری اجتماعی
دارو سازی پرورش زنبورعسل علوم و صنایع غذایی
پزشکی بیوتکنولوژی علوم دامی
پروتزهای دندانی بهداشت محیط علوم تغذیه
پرستاری باغبانی زیست شناسی
تکنولوژی پرتو درمانی هوشبری میکروبیولوژی – ژنتیک
بینایی سنجی مامایی زیست شناسی
کارشناسی بهداشت عمومی گفتار درمانی زمین شناسی
اعضای مصنوعی کار درمانی امور زراعی باغی
اتاق عمل فیزیو تراپی اقیانوس شناسی
تربیت بدنی علوم اقتصادی علوم قضایی
مهندسی هسته ای روان شناسی مدیریت
مهندسی بهداشت حرفه ای کتابداری و اطلّاع رسانی

انتهای پیام/۸۱۲
منبع: درنا۲۴
مشاور: محمد رضا شیرین صحرایی کارشناس ارشد مشاور آموزش و پرورش شهرستان دزفول
خبرنگار: مریم صاحب محمدی

اشتراک مطلب با :