تاریخ انتشار خبر: ۲۰ , خرداد, ۱۳۹۸ | ۱۵:۱۸:۴۲
کد خبر : 33874
محمد رضا شیرین صحرایی می گوید:

آموزش فنون تست زنی در کنکور ۱

فنون تست زنی: قسمت ۱ فنون تستزنی، یکی از مهارتهای لازم در دوران دبیرستان و به خصوص کنکور است. تسلط بر تستزنی در موفقیت کنکور تاثیر غیر قابل انکاری دارد. بحث درباره ی مجموعه مهارتهایی که منجر به افزایش توانایی عملکرد تستزنی میشود، بخش چند بعدی خواهد بود. علیرغم گستردگی موضوع، سعی میکنیم به مواردی […]

آموزش فنون تست زنی در کنکور ۱

فنون تست زنی: قسمت ۱

فنون تستزنی، یکی از مهارتهای لازم در دوران دبیرستان و به خصوص کنکور است. تسلط بر تستزنی در موفقیت کنکور تاثیر غیر قابل انکاری دارد. بحث درباره ی مجموعه مهارتهایی که منجر به افزایش توانایی عملکرد تستزنی میشود، بخش چند بعدی خواهد بود.
علیرغم گستردگی موضوع، سعی میکنیم به مواردی بپردازیم که ضروری تر هستند. قسمتی از توصیه های این فصل عمومی است و برای کلیه ی دانش آموزان دبیرستانی و کنکوری در نظر گرفته شده است. قسمتی از توصیه ها هم خاصّ دروس به صورت جداگانه و تفکیکی است، این مطالب بیشتر به برای کنکوری هاست.

طراحی و طراحان تستها:
با وجود آن که بعضی از افراد و مؤسسات ادعا دارند که روش هایی را ابداع کرده اند تا کنکوری هاحتی بدون حل مساله یا توجه به صورت مساله و براساس قوانین احتمالات بتوانند تستها را درست علامت بزنند، عملا” چنین چیزی امکان پذیر نبوده و ادعاهایی از این قبیل نوعی فرصت طلبی محسوب میشوند.
طراحی سؤالات تست از یک سری اصول کلی و مشخص تبعیت میکند که معمولا” طراحان تست ها با آنها آشنا هستند. البته این بدان معنی نیست که همه اصول طراحی تست در سؤالات کنکور رعایت میشود و همان گونه که هر ساله بعد از اتمام کنکور عنوان میگردد.
اشکالاتی توسط اهل فن به سؤالات وارد می آید. از جمله اصولی که در طراحی سؤالات کنکور رعایت میشود در نظر گرفتن سؤالات آسان، متوسط و مشکل در هر درس است در مقابل، یکی از اشکالات وارد به طراحی تستها نوع چینش سؤالات است. اصولا باید در هر درس سؤالات از آسان به مشکل تنظیم شوند، اما ظاهرا در سؤالات کنکور چنین نظمی وجود ندارد و مثلا گاهی بعد از سؤالات سخت دیفرانسیل بلافاصله سؤالات سخت گسسته آغاز میشود و یا مانند کنکور سال ۸۱ که سؤالات ادبیات با چند سؤال سخت پی درپی شروع شده بود.

کلید:
در طراحی سؤالات کنکور اصول کلی طراحی تست رعایت میشود. بنابراین برای پاسخگویی به سؤالات دنبال روشهای غیر عادی نباشید.

آمادگی برای هر نوع احتمال:
علی رغم نکته ی قبلی، تصور نکنید که همه چیز باید بر وفق مراد پیش رود. متاسفانه بسیار دیده شده دانش آموزانی که با آمادگی خوب درسی در جلسه ی کنکور حاضر شده اند و به محض مواجهه با چند سؤال سخت پی در پی، سر رشته ی کار را گم کرده و حتی بقیه را هم نتوانسته اند خوب جواب بدهند.
این آمادگی ذهنی را در خود ایجاد کنید که ممکن است با هر احتمالی رو به رو شوید. امکان دارد در شرایطی که خوب پیش میروید به ناگاه به یک، دو، سه و یا چند سؤال سخت برخورد کنید، امکان دارد سؤالات یک درس با تست های مشکل شروع شود، و هر نوع امکان دیگری نیز وجود دارد. در هر حال، شما آمادگی لازم را در خود ایجاد کنید تا دستپاچه نشوید.

کلید:
خود را برای مواجهه با هر نوع سؤالی در سر جلسه ی کنکور آماده سازید.

تست های یک ستاره و دو ستاره:
بیشتر مدرسین کنکور توصیه میکنند وقتی با سؤالات یک درس رو به رو می شوید بدین شیوه عمل کنید: ۱۵ ثانیه طول میکشد. اگر جواب سؤال و گزینه ی درست را – یک به یک سؤالات را بخوانید. به طور متوسط خواندن متن هر سؤال حدود ۲۰ میدانید بلافاصله در پرسشنامه (و نه پاسخنامه) علامت بزنید و سر سؤال بعدی بروید. به سؤالاتی می رسید که جواب آنها را نمیدانید. در اینجا دو حالت پیش می آید، جواب را نمیدانید ولی میدانید که میتوانید به نتیجه برسید. در کنار سؤال یک ستاره بزنید. در مورد بعضی از سؤالات هم جواب را اصلا نمیدانید و حدس میزنید که ارزش وقت گذاری ندارد. در کنار این نوع سؤالات دو ستاره بزنید. به همین ترتیب تا پایان سؤالات آن درس پیش بروید. معمولا در مرحله اول تعدادی از تست ها را با اطمینان درست علامت زده اید که البته در مورد درس های متفاوت فرق دارد. حال، مرحله دوم را به سؤالات تک ستارهای اختصاص دهید. در این مرحله هم تعدادی از سؤالات را پاسخ خواهید داد. در مرحله سوم به سؤالات دو ستاره ای بپردازید.

فنون تستزنی:
در دروس تخصصی امکان زیادی وجود دارد که وقتی برای سؤالات دو ستاره ای باقی نماند. بعد از اتمام این سه مرحله جواب های صحیح را یک به یک و با دقت به پاسخنامه منتقل کنید.

کلید:
سؤالات هر درس را در سه مرحله ی تستهای با جواب مشخص، یک ستارهای و دو ستاره ای پاسخ دهید.

جرات گذشتن ازتست:
در مورد سؤالات دو ستاره ای صحبت کردیم و گفتیم که در دروس تخصصی حتی این امکان وجود دارد که فرصتی برای پاسخ به آنها باقی نماند. برای تعداد زیادی از دانش آموزان پذیرفتن این نکته که باید از خیر بعضی از سؤالات بگذرند، سخت است. دانش آموزان باید عادت کنند که از روی بعضی تست ها بگذرند و این خود نه تنها نشانه ی ضعف نیست بلکه بیانگر مهارت دانش بالای فرد است. دانش آموزان بسیار محدودی وجود دارند که هم توانایی و هم فرصت آن را داشته باشند که بتوانند به همه ی سؤالات پاسخ دهند.

کلید:
باید این فن جسورانه را بیاموزید که از سر بعضی تست ها بگذرید.

قدرت ریسک:
این سؤال هم برای دانش آموزان پیش می آید که اگر در مورد گزینه ها شک کردند (با توجه به نمرات منفی تستها) آیا علامت بزنند؟ اگر در مورد هر چهار گزینه مشکل دارید توصیه میشود از خیر آن سؤال بگذرید. اگر بین سه گزینه شک داشتید باز هم توصیه قبلی را به کار ببندید. اما زمانی که میدانید حداقل دو گزینه غلط است حتما یکی از گزینه ها را علامت بزنید.

کلید:
در تست هایی که در مورد گزینه ی صحیح شک دارید تنها زمانی ریسک کنید که اطمینان داشته باشید حداقل دو گزینه غلط است.

خواندن کل اجزاء تست:
این نکته ای است که همه در مورد آن اتفاق نظر دارند، باید تمام اجزاء و تست را با دقت بخوانید. صورت مساله را با حوصله و تمرکز مطالعه کنید. به همین ترتیب به تک تک گزینه ها توجه کنید. یادتان باشد اگر عجله کنید شاید زمان را ذخیره نمایید ولی به طور حتمی، احتمال اشتباه بسیار زیاد خواهد بود. اگر بپذیرید که باید از بعضی تست ها بگذرید این به دقت شما هم خواهد افزود.

کلید:
قبل از هر گونه اقدام به پاسخگویی تست، تمام اجزاء آن را با دقت بخوانید.

پیش بینی قبل ازجواب:
اگر حوصله اش را دارید و عجله نمیکنید سعی نمایید وقتی صورت مساله را خواندید قبل از نگاه کردن به گزینه ها، جواب را حدس بزنید. این کار سرعت عمل شما را در پاسخگویی به تست ها افزایش خواهد داد. حتی در صورتی که حدس شما درست از آب درآمد و پاسخ شما بین گزینه ها وجود داشت باز هم حتما سایر گزینه ها را بخوانید.

کلید:
سعی کنید قبل ازپاسخ به هر تست، گزینه صحیح را حدس بزنید.

فریب نخورید:
به محض خواندن صورت مساله، سراغ راحت ترین و ساده ترین گزینه نروید. متوجه گزینه های انحرافی باشید. به قول کنکوری ها، اگر شما مفهومی خوانده باشید احتمال انحراف شما کاهش خواهد یافت. با این همه باز هم ممکن است به خاطر عدم تمرکز، عجله و اشتباه گرفتن سر نخ ها فریب بخورید و ناخودآگاه به محض دیدن کوچکترین سرنخی از پاسخ، آن را علامت بزنید. پس بسیار بسیار مهم است که از یک طرف تمرکز و دقت را تمرین کنید و از طرف دیگر با روش های کنترل اضطراب آشنا باشید تا بتوانید حالت تعادلی خود را حفظ نمایید.

کلید:
در جلسه ی کنکور دقت کنید در فضایی قرار نگیرید که با کوچکترین سرنخ ها فریب بخورید.

تقسیم زمان:
این درست است که باید در جلسه ی کنکور تقسیم زمان داشته باشید اما بدان معنا نیست که برای همه ی تست ها زمانی یکسان در نظر گرفت. این نکته بسیار ظریف و حساس است. اگر برای تستی سه دقیقه وقت صرف کردید حتما تستی هم وجود خواهد داشت که در ظرف ۲۰ ثانیه پاسخ آن را بیابید. بنابراین در مورد تقسیم زمان وسواس به خرج ندهید. شما برای هر درس زمانی را در اختیار دارید، باز اگر پذیرفته باشید که از سر بعضی تست ها بگذرید احتمالاً زمان برای بقیه سؤالات کافی خواهد بود. در بعضی موارد (به خصوص دروس عمومی) امکان استفاده از زمان های دروس دیگر هم به وجود می آید.

کلید:
در تقسیم زمان برای پاسخگویی به تستها، توجه داشته باشید که زمان برای حل هر تست متفاوت است.

زمانی برای مرور:
اگر فرصتی بود زمانی برای مرور تست ها کنار بگذارید ولی پاسخ ها را عوض نکنید، مگر این که اطمینان حاصل کنید که پاسخ اول شما غلط بوده است. هر چه بیشتر سر یک سؤال مردد باشید احتمال زیاد تری دارد که سرگیجه بگیرید.

کلید:
اگر زمانی برای مرور تست ها باقی ماند، پاسخ را تنها زمانی تغییر دهید که به غلط بودن اول اطمینان حاصل نمایید.

سرعت عمل:
سرعت عمل در تست زنی به عوامل متعددی بستگی دارد. به این که چه قدر مفهومی خوانده باشید (و حفظی کار نکرده باشید)؛ چه قدر سرحال و با حوصله باشید؛ چه تیپ شخصیتی داشته باشید؛ (فردی آرام هستید یا مضطرب)؛ چقدر تست زنی را تمرین کرده باشید؛ به هر حال، سرعت عمل در تست زنی موضوعی مستقل از سایر رفتارها نیست. فردی که کلاً کند است، فردی که زود مضطرب میشود و یا کسی که تقسیم زمان مناسبی ندارد، احتمالاً در کلیه فعالیت هایی که نیازمند سرعت عمل و توانایی مشاهده است مشکل خواهد داشت.

کلید
برای افزایش سرعت عمل در تست زنی چهار عامل مؤثرند: تمرین و رکورد گیری تست زنی، شادابی و سرحال بودن، تمرکز و آرامش، و مطالعه ی مفهومی.

دقت در محاسبات عددی:
در همه ی رشته های کنکوری دروسی وجود دارند که در آنها حل مساله و محاسبات عددی ضرورتی اساسی است. اشتباهات دانش آموزان در محاسبات عددی عمدتاً ناشی از عجله و عدم تمرکز آنهاست که این هم ناشی از تلاش آنان برای از دست ندادن زمان است. گفته شد، این عجله غیر از ضرر و افزایش احتمال اشتباهات، به طور حتمی هیچ خیری ندارد. به محاسبات عددی به خصوص در رشته ی ریاضی که موارد آن زیاد است، دقت بیشتری داشته باشید. سعی کنید به نحوی در محاسبات پیش روید که همان یک بار محاسبه، اطمینان شما را حاصل نماید. عجله در محاسبه، شک شما را افزایش داده و منجر به محاسبات دوباره و سه باره و اتلاف وقت خواهد شد.

کلید:
محاسبات ریاضی را با دقت و تمرکز انجام دهید.

مجموعه ی ریاضی
در تست های ریاضی برای کسب نتیجه بهتر ساختاری با این ترتیب توصیه میشود: مفهوم را به خاطر بسپارید. موارد جامع و مانع را شناسایی کنید. قضایای مربوط به مفهوم مورد نظر را به دقت و با تمامی اجزاء به خاطر بسپارید. موارد منتج از این قضایا را شناسایی کنید. حتی الامکان موارد خاص پیرامونی را شناسایی کنید. در دروس ریاضی نباید به حفظیات اکتفا کرد اگر چه لازم است تمام فرمول ها را بدانید. در هر مساله، مجهول مساله را در یک طرف و مفروضات را در طرف مقابل بنویسید. مشکل عمده ی دانش آموزان در ریاضی این است که صورت مساله را درک نمی کنند. اگر مفروضات مساله را تشخیص دهید، میتوانید به پاسخ هم برسید. راه حل، درون این مفروضات وجود دارد. در درس دیفرانسیل مرور نکات کلی مربوط به نمودارها میتواند در حل مسایل مربوط به برد تابع، اکسترم های نسبی و مطلق و تغییرات تابع مفیدواقع شود. با توجه به توزیع سؤالات کنکور در درس دیفرانسیل، منطقی به نظر می رسد که بیشتر تمرکز در فصول سوم به بعد باشد….

این بحث ادامه دارد…

انتهای پیام:۸۱۲
منبع: دزنا۲۴
مشاور: محمدرضا شیرین صحرایی، کارشناس ارشد مشاوره آموزش و پرورش شهرستان دزفول
گزارش: مریم صاحب محمدی خبرنگار دزنا۲۴

اشتراک مطلب با :
, , , , ,