تاریخ انتشار خبر: ۱۲ , اردیبهشت, ۱۳۹۸ | ۱۲:۳۴:۱۴
کد خبر : 33825

مراسم بزرگداشت قیصر امین پور در دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول برگزار شد + گزارش تصویری

مراسم بزرگداشت شاعر معاصر انقلاب و دفاع مقدس عصر روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸ با حضور شاعران برجسته کشوری و عموم مردم در سالن کنفرانس آیت الله سید مجد الدین قاضی دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول برگزار گردید.

مراسم بزرگداشت قیصر امین پور در دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول برگزار شد + گزارش تصویری

به گزارش خبرنگار دزنا مراسم بزرگداشت شاعر معاصر انقلاب و دفاع مقدس با حضور شاعران برجسته کشوری و عموم مردم در سالن کنفرانس این دانشگاه برگزار گردید.

در ابتدای این مراسم محمدرضا عصاری ریاست دانشگاه ضمن تقدیر و تشکر از حضور میهمانان و حاضرین در مراسم گفت: دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول بر اساس ظرفیت های خود و وظیفه ی ذاتی خود که زنده نگه داشتن، نشر و توسعه علم و فرهنگ است تصمیم به برگزاری این مراسم گرفت.

وی ادامه داد: بزرگی قیصر امین پور برای فعالان ادبی کاملا روشن است چرا که رهبر معظم انقلاب هم پس از درگذشت امین پور فرمودند: ” دلمان به امین پور خوش بود که او هم از دست دادیم.” اما لازم است که قیصر انقلاب برای عامه مردم و نسل جوانمان به خصوص استان خوزستان که زادگاه و زیستگاه امین پور است، تعریف شود تا راه و رسم و همچنین رفتارش برای جوانان ادب دوست چراغی شود.

در ادامه این برنامه عباس عبادی شاعر و فعال ادبی خوزستان ضمن تشریح نثرهای امین پور بیان نمود: اکثر مردم از شعرهای قیصر امین پور شنیده اند و به عنوان یک شاعر از وی یاد می کنند در حالی که بُعد نویسندگی امین پور به فراموشی سپرده شده است.

عبادی ادامه داد: نثرهایی از امین پور که به چاپ رسیده است به سه دسته ی نثرهای ادبی و داستانی، ژورنالیستی و روزنامه نگاری، آکادمیک و علمی تقسیم می شوند.

در ادامه ی مراسم میزگردی توسط شاعران برجسته کشور؛ قزوه، کاکائی و امینی تشکیل شد که به تحلیل و ویژگی های اشعار و شخصیت امین پور پرداختند.

در این میزگرد بیان داشتند: زبان شعری امین پور بسیار ساده و روان بود و سعی داشت از کلماتی استفاده نماید که برای همگان قابل فهم نیز باشد؛ معنای اشعار وی در ظاهر به قدری ساده و روان هستند که در ابتدا نمیتوان متوجه عمق موضوع و مضمون شعر شد، این سادگی در وزن اشعار هم به چشم می آید به گونه ای که برخی اساتید و مدرسین ادبیات اشعار امین پور را در قالب شعر منثور قرارداده اند.

شاعران حاضر در خصوص ویژگی های اخلاقی امین پور اذعان کردند: امین پور فردی بود که از مطرح شدن دوری می کرد و بسیار ساده و مردمی بود همچنین وی در دانشگاه ارتباط بسیار نزدیکی با دانشجویان نیز برقرار می نمود.

دکتر سنگری شاعر و محقق ادبی نیز در این مراسم اظهار داشت: یکی از ویژگی های یک شاعر خوب گره خوردگی حافظه اش با جامعه و رسوب در مردم است که این ویژگی در قیصر به وضوح دیده می شود؛ قیصر امین پور به سبب روانی و سلامت در زبان اشعارش سعدی زمانه است و بسیاری از شعرای ما نتوانسته اند سروده ای عرضه نمایند تا مردم با آن ارتباط گیرند که این نشان دهنده ی عدم ارتباط گیری درست با جامعه است اما قیصر به خوبی در مردم نفوذ کرده و ارتباط برقرار نمود.

وی ادامه ادامه داد: آشناترین واژه در سروده های امین پور کلمه درد می باشد زیرا که به خوبی مشکلات مردم را لمس و درک نمود، نمونه بارز آن را در شعری که در وصف دزفول و شب های بمب باران سرود میتوان دید؛ قیصر در این شعر پابه پای مردم ایستادگی نمود، اشک ریخت و زندگی کرد.

قاضی امام جمعه دزفول گفت: برپایی چنین مراسماتی بسیار نیاز است چراکه فضایی پربار و فاخر دارند و آشنایی جوانان ما با افراد برجسته کشور مسئله ای مهم است.

در پایان این مراسم امام جمعه، فرماندار، نماینده، ریاست دانشگاه جندی شاپور و دیگر مسئولین و شاعران بر روی اثر هنری که توسط مرتضی خدادای از چهره ی قیصر امین پور خلق شد را امضا نمودند.
منبع: دزنا۲۴

گزارش از: مریم صاحب محمدی
عکاس: کوثر کرامت خواه

اشتراک مطلب با :
, , , , , , , ,