تاریخ انتشار خبر: ۱۸ , اسفند, ۱۳۹۷ | ۱۵:۳۵:۵۶
کد خبر : 33709
محمد رضا شیرین صحرایی می گوید:

آسیب های اجتماعی/تکنیک های مقابله با استرس

هر تغییری که نظم معمول را برهم زند ، ما را مجبور به سازگاری با شرایط جدید کرده و استرس ایجاد می کند ، خواه استرس کوچکی مثل شلوغی صف اتوبوس یا استرس بزرگ تری مثل شکست در زمینه های شغلی یا درسی باشد

آسیب های اجتماعی/تکنیک های مقابله با استرس

به گزارش دزنا۲۴/محمدرضا شیرین صحرایی کارشناس مشاوره آموزش و پرورش دزفول در گفت و گوی امروز خود با خبرنگار دزنا از مهارت و تکنیک های مقابله با استرس در کودکان صحبت نمود.

شیرین صحرایی مهارت مقابله با استرس را این گونه بیان نمود:هر تغییری در زندگی زمینه ساز یک «استرس » است . این تغییرات سازگاری جدیدی را می طلبد . هر تغییری که نظم معمول را برهم زند ، ما را مجبور به سازگاری با شرایط جدید کرده و استرس ایجاد می کند ، خواه استرس کوچکی مثل شلوغی صف اتوبوس یا استرس بزرگ تری مثل شکست در زمینه های شغلی یا درسی باشد .
استرس چه ضعیف باشد ، چه شدید ، مسلما واکنش های عاطفی متنوعی را در ما بر می انگیزد و باعث بروز احساساتی همچون اضطراب ، خشم و … می شود . با آ.موزش برخی مهارت های مقابله ای ، می توان فشار های روانی موجود را کنترل کرده و از ایجاد برخی تنش ها جلو گیری کرد . موارد استرس زا هم فرد و هم محیط را تحت تاثیر قرار می دهند . استرس نه تنها شامل موضوعات منفی می شود ، بلکه وقایع مثبت هم ممکن است استرس زا باشند ، مسائلی مانند ورود به یک مدرسه جدید .

وی ادامه داد:با افزایش سطح آگاهی ، امکان کنار آمدن با محرک های تنش زا ، بهاء ندادن به آنها را نیز در خود بالا خواهیم برد .
-استرس می تواند آرامش یک فرد را در هم بشکند .
-فرد دیگری را به تلاش وا دارد .
-به فرد دیگری درس جدیدی بدهد .
عوامل موثر در مقایله با استرس :
۱-کنترل محرک تنش زا :
میزان آسیب رسانی محرک های تنش زا بستگی به میزان کنترل آنها دارد . هر چقدر کنترل در یک رویدادقوی تر باشد ، شدت استرس کاهش می یابد . پیش بینی این که چه پیش خواهد آمد ، نیز استرس حاصل از آن را کاهش می دهد .
۲-ویژگی های شخصی :
ویژگی های افراد متفاوت است . برخی افراد بسیار آسیب پذیر و برخی دیگر بسیار مقاوم هستند . در ارزیابی شناختی ، افراد ، رویدادی یکسان را متفاوت درک می کنند . خود پنداره فرد بسیار مهم است . اگر خود را توانمند بدانیم و اعتماد به نفس بالایی داشته باشیم ، کارآیی بشتری خواهیم داشت .
۳-راهبرد های مقابله ای :
افراد در مقابله با موقعیت های مختلف ، راه کارهای مختلف و متفاوتی را به کار می برند . تقویت ایمان و اعتقاد قلبی به خداوند ، ورزش و تحرک جسمانی ، تقویت اعتماد به نفس ، شرکت در کارهای گروهی ، مراقبت از سلامتی خود ، خندیدن ، خوش بین بودن و …… برخی از این راهبردها هستند .
(( آیا می دانید داشتن هدف و برنامه می تواند تا حدود زیادی استرس راکاهش دهد و ما را برای رسیدن به قله موفقیت یاری رساند . ))
کارشناس مشاور آموزش و پرورش ضمن بیان این که یکی دیگر از مهارتها،مهارت همدلی می باشد؛تشریح کرد: « همدلی » کردن یعنی دیدن دنیا از دریچه چشم دیگران . همدلی یعنی این که بفهمیم ، طرف مقابل از چه چیزی در رنج است ، چه مسئله ای او را ناراحت کرده می کند و چطور متوانیم خود را جای او بگذاریم و احسای او را درک کنیم ، همدلی رابطه ما را با دیگران مستحکم تر می کند و اجازه می دهد او را درک کنیم . این مهارت موجب می شود به دیگران توجه کرده و آن ها را دوست داشته باشیم و خود مورد توجه و دوست داشتن دیگران قرار بگیریم .

شیرین صحرایی ادامه داد:وقتی مشکلی برای ما پیش می آید ، دوست داریم دیگران با ما « همدلی » کنند . وقتی ناراحتی دیگران را می بینیم ، به خصوص اگر از نزدیکان و دوستان ما باشند ، علاقه مندیم با آن ها همدلی کنیم . « مهارت همدلی » هم مانند سایر مهارت ها ی زندگی نیاز به راه و روش هایی دارد تا تبدیل به همدردی نشود .
برای همدلی کردن باید از قضاوت و ارزیابی نادرست دیگران بپرهیزیم . با تمام وجود به حرف های آن ها گوش کنیم و افراد را همان گونه که هستند ، بپذیریم . به دیگران فرصت بدهیم ، تا احساسات خود را به راحتی بیان کنند . هنگام « همدلی » برای طرف مقابل دلسوزی و ترحم نکنیم و مشکلات دیگران را کوچک و بی ارزش نپنداریم .
نمونه هایی از جمله های همدلانه :
-در مواجهه با دوستی که ناراحت است ، بگوییم « من می فهمم که ناراحتی »
-خود را در موقعیت دیگران قرار دهیم « من می توانم بفهمم که چقدر احساس ناراحتی می کنی »
-کمک کردن به دیگری در مسیر سازنده « اگر سوالی داری یا به مشورتی نیاز داری ، من در کنارت هستم »
-تشکیل تیم دونفره « ما با هم تلاش می کنیم تا بفهمیم در این مورد چه کاری مفید تر است »
-تشویق و ترغیب « تو با این مشکل خیلی خوب مواجه شدی ! آفرین !
-استفاده از لحن و آهنگ صدا و حالت چهره « گذاشتن دست روی شانه دیگری
آیا می دانید همدلی روابط اجتماعی فرد را تقویت کرده و باعث موفقیت انسان در بسیاری از مسائل زندگی می گردد .
انتهای پیام/۸۱۲

✍گزارش از: مریم صاحب محمدی
منبع:دزنا۲۴

اشتراک مطلب با :
, ,