تاریخ انتشار خبر: ۱۳ , اسفند, ۱۳۹۷ | ۱۵:۰۳:۵۱
کد خبر : 33692
محمد رضا شیرین صحرایی می گوید:

آسیب های اجتماعی/آموزش مهارت در دوران کودکی و نوجوانی

بحث آموزش مهارت های اجتماعی در دوره کودکی و اوایل دوره نوجوانی از حساسیت بیشتری برخوردار است چرا که آموزش در این سنین تاثیر پذیری زیادی بر کودکان و نوجوانان نیز دارد .چرا که در حین سادگی مهارت های که ذکر خواهد شد ، می تواند در دراز مدت تاثیر آموزش این مهارت ها را در سلامت و بهزیستی جامعه دید .

آسیب های اجتماعی/آموزش مهارت در دوران کودکی و نوجوانی

به گزارش دزنا ۲۴/محمدرضا شیرین صحرایی در چهارمین گفت و گوی خود با خبرنگار دزنا۲۴ به ادامه ی بحث شناخت و برخورد با آسیب های اجتماعی می پردازد.

شیرین صحرایی ابتدا در خصوص اهمیت پیشگیری از آسیب های اجتماعی می گوید: بحث آموزش مهارت های اجتماعی در دوره کودکی و اوایل دوره نوجوانی از حساسیت بیشتری برخوردار است چرا که آموزش در این سنین تاثیر پذیری زیادی بر کودکان و نوجوانان نیز دارد .چرا که در حین سادگی مهارت های که ذکر خواهد شد ، می تواند در دراز مدت تاثیر آموزش این مهارت ها را در سلامت و بهزیستی جامعه دید .

وی در ادامه مهارت رعایت بهداشت فردی و عمومی چنین شرح داد: بهداشت عمومی چیست؟ « بهداشت عمومی » یعنی کنترل عواملی که سلامتی و تندرستی انسان را در معرض خطر قرار می دهند . این عوامل ممکن است در محیط زندگی ، کار یا مدرسه وجود داشته باشد . هر انسانی باید در جهت پیشگیری از بیماری ها ، تامین و ارتقای تندرستی خویش کوشا باشد . همه ما می دانیم بیماری یک فرد ، چه زیان بزرگی به خانواده و اجتماع وارد می کند . زیرا علاوه بر صرف هزینه های هنگفت درمانی ، سبب بروز زیان اقتصادی و روانی خانواده و جامعه نیز خواهد شد . پس همواره باید تلاش کنیم که سالم بمانیم واز بروز بیماری ها بکاهیم . رعایت بهداشت فردی و عمومی مکمل یکدیگر هستند و عدم رعایت این موارد توسط هر فردی ، روی سلامت خود او و سایر افراد تاثیر منفی خواهد گذاشت .

کارشناس ارشد مشاور خانواده در پاسخ به این سوال که،بهترین راهکارها برای تامین بهداشت در شهر یا روستا چیست بیان کرد:با رعایت کردن چند نکته مهم می توانیم در بهداشت فردی و اجتماعی خود نقش مهمی داشته باشیم :
۱-نظافت فضای منزل و فضای عمومی نظیر : مدرسه ، مسجد ، پارک ، خیابان ها و جاده های شهری و بین شهری
۲-استفاده از وسایل شخصی
۳-استفاده از نور کافی برای مطالعه و بهره بردن از نور طبیعی خورشید در طول روز
۴-استفاده از کفش مناسب و پوشش مناسب در هر فصل
۵-استفاده از ماسک در هنگام آلودگی هوا
۶-استفاده از مواد غذایی سالم و طبیعی
۷-عدم آلوده کردن آب های سطحی و رودخانه ها
۸-مراجعه به پزشک در هنگام بروز بیماری

شیرین صحرایی در خصوص موضوع مهارت حفظ اموال عمومی و رعایت قوانین و مقررات گفت:آیا تا به حال به این موضوع فکر کردیده اید که اموال عمومی یعنی چه ؟ این اموال چگونه تهیه می شوند تا در اختیار همگان قرار گیرند ؟ مسئولیت ما در قبال حفظ آن ها چیست ؟ استفاده صحیح از « اموال عمومی » چه تاثیری بر آسایش ، رفاه و امنیت روانی شهروندان یک جامعه می گذارد .
حفظ و نگهداری از اموال عمومی جزء وظایف ماست ، زیرا این اموال متعلق به همه مردم هستند و نباید با استفاده نادرست و یا تخریب این وسایل ، افراد جامعه را در برخورداری از آنها محروم کرد . وجود باغچه ای زیبا در پیاده رو خیابان ، علاوه بر این که فضای شهر را زیبا می سازد ، برای عابرین نیز بسیار لذت بخش است و تاثیر بسیار خوشایندی بر روحیه آن ها می گذارد .
آیا می دانید برای حفاظت از اموال عمومی در سطح شهر و روستا ، مدرسه و محل کار چه مراقبت هایی باید انجام داد ؟ هزینه حفاظت و بازسازی آن ها از کجا باید تامین گردد ؟

وی در تعریف رعایت قوانین و مقررات اذعان نمود:قوانین به مجموعه ای از بایدها و نباید ها اطلاق می شود که بین اجتماع و مردم به عنوان یک میانجی هستند .قوانین بر رفتار انسان ها تاثیر گذار هستند . وجود قانون یعنی ایجاد نظم و انضباط و رفع نیاز های مردم برای رسیدن به رفاه و آسایش . افراد یک جامعه به قوانین مختلفی نیاز دارند ، تا با رعایت آن ها بتوانند امنیت و آسایش بیشتری داشته باشند . آزادی واقعی جایی است که قانون به درستی اجرا شود . رشد و پیشرفت ، زمانی در جامعه اتفاق می افتد که همه مردم در مسیر رعایت و احترام به قوانین حرکت کنند . در غیر این صورت آشفتگی و بی نظمی در جامعه خواهد بود . برای انجام کارها ،قوانین و مقررات متفاوتی در جامعه وجود دارد . مثلا قوانین ومقررات راهنمایی و رانندگی ، قوانین مربوط به ثبت احوال و اسناد ، قوانین مربوط به ثبت نام دانش آموزان و … که هر کدام در جایگاه خود از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند . رعابت هر کدام از این موارد می تواند در ایجاد رضایت مندی افراد جامعه تاثیر مهمی داشته باشد .
آیا می دانید اگر فقط قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی را درست اجرا کنیم ، سالانه به چه میزان می توان آسیب های جسمانی ، مالی و روانی افراد جامعه را کاهش داد ؟
« تصور کنید در یک چهارراه شلوغ هنگام تردد خودروها ، چراغ راهنمایی وجود نداشته باشد ، یا خط کشی برای عبور عابر پیاده در خیابان نباشد . سرعت گیر برای کنترل سرعت نباشد ، چه اتفاقی خواهد افتاد »

انتهای پیام/۸۱۲
منبع/دزنا۲۴
خبرنگار:مریم صاحب محمدی

اشتراک مطلب با :