تاریخ انتشار خبر: ۷ , اسفند, ۱۳۹۷ | ۱۲:۴۱:۱۶
کد خبر : 33658
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران:

دانشگاه جندی شاپور نماد حکمت و خرد ایرانی است

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران با اشاره به قدمت ۱۷۵۰ ساله جندی شاپور گفت: دانشگاه جندی شاپور دزفول نماد حکمت و خرد ایرانی است.

دانشگاه جندی شاپور نماد حکمت و خرد ایرانی است

به گزارش دزنا۲۴/ حجت اله ایوبی روز سه شنبه در دومین کنگره بین المللی جندی شاپور در سالن آمفی تئاتر دانشگاه جندی شاپور دزفول افزود: آزادی در کسب علم نیز در کنار حکمت و خرد ایرانی در دانشگاه جندی شاپور باستان وجود داشته است.
وی با بیان اینکه دانشمندان کشورهای مختلف آزادانه در کنار هم به کسب علم پرداختند، اظهار داشت: در حالی که در جهان امروزی اخلاق حلقه گمشده ای است و به عنوان موضوعی اصلی در یونسکو مطرح است پزشکان ما در جندی شاپور باستان منشور اخلاقی داشتند.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران افزود: پزشکان جندی شاپور دزفول در کنار طبابت، الهیات و اخلاق را نیز فرا می گرفتند و به رعایت اخلاق پایبند بودند.
وی گفت: پزشکان ایران باستان در جندی شاپور دزفول بینوایان را رایگان درمان می کردند و ملزم به رعایت اخلاق بودند.

** دزفول سرزمینی تمدن ساز است
امام جمعه دزفول نیز در این همایش با اشاره به وضعیت علم و دانش از دیدگاه اسلام گفت: هیچ مذاکره ای از علم و آگاهی برتر نیست و از منظر اسلام خیر وبرکت به عالمان داده می شود.
حجت الاسلام سید محمدعلی قاضی دزفولی با بیان اینکه دزفول سرزمینی تمدن ساز و مهد عالمان و حاکمان است، افزود: جندی شاپور نقش ایران را در گسترش علم و دانش نشان می دهد. 
وی با اشاره به عظمت کار عالم و دانشمند اظهار داشت: انبیا، علما و شهدا موجب شفاعت بندگان می شوند.
امام جمعه دزفول افزود: با توجه به پیشینه تاریخی فرهنگی کشورمان باید به دنبال یک ابرتمدن ایرانی اسلامی باشیم.
به گزارش ایرنا دومین کنگره بین المللی جندی شاپور در روزهای سه شنبه و چهارشنبه با حضور میهمانانی نظیر فرانسیس ریشار ایران شناس فرانسوی از مرکز تحقیقات ملی فرانسه و موزه لوور، رشدی راشد دانشمند مسلمان تاریخ علم و فلسفه از فرانسه و آموس برتولاچی ایران شناس و عضو هیات علمی دانشگاه پیزا از ایتالیا، پائولو دلائینی باستان شناس و جندی شاپور شناس از ایتالیا در حال برگزاری است.
برنو جنیتو باستان شناس و ایران شناس و عضو هیات علمی شرق شناسی ناپل از ایتالیا، وارتان واسکانیان تاریخدان و شرق شناس و عضو هیات علمی دانشگاه ایروان از ارمنستان، ماریا دوتسنکو رئیس اداره اطلاعات سازمان ملل در ایران و سید زوار رحمان از هندوستان، بوته رایزن علمی سفارت فرانسه از دیگر میهمانان ویژه این کنگره می باشند.
منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، معاون رئیس جمهوری و سیدضیاء هاشمی مدیرعامل سازمان خبرگزاری ایرنا نیز در آئین افتتاحیه این کنگره حضور دارند.
نخستین کنگره بین المللی جندی شاپور دزفول نیز اسفندماه ۹۵ برگزار شد.
دومین کنگره بین المللی جندی شاپور از امروز به مدت ۲ روز در دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول آغاز شده است.

انتهای پیام/۸۱۲
منبع:ایرنا

اشتراک مطلب با :
, ,