تاریخ انتشار خبر: ۱۰ , بهمن, ۱۳۹۷ | ۱۸:۱۵:۳۱
کد خبر : 33490

وقتی فقر و دیابت شیرینی زندگی را از خانواده دزفولی می‌زداید

زینب می‌گوید من از مسئولان و خیران خواهش می‌کنم به داد ما برسند. هنگامی که یارانه‌ها را به ما می‌دهند ما فقط دو هفته می‌توانیم غذا بخوریم بعد از آن بخاطر فقر و مشکلات مادی غذایمان فقط نان خالی است و گهگاهی هم خانم معلم برایمان غذا می‌آورد.

وقتی فقر و دیابت شیرینی زندگی را از خانواده دزفولی می‌زداید

قصه تلخ فقر و محرومیت در روستای بنه باقر از توابع بخش چغامیش شهرستان دزفول رقم خورده جایی که فاطمه می‌گوید من از مسئولان و خیران خواهش می‌کنم به داد ما برسند.فقر و نداری سبب شده است شرمنده فرزندانش شود و نتواند آنها را برای درمان به شهر بیاورد. فقر و نداری تنها یک چهره از ظاهر زندگی خانواده آقای منصوری بوده چهره واقعی زندگی آنها مشکلاتی بیماری است که به دلیل نداری سبب آسیب رسیدن به دیگر اعضا بدن‌شان شده است.

در ادامه گزارش خبرنگار ما با خانواده آقای منصوری که این روزها با فقرگرسنگی و بیماری دست و پنجه نرم کرده را ملاحظه می‌کنید.  

با پدر خانواده که هم صبحت شدم از وضعیت معشیتی‌اش سوال کردم که اظهار داشت: خودم و همسرم با ۸فرزند، ۶دختر ۲پسر در این خانه زندگی می‌کنیم  که با توجه  به مشکلات درمانی دخترانم و وضعیت اقتصادی خود با مشکلات زیادی روبرو هستیم  و تنها با دریافت یارانه و کمک هزینه ۱۰۰ هزار تومانی بهزیستی زندگی  را می‌گذرانیم. اما دیگر هیچ توانی برای  خرید داروهای‌شان  ندارم  و نمی‌توانم روند درمان آنها را ادامه بدهم.

از مشکلات درمانی فرزندان‌شان پرسیدم، گفت: بیماری فاطمه وخیم‌تر شده است روز به روز وضعیت او بدتر از گذشته می‌شود به طوری که مجبور شده است درس و تحصیل را رها کند و در این سن کم خانه نشین شود.

این پیرمرد رنج دیده با نگاهی شرمنده و چشمانی اشکبار به فرزندان‌شان که آن سوی اتاق هستند، گفت: فاطمه دخترم این روزها از درد معده و درد چشمانش  بخاطر قند خونش رنج می‌برد. زینب دیگر فرزندم  او هم مریض است و دیابت دارد. هزینه انسولین‌ برای من زیاد است با توجه به اینکه منبع درآمدی نداریم روز به روز وضعیت جسمانی‌شان وخیم‌تر می‌شود.

 از او خواستم اگر خواسته‌ای دارد مطرح کند با نگاهی به آسمان گفت: هر شغلی باشد فقط شغلی برای پسرانم باشد که بتوانند خرج خانه را بدهند آخر آنها هم بیکار هستند هیچ شغلی ندارند ولی بخاطر شرایط فقر خانواده هر شغلی که برای گذراندن چرخه اقتصادی خانه و مشکلات درمانی خواهرانشان باشد حاضراند انجام بدهند.

پدر خانواده که دچار مریض‌های مختلف است  و زندگی عادی‌شان به سختی می‌گذرد، ادامه داد: ۹سالی است بخاطر شرایط جسمی‌ام « پایش را از دست داده، عمل کلیه  و عمل قلب» خانه نشین شده‌ام و هیچ‌کاری از دستم بر نمی‌آید. مسئولان و خیران به داد ما برسند.

فاطمه که علاقه ندارد تصویرش دیده بشود، درباره مریضی‌اش این چنین می‌گوید: چند وقتی است قندم بیشتر شده است و به چشمانم آسیب زده  و دید چشمم کم شده است. چند وقت پیش به دلیل اینکه پولی نداشته که بتوانیم  انسولین  برای کنترل قندم بخریم حالم بد شد. امروز برایم خانم معلمم انسولین آورده است.

 اسماء دیگر فرزند این خانواده با بیان اینکه آرزو دارم تحصیل خود را ادامه بدهم، گفت: من آرزو دارم ادامه تحصیل بدهم ولی نگران این هستم بخاطر فقر خانواده این امکان برای من مثل زینب و فاطمه  نباشد و نتوانم ادامه تحصیل بدهم.

اسماء می‌گوید: زینب خواهرم ۱۳سال دارد جسم او روز به روز در حال ضعیف شدن است بطوری که  بخاطر شرایط جسمانیش  رشد او متوقف شده است.

حین صبحت کردن هستیم که کمک های مردمی گروه خیریه و جهادی «شهید حسین ولایتی‌فر» می‌رسد و  لبخندی بر لب‌های فرزندان  این خانواده می‌نشیند.

در این باره مسول هئیت محبان ابوالفضل عباس(ع) شهرستان دزفول گفت: هیئت در سال ۸۶ تشکیل شد. گروه خیریه و جهادی  شهید حسین ولایتی‌فر زیر مجموعه هئیت است که فعالیت خود را از سال ۹۶ آغاز کرده و تاکنون ۳۵ خانواده نیازمند را تحت پوشش خود قرار داده  و با شعار «هر محب اهل البیت (ع) حامی یک خانواده مستضعف » گامی موثر در جهت رفع برخی از مشکلات نیازمندان برداشته است.

رحمان کرمی گفت: با تحقیقات انجام شده این خانواده نیازمند کمک است  و در حال حاضر نیاز به تهیه انسولین برای فرزندان این خانواده به صورت ماهیانه ، شرایط اشتغال پسران، درمان بیماری قلبی سرپرست خانوار، رفع موانع تحصیل دختران و همچنین  خرید و نصب دستگاه آب تصویه است.

وی با بیان اینکه اعتبارات ما مردمی است، افزود: کمک به نیازمندان از دستورات اکید دین اسلام است در حقیقت شیرین ترین عبادت به شمار می‌رود.

کرمی با بیان اینکه از حضور پرشور جوانان جهت خدمت دهی بهرمنده هستیم،  افزود: از جمله دیگر فعالیت هئیت محبان ابوالفضل عباس (ع) شهرستان دزفول دیدار هفتگی با خانواده‌های معظم شهدا ،دیدار با علمای شهرستان،  برگزاری کلاس‌های آموزشی و برنامه های اعتقاداتی در راستای ارزش‌های انقلاب اسلامی و همچنین کار جهادی و سرکشی به خانواده‌های  نیازمند را  انجام و در  همین راستا خدمات‌دهی انجام می‌شود.

رحمان کرمی با بیان اینکه بسیاری از شهداء، جوانان مسجد و هیئت بودند، اظهار داشت: این گروه مزین به نام شهید حسین ولایتی‌فر از شهدا حادثه تروریستی ۳۱شهریور در اهواز است که خود شهید از نیروهای فعال جهادی و هئیتی بود.

آشپزخانه خانواده آقای منصوری

وضعیت حمام خانه

در حد توان بهزیستی خدماتی به خانواده منصوری داده می شود

پس از گفت و گو با این خانواده به سراغ فریدون عبدی رئیس اداره بهزیستی شهرستان دزفول رفتیم و وی گفت: خانواده آقای منصوری تحت پوشش اداره بهزیستی شهرستان دزفول است. طبق قانون بالای ۱۸سال تحت تکفل بهزیستی نبوده  به همین دلیل ۳فرزند این خانواده تحت پوشش بهزیستی هستند.

عبدی با بیان اینکه اداره بهزیستی نمی‌تواند شرایط اشتغال پسران این خانواده  را فراهم کند، گفت: ماهیانه مبلغی به حساب آنها واریز  و خدماتی در حد توان به آنها ارائه داده می‌شود ولی بخاطرمشکلات مالی، شرایط اقتصادی جامعه و نیز بیماری فرزندان‌شان این حقوق کفاف  نمی‌دهد.

وی افزود: پرداخت کمک هزینه تحصیلی و توزیع مواد غذایی هر چند ماه صورت می‌گیرد ولی  با توجه به مشکلات درمانی سرپرست خانواده، فرزندانش و همچنین بیکاری دو فرزند پسرش با مشکلات مالی روبرو می‌شوند.

وی افزود: در حال حاضر یک هزار و ۶۰۰خانوار تحت پوشش بهزیستی است و خدمات‌دهی با توجه به شرایط آنها ارائه داده می‌شود.

 

انتهای پیام/۸۱۲

خبرنگار/فاطمه دقاق نژاد

اشتراک مطلب با :
, , ,