تاریخ انتشار خبر: ۶ , اردیبهشت, ۱۳۹۷ | ۱۹:۰۴:۱۰
کد خبر : 33134

المان میدان امام خمینی ، نمادی مبهم و سوال برانگیز

المان‌های هر شهر معرف تاریخ و پیشینه آن شهر و نمادی از هویت فرهنگی آن جامعه هستند. علم شهرسازی در کشورهای توسعه یافته، به نمادهای هنری، تاریخی و فرهنگی اهمیت بالایی می دهد و از المان های شهری به عنوان یک نماد فرهنگی در بدنه اصلی مبلمان شهر استفاده می کند. تلفیق هنر، صنعت و […]

المان میدان امام خمینی ، نمادی مبهم و سوال برانگیز

المان‌های هر شهر معرف تاریخ و پیشینه آن شهر و نمادی از هویت فرهنگی آن جامعه هستند.

علم شهرسازی در کشورهای توسعه یافته، به نمادهای هنری، تاریخی و فرهنگی اهمیت بالایی می دهد و از المان های شهری به عنوان یک نماد فرهنگی در بدنه اصلی مبلمان شهر استفاده می کند. تلفیق هنر، صنعت و معماری و خلق المان های شهری برجسته، نظرگاه های دلچسبی را برای شهروندان و مسافرین ایجاد می کند و این برای مدیران شهری، اهمیت بسزایی دارد تا آنجا که نماد هر شهر، یک المان شهری است. هر شهری گذرگاهی دارد که مسافران با عبور از آن یا ورود به آن خاطره ای از آن شهر به یادشان می ماند و نیز مردم و ساکنان آن در جوار آن به زندگی مشغولند. در صورت وجود المانی که بتواند هم پیشینه ی نیاکان و افتخارات آنان را بنمایاند و هم از لحاظ زیبایی شناسی و نیز درک مردم عادی از آن نماد جایگاه قابل قبولی داشته باشد، می توان به نمادی رسید که همچنان که تصویر کالبدش در ذهن می ماند، بتواند بیانگر مفاهیمی از افتخارات شهری و نیز محلی برای نمایش هنر و فرهنگ آن شهر نیز باشد.

میدان امام خمینی(ره) شهرستان دزفول، میدان اصلی و مرکزی شهرستان می باشد که تا چندی پیش تندیس حضرت امام خمینی(ره) و سرداران شهید را در خود جای داده بود؛ اما نزدیک به دوسال است که این تندیس به مدد مسئولین شهری جایش را به اِلمانی مبهم و فضایی داده است.!!!

محسن زرشناس مسئول روابط عمومی شهرداری شهرستان دزفول درخصوص علت جاگزینی المان جدید با تندیس قبلی، در گفتگو با خبرنگار دزنا۲۴ گفت: دوسال پیش بر اثر طوفان شدید صدمات و خسارات زیادی به تندیس که از جنس فایبر گلاس بود وارد شد بصورتی که قابل ترمیم نبود. به همین علت مسئولین و بزرگان شهر تصمیم گرفتند المانی جدبد جایگزین تندیس آسیب دیده گردد.

محسن زرشناس ادامه داد: برای انتخاب المان جایگزین، یک فراخوان کشوری توسط معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری دزفول در راستای دریافت طرح های مختلف برای ساخت تندیس میدان انتشار یافت که به دنبال این فراخوان طرح های متفاوتی از نقاط مختلف کشور دریافت شد.
سپس از میان آثار، یک اثر به انتخاب هیئت داوران که متشکل از انجمن مجسمه سازان و چندتن از مسئولین فرهنگی شهرستان بود، انتخاب گردید و پس از تصویب طرح، و ساخت آن، کار نصب با نهایت سرعت و دقت توسط پیمانکار انجام شد.

مسئول روابط عمومی شهرداری دزفول مفهوم المان جدید را اینگونه تشریح کرد: در طراحی این اثر تلاش شده تا طاق جناقی با چیدمانی از آجر که بارز ترین نشانه معماری در دزفول می باشد، ترکیب شود. در این اثر با آشنایی زدایی در نگاه بیننده، آجر چینی در خود طاق دیده نمی شود و با ترکیبی خاص روبروی آن قرار گرفته است تا برخوردی مدرن با عناصر کلاسیک و سنتی ایران و دزفول بوجود آید.
طاق جناقی کبود رنگ تندیس جدید میدان امام بعنوان نمادی از آسمان در چرخشی موزون، درخشش طلایی آجرها را نمایان کرده؛ در پوشش آجرها نیز از تکنیک آب کاری طلایی بهره گرفته شده است.
چیدمان آجرها به نحوی در نظر گرفته شده که با القای بیننده، فضای بی وزنی، تصور غیرزمینی و معنوی اثر تشدید شود.

وی ادامه داد: کنار هم بودن طاق کبود رنگ در برابر آجرهای طلایی، آشتی و پیوند معنوی آسمان و زمین را در شکلی استعاری به نمایش گذاشته شده و بر ماهیت اصیل هنر اسلامی تاکید شده است.

زرشناس در خصوص مشخصات فنی این تندیس نیز اظهار کرد: قوس جناقی آن از جنس آهن تشکیل شده و قوطی های فلزی نورد شده ساختار زیرین اثر را شکل داده اند و سطح بیرونی سازه بوسیله ورق هایی از جنس آهن پوشیده شده اند.
این ورق های فلزی بوسیله جوشکاری بر ساختار زیر سوار شده اند؛ بخش میانی اثر از ترکیب ساختار فلزی با ساختار مکعبی مطابق با ابعاد آجرها در زیر ورق های فلزی پوشاننده سطح بیرونی، تشکیل شده است.
مکعب های فلزی نمایانگر آجرها با تکنیک آبکاری، پوشش هایی از جنس طلا و مس دارند، همچنین پنج لوله فلزی از جنس استیل از میان مکعبها عبور کرده و از قسمت بالایی قوس جناقی تا فونداسیون مجسمه در سطح زمین ادامه دارند ضمن اینکه این لوله ها استحکام سازه را تضمین می کنند.

حال این سوال مطرح است: آیا این امکان وجود نداشت که برای معرفی تاریخ و پیشینه فرهنگی دزفول، از نمادی استفاده می شد که درک آن برای مردم عادی قابل قبول بود و نیازی به توضیح و تفسیر کارشناسانه نداشت؟

گزارش از: مریم صاحب محمدی خبرنگار دزنا۲۴

اشتراک مطلب با :
, , ,