تاریخ انتشار خبر: ۲۸ , شهریور, ۱۳۹۶ | ۲۰:۴۸:۱۷
کد خبر : 33116
فریدون عبدی می گوبد:

کودکان کار” معظلی اجتماعی که رفع آن نیازمند همکاری و همیاری نهادها و ارگانهای دولتی و مردم را می طلبد.

به گزارش دزنا۲۴//مدتی است که در شلوغی های شهرمان شاهد حضور کودکانی تحت عنوان “کودکان کار” در چهارراه ها، مراکز و اماکن پرازدحام می باشیم. 🔻ممکن است این سوال برای خیلی ها مطرح شود که چرا برای جمع آوری و ساماندهی این کودکان اقدامی تاکنون صورت نمی گیرد؟ فریدون عبدی رئیس سازمان بهزیستی شهرستان دزفول […]

به گزارش دزنا۲۴//مدتی است که در شلوغی های شهرمان شاهد حضور کودکانی تحت عنوان “کودکان کار” در چهارراه ها، مراکز و اماکن پرازدحام می باشیم.

🔻ممکن است این سوال برای خیلی ها مطرح شود که چرا برای جمع آوری و ساماندهی این کودکان اقدامی تاکنون صورت نمی گیرد؟

فریدون عبدی رئیس سازمان بهزیستی شهرستان دزفول در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار دزنا۲۴ درخصوص طرح ها و اقدامات لازم برای جمع آوری بچه هایی که مدت زیادی است در چهارراه های اصلی و اماکن پرازدحام شهر مشغول کار می باشند گفت: یک مرکز تحت عنوان “مرکز حمایت از کودک” تاسیس شده که این مرکز حمایتی و آموزشی است و تا کنون تعداد ۵۰ کودک شناسایی و در این محل تحت حمایت و آموزش قرار گرفته اند.

وی گفت : تعداد بسیار معدودی از این کودکان متعلق به شهرستان دزفول هستند و اکثریت به دیگر شهرهای استان تعلق دارند و متاسفانه به همین خاطر نمیتوان مددکار در اختیار این کودکان و خانواده هایشان قرار داد تا آموزش های لازم را فرا گیرند.

با این حال از خانواده های این کودکان دعوت به عمل آماده تا در کلاس ها و کارگاه هایی که برای آموزش چگونگی ممانعت از ورود فرزندانشان به خیابان برای کار، برگزار گردیده شرکت نمایند.

عبدی در ادامه تصریح کرد : تعهدات لازم از این خانواده ها برای رها نکردن دوباره ی فرزندشان در خیابان گرفته شده است ولی متاسفانه باز شاهد حضور برخی از این کودکان هستیم .

وی گفت : علاوه بر این اقدامات نامه ای به ریاست محترم دادگستری ارسال شده تا مقامات قضایی اقدامات لازم جهت ساماندهی این کودکان را از طریق مراکز و ادارات مربوط هر شهرستان انجام دهند.

رئیس سازمان بهزیستی شهرستان دزفول در خصوص “مرکز حمایت از کودک” که کودکان پس از جمع آوری به این مرکز انتقال داده می شوند عنوان کرد: به منظور تسهیل در کار، با شهرداری و نیروی انتظامی توافق شده است که این مرکز بجای آنکه بصورت روزانه مشغول کار باشد، شب ها فعالیت کند تاکودکان کاری که توسط نیروی انتظامی و شهرداری ها دستیگر و جمع آوری می شوند به این مرکز تحویل داده شوند.
🔹البته اولویت اول حمایت از این کودکان است که آسیبی نبینند؛ اما اگر خانواده های این کودکان به فکر آسیبی که به فرزندشان میرسد نباشند، بالاجبار از طریق دستگاه قضایی اقدام خواهد شد. همچنین طبق قانون اگر کودکی سه بار توسط نیروی انتظامی دستگیر شود، به عنوان کودک بدسرپرست تحت حمایت سازمان بهزیستی قرار گرفته و از سرپرست او به دستگاه قضایی شکایت خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا امکان اختصاص دادن بودجه ای جهت دراختیار قرار دادن تسهیلات به این کودکان وجود دارد یا نه؟ اظهار داشت: بله، ما به عنوان مسئولان شهرستان دزفول می توانیم تمام نیازهای کودکان کار شهرستان دزفول را اعم از لوازم و وسایل تحصیل شان برطرف کنیم؛ اما برخی از این بچه ها به خاطر اینکه بالاترین درآمد ممکن روزانه را دارند حاضر نیستند به بودجه ای که در اختیارشان گذاشته می شود اکتفا کنند.

لازم است همشهریان گرامی این آگاهی را داشته باشند که به کودکان کار کمک مالی نکنند تا ما بتوانیم آنان را به بهترین نحو ممکن ساماندهی کنیم.

عبدی در ادامه از معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تقاضا داشت که با طراحی و نسب بنر در سطح شهر، این آگاهی را به مردم بدهند که این بچه ها نیازمند نیستند و به آنان کمک مالی نکنند.

رئیس سازمان بهزیستی شهرستان دزفول خاطر نشان کرد: با تمام تلاش هایی که از قبل هم صورت گرفته، دوباره تصمیم بر این شده که از امشب نیروهای انتظامی و شهرداری، برای جمع آوری این کودکان و تحویلشان به مرکز حمایت از کودک به حالت آماده باش باشند .

فریدون عبدی از مردم خوب و فهیم شهرستان دزفول خواست رفع نیاز کودکان کار را به بهزیستی واگذار کنند.

تحریریه دزنا ۲۴ امید دارد هرچه زودتر مشکل کودکان کار برای همیشه مرتفع گردد.

گزارش از :مریم صاحب محمدی

اشتراک مطلب با :
,