تاریخ انتشار خبر: ۳ , اردیبهشت, ۱۳۹۶ | ۲۰:۱۹:۳۱
کد خبر : 32970

جنگل های بکر دزفول زیستگاه پلنگ ایرانی

به گزارش دزنا ۲۴، پلنگ ایرانی بزرگترین یا یکی از بزرگترین زیرگونه‌های پلنگ است که بومی غرب آسیا است و در فهرست جانوران در معرض خطر انقراض ‘ آی‌یوسی‌ان ‘ قرار دارد. اندازه‌ و رنگ پوشش بدن پلنگ ایرانی در مناطق مختلف در گستره پراکنش پلنگ در ایران، تفاوت قابل توجهی با یکدیگر دارند. به […]

به گزارش دزنا ۲۴، پلنگ ایرانی بزرگترین یا یکی از بزرگترین زیرگونه‌های پلنگ است که بومی غرب آسیا است و در فهرست جانوران در معرض خطر انقراض ‘ آی‌یوسی‌ان ‘ قرار دارد.

اندازه‌ و رنگ پوشش بدن پلنگ ایرانی در مناطق مختلف در گستره پراکنش پلنگ در ایران، تفاوت قابل توجهی با یکدیگر دارند. به طور کلی طول بدن پلنگ‌های بالغ به ۱۶۰ و گاهی تا ۱۸۰ سانتی‌متر می‌رسد و طول دم آن‌ها ۱۱۰ سانتی‌متر است. وزن این پلنگ بعضا تا ۹۰ کیلوگرم و ارتفاع آن تا شانه به ۷۵ سانتی‌متر می‌رسد.

شمار پلنگ‌های ایرانی بالغ در سراسر کشورهای محل زیست آن بین ۸۷۱ تا ۱۲۹۰ قلاده برآورد می‌شود.

شهرستان دزفول با وجود ۲۴۰ هزار هکتار جنگل های بکر زیستگاه گونه های نادر و کمیابی از جمله پلنگ ایرانی است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول گفت: لنگرکوه،کوه سالن،منطقه شکار ممنوع هفت تنان و کوه سگریون مناطقی هستند که گونه پلنگ ایرانی در آنها دیده شده است.

فرهاد قلی نژاد افزود:با توجه به اینکه سرشماری این گونه کمیاب امری دشوار است آماری از تعداد این گونه جانوری در جنگل های دزفول در دست نیست ولی با نصب دوربین در مکان تردد پلنگ ایرانی در سال ۹۵ این گونه تصویربرداری شد که نشانه این است که هنوز هم شمال خوزستان زیستگاه این گونه جانوری است.

وی گفت:با توجه به اینکه جنگل های بکر زاگرس محل زندگی این گونه جانوری هستند اهالی منطقه باید نکات ایمنی را رعایت کنند و از حضور در این مناطق خودداری کنند زیرا ممکن است بر اثر بی احتیاطی و پای گذاردن در مکان تردد پلنگ ایرانی مورد هجوم این گونه قرار گیرند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول بیان کرد:در سال ۹۵ ، ۲ مورد حمله پلنگ ایرانی به انسان در منطقه سالن کوه گزارش شد و ۲ نفر در این حوادث دچار صدمه و آسیب شدند که با حمایت اداره حفاظت محیط زیست این افراد درمان شدند.

وی به اهالی منطقه توصیه کرد:جهت حفظ این گونه جانوری کمیاب از نزدیک شدن به جنگل های بکر زاگرس خودداری کنند.

قلی نژاد همچنین گفت:از خرداد ۱۳۹۴ جریمه شکار و صید پلنگ ایرانی از پنجاه میلیون ریال به ۸۰۰ میلیون ریال افزایش یافته است.

سالند کوه از زیستگاه های بکر و غنی در شمال خوزستان است که منطقه آزاد به شمار می رود.

لاک پشت فراتی ، گوزن زرد ایرانی و سمندر امپراطور سه گونه دیگر جانوری نادر و در حال انقراض طبیعت دزفول هستند.

منبع: ایرنا
اشتراک مطلب با :