تاریخ انتشار خبر: ۱۵ , دی, ۱۳۹۵ | ۱۹:۵۳:۰۱
کد خبر : 32778
آریایی گفت:

مرمت پنج خانه تاریخی در دزفول آغاز شد

سرپرست اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری دزفول از جذب اعتبار برای مرمت خانه های تاریخی این شهرستان خبر داد و گفت:با جذب این اعتبار مرمت پنج خانه تاریخی ،کاروان سرای بازار و آسیابهای آبی آغاز شده است.

مرمت پنج خانه تاریخی در دزفول آغاز شد

به گزارش دزنا۲۴//حجت اله آریایی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود:با پیگیری انجام شده از محل منابع ملی اعتباری برای مرمت خانه های تاریخی دزفول جذب شده است.
وی افزود:در این راستا مرمت خانه های تاریخی قلمبر ۲،علیداد قاسمی،شیخی دزفولی،سعادت بخش ،خلج قصاب آغاز شده که برای مرمت هر کدام از این خانه ها ۳۰۰ میلیون ریال هزینه خواهد شد ضمن اینکه مرمت کاروان سرای بازار و آسیابهای آبی نیز در حال انجام است .
وی با اشاره به اینکه این خانه های تاریخی مالک ساکن دارند گفت:با مرمت این خانه های تاریخی ثبت ملی سعی داریم مردم را تشویق به مرمت و جلوگیری از تخریب خانه های تاریخی کنیم ضمن اینکه با مرمت این خانه ها علاوه بر حمایت از مالکان از تخریب وخطرهای احتمالی نیز جلوگیری خواهد شد.
آریایی افزود:با توجه به اینکه مرمت خانه های تاریخی نیاز به فعالیت و صرف هزینه های مستمر دارند و مالکان این خانه ها اغلب از اقشار کم بضاعت هستند که توانایی مالی برای مرمت این میراث تاریخی را ندارند میراث فرهنگی با مرمت این خانه ها از آنها حمایت می کند تا تعمیر ناآگاهانه که منجر به خسارت به خانه های تاریخی می شود انجام نشود .
سرپرست اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری دزفول اظهار کرد:با مرمت خانه های تاریخی دزفول علاوه بر حفظ آثار ثبت ملی ساکنان نحوه برخورد با بناهای تاریخی را فرا می گیرند و بیشتر از این بناها مواظبت خواهند کرد.
وی به خبرنگارماگفت:در تلاش هستیم در اعتبارات سال آینده نیز مبلغی برای مرمت خانه های تاریخی دزفول در نظر گرفته شود.
به گزارش ایرنا شهر دزفول دارای بیش از ۲۰۰ هکتار بافت تاریخی آجری است.

انتهای پیام//۸۱۲
منبع//ایرنا

اشتراک مطلب با :
, , ,