تاریخ انتشار خبر: ۴ , دی, ۱۳۹۵ | ۱۲:۳۷:۳۳
کد خبر : 32759
مدیر پایگاه گندی شاپور و ایوان کرخه گفت:

انجام کاوش های باستان شناسی در محوطه باستانی ایوان کرخه ضروری است

مدیر پایگاه گندی شاپور و ایوان کرخه گفت: به منظور تعیین عرصه شهر باستانی ایوان کرخه در شوش انجام کاوش های باستان شناسی در این محوطه ضروری است.

انجام کاوش های باستان شناسی در محوطه باستانی ایوان کرخه ضروری است

به گزارش دزنا۲۴”محوطه باستانی ایوان کرخه که به شماره ۴۷ در سال ۱۳۱۰ خورشیدی به ثبت ملی رسیده است در ۲۰ کیلومتری شمال غربی شهر شوش واقع شده و یکی از بزرگترین شهرهای مدفون شده ساسانی است که تنها بخش اندکی از بنای این شهر باستانی باقی مانده است.
یعقوب زلقی روز شنبه در گفت و گو باخبرنگار ما با اشاره به بازدید کارشناسان پژوهشکده باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی از عرصه ایوان کرخه در اواخر هفته گذشته افزود: این بازدید میدانی با حضور ‘ مهدی رهبر ‘ پیشکسوت باستان شناسی انجام شد.
وی افزود:در این بازدید که با هدف آسیب شناسی محوطه باستانی ایوان کرخه انجام شد موضوع انجام کاوش های باستان شناسی پس از انجام کاوش در محوطه باستانی جندی (گندی) شاپور دزفول مورد بررسی و تاکید قرار گرفت.
مدیر پایگاه گندی شاپور و ایوان کرخه همچنین با اشاره به تخریب صورت گرفته در محوطه ایوان کرخه ناشی از جنگ ، دخل و تصرف کشاورزی و اجرای طرح های راهسازی در حریم این محوطه باستانی اظهار کرد:در این راستا از اوایل امسال هرگونه عملیات کشاورزی در این محوطه باستانی ممنوع شده است.
وی محوطه ایوان کرخه را حدود ۵۰۰ هکتار عنوان کرد و افزود:متاسفانه ۱۰۰ هکتار از عرصه این محوطه باستانی از سال ۱۳۷۴ به زیر کشت محصولات کشاورزی رفته است که از ابتدای امسال هرگونه کشت در این محوطه ممنوع اعلام شد.
زلقی اظهار کرد:آخرین حفاری در محوطه ایوان کرخه مربوط به دهه ۵۰ می باشد که توسط رومن گیرشمن باستانشناس فرانسوی انجام شده است.
زلقی با اشاره به اینکه این محوطه تاریخی نیاز به مرمت و کاوش دارد گفت:برنامه کاوش کاوشگران ایرانی از محوطه ایوان کرخه نیز در دست بررسی است.
بسیاری از آثار شهر باستانی ایوان کرخه و تپه‌های اقماری زیر انباشت رسوبات طبیعی مدفون شده است.

انتهای پیام/۷۲۱

منبع:ایرنا

اشتراک مطلب با :
, , , , ,