تاریخ انتشار خبر: ۳۰ , آذر, ۱۳۹۵ | ۱۲:۱۳:۰۱
کد خبر : 32729

سردشت و شهیون منطقه ای در دزفول با ظرفیت بالا که به خوبی دیده نشده است

– سردشت و شهیون ۲ بخش از توابع شهرستان دزفول در شمال خوزستان بوده که از ظرفیت بالایی در زمینه گردشگری ، کشاورزی ،دامپروری و صنایع دستی برخوردار می باشند.

سردشت و شهیون منطقه ای در دزفول با ظرفیت بالا که به خوبی دیده نشده است

به گزارش دزنا۲۴”بخش کوهستانی سردشت با سه هزار و ۸۰۰ کیلومترمربع مساحت و افزون بر ۲۴ هزار نفر جمعیت در ‎ ۳۵کیلومتری شمال شهرستان دزفول واقع است.
بخش شهیون نیز با بیش از ۲۰۰ روستا و پنج دهستان در شمال دزفول قرار دارد.
این مناطق با ویژگی های منحصر بفرد ، طبیعت زیبا و مناطق بکر و جاذبه های گوناگون گردشگری از جمله دریاچه تمی به عنوان یکی از زیباترین و بزرگترین دریاچه های کوهستانی ایران همواره پذیرای گردشگران و طبیعت دوستان از مناطق مختلف کشور است.
مناطق بکر طبیعی، اراضی کشاورزی و چشم اندازهای طبیعی مناظر زیبایی را در این بخش کوهستانی برای دوستداران گردش و طبیعت فراهم کرده است.
تنوع آب و هوایی و نیز یخچال برفی طبیعی، کوه هفت تنان با چشم اندازهای شگرف طبیعی و نیز درختان بادام، بنک و بلوط همچنین پیر هفت تنان به عنوان یکی از زیارتگاههای شهرستان دزفول از دیگر ظرفیت های گردشگری این منطقه است که دسترسی به این مناطق به دلیل نبود جاده مناسب به سختی انجام می شود.
به گفته اهالی سردشت با وجود تلاش صورت گرفته و اجرای طرح های عمرانی در این بخش محروم برخی طرح ها که اجرای آنها نقش مهمی در تولید ، اقتصاد و اشتغال اهالی این منطقه دارند راکد مانده و یا متوقف شده اند.
یکی از اهالی منطقه با اشاره به وجود منابع طبیعی زیبای این بخش گفت: با وجود ظرفیت های قابل توجه گردشگری در سردشت این بخش مورد کم توجهی قرار گرفته است به طوری که اهالی منطقه از امکانات ابتدایی نیز محروم هستند.
سیدعلی محمد حسینی جاده سردشت را از جاده های حادثه خیز دزفول دانست و افزود: با وجود سفر گردشگران به سردشت دزفول در ایام سال به ویژه نوروز از سالهای گذشته تاکنون مشکل جاده این بخش حل نشده و همچنان شاهد بروز حوادث تلخ رانندگی در این مسیر هستیم.
وی همچنین پل نیمه تمام ورودی شهر سالند مرکز بخش سردشت را از دیگر مشکلات این بخش به ویژه در فصل بارندگی برشمرد و گفت: در بارندگی اخیر به دلیل آماده نبودن پل سردشت و طغیان رودخانه ارتباط این بخش با شهر دزفول قطع شد.
حسینی افزود: تسریع در بهره برداری از پل سردشت که آخرین مراحل ساخت را سپری می کند از نیازهای ضروری این بخش می باشد که باید هر چه سریعتر به بهره برداری برسد.
صیدرضا تونس نیز با ارائه گزارشی از مسایل و مشکلات این بخش از جمله موارد بر زمین مانده در این منطقه محروم را تصویب اجرای طرح آبیاری ۲ هزار هکتار از زمین های شهر سردشت و روستاهای تابعه آن در سال ۱۳۸۶ به عنوان یکی از مصوبات دور اول سفر رئیس جمهوری سابق عنوان کرد و گفت:مطالعات فاز ۱ و ۲ احداث سد سردشت و سد شیرین آب انجام گرفت ولی با گذشت ۹ سال برای اجرای این ۲ طرح که نقش بسیار زیادی در رونق اقتصاد و کشاورزی این منطقه محروم دارند اقدام عملی صورت نگرفته است.
وی افزود: در سالهای گذشته مطالعات شناخت معادن بخش های سردشت و شهیون از سوی یک شرکت مشاور انجام گرفت که منجر به تحویل ۵۰ هکتار زمین و احداث سایت اداری کارخانه در مجاورت شهر حمزه شد که باز هم به دلیل نامعلوم این طرح مهم اقتصادی متوقف شده و عملا شهرستان دزفول از داشتن کارخانه سیمان محروم شد.
تونس به مطالعات طرح آبیاری ۲ هزار هکتار از زمین های دیم از طریق دریاچه سد دز نیز اشاره کرد و گفت:به دلیل ممکن نبودن حفر چاه در منطقه این طرح تصویب شد اما به دلیل تامین نشدن اعتبار این طرح مهم نیز اجرا نشد.
وی به مطالعات طرح پرورش ماهی در دریاچه سد دز از سوی شیلات نیز اشاره کرد و گفت: با وجود انجام مطالعات در باره پرورش ماهیان سردابی در قفس و نتیجه مثبت تحقیقات مبنی بر امکان پرورش ۱۶ گونه ماهی در این دریاچه طرح مذکور نیز رها شده و محقق نگردید.
معاون استاندار و فرماندار ویژه دزفول نیز با اشاره به مشکلات بخش های سردشت و شهیون گفت:ضعف زیر ساخت ها و محرومیت در بخش های سردشت و شهیون دزفول موجب تشدید مهاجرت ساکنان این مناطق به شهر شده است.
حبیب اله آصفی در نشست های مختلف با تاکید بر توجه به مسایل و مشکلات این مناطق افزود:۲ بخش سردشت و شهیون دزفول به رغم ظرفیت فراوان در زمینه گردشگری و معدن از جمله مناطق محروم کشور می باشند.
وی اظهار کرد:نبود جاده مناسب ، کمبود آب ، برق و مشکلات مخابراتی در این مناطق موجب شده تا ساکنان روستاها تمایلی به ماندن در این مناطق نداشته باشند و روزانه شاهد مهاجرت اهالی به شهر دزفول باشیم.
معاون استاندار خوزستان ضمن هشدار نسبت به تخلیه روستاهای این ۲ بخش محروم دزفول گفت: کمبود امکانات و محرومیت در این ۲ بخش به حدی است که در برخی روستاها هیچ آثار تمدنی به چشم نمی خورد.
وی کمبود آب را یکی از مشکلات جدی روستاهای این منطقه برشمرد و گفت:در مجاورت دریاچه سد دز روستاهایی وجود دارد که از آب آشامیدنی محروم هستند.
وی به مشکل نبود جاده مناسب در سردشت و شهیون دزفول نیز اشاره کرد و گفت:تا زمانیکه مشکل جاده این منطقه حل نشود سایر زیر ساخت ها و امکانات در این مناطق محروم و دور افتاده تامین نخواهد شد.
فرماندار دزفول در عین حال به پیگیری انجام شده برای رسیدگی به مشکلات و کمبودهای این ۲ بخش اشاره کرد و گفت: اجرای طرح راهسازی به آبشار شوی در منطقه ای سخت گذر و کوهستانی با پیگیری و تلاش صورت گرفته ، توجه به توسعه زیر ساخت های گردشگری در حاشیه دریاچه سد دز و روستاهای نمونه گردشگری بخش شهیون همچنین پیگیری برای بهره برداری از پل ورودی شهر سالند مرکز بخش سردشت در کوتاهترین زمان از جمله اقداماتی است که در راستای محرومیت زدایی از این مناطق اجرا شده و یا در دست پیگیری است.
آصفی همچنین به اجرای طرح ساخت پل کول در مسیر کوچ عشایر برای کاهش حوادث و ایمن سازی مسیر تردد عشایر برون کوچ اشاره کرد.
به گفته عباس پاپی زاده نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی با وجود معرفی دزفول به عنوان شهری برخوردار از امکانات و زیرساخت های لازم،این شهرستان در بسیاری از شاخص ها در محرومیت بسر می برد.
وی افزود:۷۰ درصد مساحت شهرستان دزفول را بخش های محروم سردشت و شهیون شامل می شود که این مناطق از زیر ساخت هایی چون آب ، برق و جاده استاندارد محروم می باشند.
مسعود سخایی بخشدار سردشت دزفول نیز با اشاره به کمبودهای این منطقه گفت: در صورتی که طرح های مصوب سدسازی که حدود یک دهه پیش و در دولت گذشته تصویب شده اند اجرایی و احداث می شدند مشکل کمبود آب بخش سردشت و شهیون برطرف می شد ضمن اینکه امکان آبیاری مزارع دیم منطقه نیز فراهم می شد.
وی افزود: در فصل بارندگی حجم زیادی از آب شیرین در سردشت و شهیون به هدر رفته و بعضا طغیان مسیل ها موجب خسارت و زحمت اهالی این مناطق می شود در صورتیکه با احداث سدهای مصوب در این بخش این روان آبها در راستای عمران و آبادانی سردشت و شهیون استفاده می شد.
بخشدار سردشت دزفول به صرف هزینه میلیاردی برای انجام مطالعات احداث ۲ سد شیرین آب و کارنج در منطقه در سالهالی گذشته و در دولت گذشته اشاره کرد و گفت: احداث این سدها موجب می شود تا روند مهاجرت اهالی سردشت و شهیون به شهر دزفول متوقف شده و شاهد بازگشت مجدد اهالی به روستاهای خود باشیم چرا که سردشت و شهیون ظرفیت تامین نیاز چندین برابر جمعیت فعلی را دارند مشروط بر اینکه زیرساخت های لازم در این مناطق فراهم شوند.

انتهای پیام/۷۲۱

منبع:ایرنا

اشتراک مطلب با :
, , , ,