تاریخ انتشار خبر: ۳۰ , آذر, ۱۳۹۵ | ۱۲:۰۵:۴۸
کد خبر : 32723
مدیر عامل سازمان بهسازی و نوسازی دزفول گفت:

مرمت و بازسازی یک گذر تاریخی مربوط به دوره قاجار در دزفول آغاز شد

مدیر عامل سازمان بهسازی و نوسازی دزفول گفت: ساباط استخر پنجاه و سومین ساباط دزفول است که عملیات مرمت و احیای آن با تلاش اداره نوسازی و شهرسازی دزفول و اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آغاز شد.

مرمت و بازسازی یک گذر تاریخی مربوط به دوره قاجار در دزفول آغاز شد

به گزارش دزنا۲۴”مسعود شامدیل دوشنبه در گفت‌ و گو با خبرنگار ما  اظهار کرد: اعتبار تخصیص یافته برای مرمت و احیای این ساباط که قدمت آن به دوره قاجار بازمی‌گردد و در محله سیاه پوشان دزفول واقع شده ۵۰۰ میلیون ریال است که از سوی شهرداری تامین شده است.
مدیر عامل سازمان بهسازی و نوسازی دزفول بااشاره به ویژگی‌های معماری این سابط اظهار کرد: این ساباط دارای ۵ متر طول است و ارتفاع آن از کف خیابان تا نوک قوس به ۹ متر می‌رسد نوع آجر به کار رفته در این ساباط در ابعاد ۲ در یک با ضخامت۳ متر و نوع قوس ساباط ۵ و ۷ است . این نوع ساباط از معدود ساباط‌هایی است که متصل به اتاق خانه مجاور است.
وی با تاکید بر این که ساباط‌ها از ویژگی‌های معماری خاص مناطق گرمسیری و کویری برخوردارند توضیح داد: این نوع معماری خاص با ایجاد کوران تعدیل درجه حرارت گذر و تعدیل و کنترل نور آفتاب باعث ایجاد آسایش و همسازی با بافت همگون می‌شود.
شامدیل گفت: ساباط‌ها به صورت کوچه‌ها یا معابر مسقف روش مناسبی برای تعدیل و کنترل نور آفتاب و به دلیل ایجاد اختلاف دمای محیط بیرون با دمای محیط داخل باعث کوران و جا به جایی هوا است.
وی تصریح کرد: پیش از این روی این ساباط عملیات مرمت و احیایی صورت نگرفته است.
ساباط در فرهنگ فارسی معین به معنی سایبان و دالان سرپوشیده است و از ۲ بخش ‘سا’ به معنای آسایش و بخش دوم آن ‘باط’ نمودار ساختمان، آبادی و عمارت است و در گروه فضاهای نیمه باز معماری جای دارند که گاهی در انتهای کوچه‌ای بن‌بست و گاهی در تقاطع دو گذر عمود بر هم قرار می‌گیرند.
دزفول دارای ۲۰۰ هکتار بافت تاریخی است.
۲۰ اثر تاریخی دزفول شامل خانه تاریخی و تپه های باستانی در نوبت ثبت ملی قرار دارند.
تاکنون ۲۰۰ اثر تاریخی شامل خانه ،مسجد،ساباط ، آرامگاه و کاریز در دزفول در فهرست آثار تاریخی ملی قرار گرفته اند.

انتهای پیام/۷۲۱

منبع:ایرنا

اشتراک مطلب با :
, , , , ,