تاریخ انتشار خبر: ۱۵ , آذر, ۱۳۹۵ | ۱۲:۲۲:۵۰
کد خبر : 32687

خشت نوشته های ۸ هزار ساله چغامیش نخستین ابزار مبادله اقتصادی بشر

پوپک های گلی، ژتون ها و تبلت های چغامیش دزفول با قدمتی هشت هزار ساله ،‌نخستین ابزار در مبادلات بازرگانی و اقتصادی بشر می باشند.

خشت نوشته های ۸ هزار ساله چغامیش نخستین ابزار مبادله اقتصادی بشر

به گزارش دزنا۲۴”این خشت نوشته های کوچک که ابعاد آنها بین ۷ تا ۱۰ سانتی متر می باشد در سال ۱۳۱۶ در حفاری های مشترک ایران و موسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگو در تپه های چغامیش دزفول کشف شدند.
در این حفاری ها تعداد ۲۶۴ کتیبه گل نوشته با ارزش کشف شد که این گل نوشته ها به آمریکا منتقل شده و پس از سالها تعداد ۱۰۸ کتیبه اردیبهشت ماه پارسال به ایران بازگردانده شد.
سرپرست اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری دزفول روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ما پیرامون این خشت نوشته های کوچک گفت:طبق گفته باستان شناس خشت نوشته های مذکور مربوط به پیش از میلاد و حدود هشت هزار سال پیش می باشند که در چغامیش کشف شدند.
حجت اله آریایی افزود:خشت نوشته ها که در مبادلات تجاری آن دوران استفاده می شدند مربوط به زمانی می باشند که برای نخستین بار سکونت گاه بشر از کوه به سمت دشت منتقل شد و بشر در دشت چغامیش مستقر گردید.
وی افزود: خشت نوشته های کوچک طبق بررسی های باستانشناسی به عمل آمده نخستین ابزار مبادلات اقتصادی و تجاری آن دوران بوده اند که در حفاری های باستان شناسان آمریکایی در چغامیش کشف شدند.
آریایی اظهار کرد:سازمان میراث فرهنگی با پیگیری پارسال توانست این خشت نوشته های هشت هزار ساله را به کشور بازگرداند و اکنون در تهران نگهداری می شوند.
تپه چغامیش که در دزفول واقع شده شهری از دوران پیش از اختراع خط است.
پوپک های گلی، ژتون ها و تبلت هایی در ارتباط با مدیریت بازرگانی و اقتصادی ایران با قدمت حدود ۸ هزار ساله مهمترین بخش محموله تاریخی بازگردانده شده به ایران است و این کتیبه ها، اسناد اقتصادی ایران محسوب می شود.
تپه های باستانی چغامیش دزفول با قدمت پنجهزار سال پیش از میلاد گنجینه اطلاعاتی کاملی از دوران های متعلق به هفتمین هزاره پیش از میلاد تا شکوفایی کامل تمدن شوش است.
در این تپه ها آثار یک شهر باستانی ساخته شده از خشت های پخته متعلق به عصر پیدایش خط مشاهده شده است.
پیش از دوران شکوفایی شوش، منطقه چغامیش به عنوان منطقه مهم کشاورزی و اقتصادی مطرح بوده وقدمت آن به حدود ۸ هزار سال پیش می رسد.
سایت باستانی چغامیش واقع درمنطقه دشت خوزستان و در کنار رودخانه دز قرار گرفته و خانه های پیش رفته با خشت و فعالیت های کشاورزی و مدیریت بازرگانی و اقتصادی در آن انجام می شده است.
در این تپه ها آثار یک شهر باستانی ساخته شده از خشت های پخته متعلق به عصر پیدایش خط مشاهده شده است.

انتهای پیام/۷۲۱

منبع:ایرنا

اشتراک مطلب با :
, , , ,