تاریخ انتشار خبر: ۲۶ , آبان, ۱۳۹۵ | ۱۱:۱۳:۰۳
کد خبر : 32622
رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول گفت:

منطقه کوهستانی زاگرس دزفول ظرفیت ثبت ملی را دارد

رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول گفت:مناطق کوهستانی و بکر زاگرس در شمال دزفول ظرفیت ثبت ملی را دارند.

منطقه کوهستانی زاگرس دزفول ظرفیت ثبت ملی را دارد

به گزارش دزنا۲۴”فرهاد قلی نژاد گفت:مناطق کوهستانی زاگرس در شمال دزفول به دلیل بکر بودن منطقه و غنای زیست محیطی شرایط ثبت ملی شدن و تحت حفاظت قرار گرفتن را دارند که این امر بررسی و به سازمان محیط زیست پیشنهاد خواهد شد.
وی افزود:رشته کوه سالن و کوه کینو که آبشار شوی را نیز در بر می گیرند بخشی از زیستگاه گونه منحصربفرد سمندر امپراتور ،پلنگ ایرانی،خرس قهوه ای و سنجاب ایرانی هستند که از پوشش گیاهی بلوط برخوردارند و تنوع آب و هوایی ویژه ای دارند.
قلی نژاد با اشاره به ظرفیت ها و پتانسیل مناطق کوهستانی زاگرس در شمال دزفول گفت:کوه سالن یکی از ارتفاعات شمال استان محسوب می شود که با ۲ هزار و ۶۰۰ متر ارتفاع از سطح دریا جزو مناطق سردسیر دزفول به شمار می رود .
رئیس حفاظت محیط زیست دزفول مناطق کوهستانی زاگرس در دزفول را در کشور کم نظیر دانست و اظهار کرد:پرونده این مناطق در سالهای آینده با ارائه تحقیقات و گزارش کامل به سازمان محیط زیست ارسال می شود که البته تکمیل این اطلاعات زمان بر است.
پیش از این رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول از معرفی رودخانه دز برای ثبت در فهرست رودخانه های حفاظت شده کشور خبر داده و گفته بود:با توجه به اهمیت رودخانه دز با آبی زلال و شیرین و سرشاخه کارون ،دبی و آورد رودخانه و دیگر مباحث زیست شناسی گزارش علمی رودخانه دز به سازمان محیط زیست ارسال شده که در صورت تایید وثبت در لیست آثار ملی بهتر می توان با هر گونه تصرف عدوانی حریم ، بستر و ساخت و سازها در حاشیه این رودخانه مقابله کرد.
تجاوز به حریم رودخانه دز و ساخت وساز در بستر رودخانه به یکی از دغدغه های مسئولان زیست محیطی شهرستان دزفول در سالهای اخیر تبدیل شده است.

انتهای پیام/۷۲۱

منبع:ایرنا

اشتراک مطلب با :
, , , ,