تاریخ انتشار خبر: ۲۲ , آبان, ۱۳۹۵ | ۱۷:۳۰:۲۸
کد خبر : 32603

ابهام در مالکیت کشاورزان روستای آبکنار و گورسفید دزفول

ادعای مالکیت کشاورزان روستای آبکنار و گورسفید دزفول نسبت به بخشی از زمین های مجتمع فولاد روهینای جنوب که اصطلاحا کارخانه فولاد نامیده می شود در حالی است که مسئولان ذیربط این مالکیت را تایید نکرده و زمین های واگذاری شده به این کارخانه را از اساس ملی می دانند.

ابهام در مالکیت کشاورزان روستای آبکنار و گورسفید دزفول

تعدادی از کشاورزان روستای آبکنار و گورسفید دزفول با در دست داشتن سندهای مالکیت زمین های کشاورزی منطقه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا خواستار حل مشکل و بازپس گیری اراضی کشاورزی خود شدند.
احمدرضا جعفری نماینده ۵۰ کشاورز دزفولی به ایرنا گفت:با وجود اینکه کشاورزان منطقه سند مالکیت دارند ولی زمین های موردنظر برای ساخت کارخانه فولاد به بخش خصوصی واگذار شده و هیچ توجهی به مطالبه به حق کشاورزان منطقه نمی شود .
وی افزود:تاکنون پیگیری فراوانی برای این موضوع از سوی کشاورزان انجام شده اما مسئولان قضایی جواب قانع کننده ای به کشاورزان نمی دهند .
نماینده کشاورزان افزود:در دوران جنگ تحمیلی برای احداث پادگان نظامی قائمیه بخشی از زمین های روستای آبکنار و گورسفید به این یگان نظامی واگذار شد و پس از پایان جنگ با پیگیری انجام شده زمین های مذکور باردیگر به کشاورزان منطقه بازپس داده شد.
وی گفت:بعد از آن نیز با وجود اینکه اسناد مالکیت این زمین ها در دست کشاورزان منطقه می باشد ، زمین ها به کارخانه در دست ساخت فولاد دزفول واگذار شد و توجهی به مطالبه قانونی کشاورزان منطقه نشد.
و با اشاره به بازداشت تعدادی از کشاورزان معترض نسبت به این موضع افزود:از کشاورزان معترض تعهد گرفته شده که به این موضوع خاتمه دهند.
فرشاد عیسوند یکی دیگر از کشاورزان معترض منطقه به ایرنا گفت:در حالی پرونده این زمین ها به اهواز ارسال شده که دادگستری استان مدعی است نمی تواند در این پرونده دخالت کند و باید از طریق دادگستری مرکز موضوع پیگیری شود.
حمید عیسوند یکی دیگر از کشاورزان نیز خواستار حل مشکل کشاورزان منطقه شد و گفت:تصرف اراضی کشاورزی اهالی روستا به دور از انصاف است و مسئولان باید در این خصوص پاسخگو باشند.
حبیب اله آصفی فرماندار دزفول نیز در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت:زمین هایی که برای ساخت کارخانه فولاد دزفول واگذار شده تماما دولتی بوده و از سوی دولت واگذار شده اند .
وی افزود:برخی افراد قصد سودجویی در این خصوص دارند لذا به آنان پیشنهاد می شود اگر شکایتی در این خصوص دارند از طریق دادگستری پیگیری کنند.
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دزفول نیز گفت:برخی افراد که اغلب عشایر و کشاورز می باشند نسبت به بخشی از زمین های کارخانه فولاد دزفول ادعای مالکیت کرده اند که برای حق چرای دام و موارد دیگر مبلغی برای آنها در نظر گرفته شده که می توانند نسبت به دریافت این مبلغ اقدام کنند.
احمدقهرمانی گفت:با این وجود تاکنون شکایتی با ارائه سند مالکیت از سوی این افراد به دستگاه قضایی ارائه نشده است.
احمد زارعی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دزفول نیز گفت:زمین های واگذار شده به کارخانه فولاد دزفول دولتی بوده و از زمین های ملی هستند.
وی افزود:زمین هایی که سند مالکیت دارند مشاع بوده و کشاورزان تنها مالک سهمی از زمین ها هستند که البته زمین هایی که دارای سند می باشند دست نخورده باقی مانده و واگذار نشده اند.
بهمن شلال شاه آبادی رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان دزفول نیز گفت:زمین های
مورد نظر جزو اراضی ملی شهرستان دزفول محسوب می شوند و واگذاری هرگونه اراضی ملی تخلف محسوب می شود که هیچ اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است.
مجتمع فولاد روهینای جنوب با سرمایه گذاری ۳۰۰ میلیون یورویی بخش خصوصی در ۶۷ هکتار در حال ساخت است که فاز نخست آن در ماههای آینده بهره برداری خواهد شد.
کارخانه فولاد دزفول که ظرفیت تولید ۱٫۵ میلیون تن فولاد را دارد بطور مستقیم برای یکهزار و ۵۰۰ نفر و به صورت غیر مستقیم برای سه هزار و ۵۰۰ نفر اشتغالزایی خواهد کرد.
رقیه کردی / ایرنا

اشتراک مطلب با :