تاریخ انتشار خبر: ۶ , آبان, ۱۳۹۵ | ۱۸:۱۰:۲۶
کد خبر : 32490
سرپرست میراث فرهنگی دزفول بیان کرد:

مرمت مسجد تاریخی دروازه دزفول نیازمند ۲ میلیارد ریال اعتبار است

سرپرست اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری دزفول گفت: برای مرمت مسجد دروازه که بر اثر گودبرداری غیراصولی طرح مجاور آن آسیب دیده ۲ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

مرمت مسجد تاریخی دروازه دزفول نیازمند ۲ میلیارد ریال اعتبار است

مسجد دروازه مربوط به اواخر دوره قاجار واقع در خیابان طالقانی غربی در گذر اصلی محله قلعه دزفول واقع شده است.
این مسجد تاریخی اردیبهشت ۱۳۸۲ با شمارهٔ ۸۳۸۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

به گزارشدزنا۲۴// عملیات ساخت توقفگاه طبقاتی محله قلعه در دزفول از چند سال پیش توسط پیمانکار بخش خصوصی آغاز شده که گودبرداری غیراصولی در اجرای این طرح موجب خسارت به بخشی از مسجد دروازه و چند خانه تاریخی شد.

در پی خسارت وارده به این مسجد به دستور سازمان میراث فرهنگی و مدیر کل میراث فرهنگی استان خوزستان عملیات ساخت این پارکینگ طبقاتی متوقف شود.
حجت اله آریایی نیا روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:هفته گذشته نشستی جهت بررسی وضعیت مسجد دروازه با حضور شهردار،پیمانکار،سرمایه گذار ودیگر مسئولان مربوطه با مدیر کل میراث فرهنگی خوزستان در اهواز برگزار شد که در این خصوص تصمیم گیری شد.

وی افزود:با توجه به توقف روند اجرای این طرح عمران شهری لذا مقرر گردید شهرداری در صورتی می تواند عملیات ساخت پارکینگ را ادامه دهد که مرمت مسجد دروازه را با طراحی میراث فرهنگی انجام دهد .

وی با اشاره به اینکه حفظ بنای مسجد تاریخی دروازه دزفول مورد تاکید میراث فرهنگی است گفت:کار مرمت نیز باید به صورت اصولی و زیرنظر کارشناسان میراث فرهنگی انجام شود .
آریایی نیا گفت:در حال حاضر میراث فرهنگی در حال جمع آوری اطلاعات و ارائه طرح مرمت این مسجد می باشد که با ارائه طرح کمتر از یک ماه مرمت این مسجد تاریخی آغاز خواهد شد.
وی هزینه مورد نیاز برای مرمت اصولی این مسجد که اهمیت تاریخی و مذهبی ویژه ای دارد را ۲ میلیارد ریال پیش بینی کرد و گفت:در حال حاضر مرمت مسجد دروازه از اولویت های میراث فرهنگی دزفول می باشد.

چند تن از اعضای هیات امنای مسجد دروازه ( مسجد قدس) واقع در محله قلعه دزفول نیز در گفت و گو با خبرنگارمابا گله مندی از اداره اوقاف به دلیل بی توجهی به مساجد اظهار داشتند:به وجود اینکه اداره اوقاف دزفول بر انجام هرگونه عملیات برق کشی ، گاز و سایر خدمات در مساجد به صورت استاندارد تاکید دارد ، هیچ نوع همکاری در این خصوص با مساجد نمی کند.

آنان افزودند:اداره اوقاف در نامه ای به هیات امنای مساجد اعلام کرده کارگرانی که در مساجد مشغول بکار می شوند باید بیمه شوند چرا که این اداره در صورت بروز حادثه هیچ مسئولیتی را نخواهد پذیرفت و مسئولیت آن بر عهده هیات امنا می باشد.

یک عضو هیات امنای مسجد دروازه دزفول گفت:به دلیل مشکلات پیش آمده مسجد دروازه به مدت یک سال ونیم تعطیل شد و محرم امسال برای استفاده عزاداران بازگشایی گردید.
وی گفت:علاوه بر این مسجد دروازه چند واحد تجاری دارد که توسط اداره اوقاف و امور خیریه اجاره داده می شوند ولی حتی یک ریال از محل اجاره این مغازه ها نیز در این مسجد هزینه نمی شود.
وی به تخریب قسمت هایی از بنای مسجد دروازه با آغاز بکار احداث پارکینگ محله قلعه اشاره کرد و گفت:شهرداری دزفول در خصوص تخریب مسجد متعهد شده آن را مرمت کند ولی پیش از این نیز اقدام به حفاری غیر اصولی زیرستون های این مسجد نمود به طوریکه با وقوع کوچکترین زمین لرزه به دلیل گودبرداری غیراصولی مجاور مسجد و از همه مهمتر مرمت غیراصولی بنای تاریخی مسجد فرو می ریزد.

انتهای پیام//۸۱۲
منبع//ایرنا

اشتراک مطلب با :
, ,