تاریخ انتشار خبر: ۲۵ , مهر, ۱۳۹۵ | ۱۲:۱۴:۰۸
کد خبر : 32370

اشتغال ، تنها مطالبه روشندلان که دیده نمی شود

اشتغال به عنوان مهمترین مطالبه روشندلان چندان مورد توجه مسئولان و مدیران دستگاه های اجرایی قرار نگرفته و این قشر با وجود تحصیلات و توانمندی بالا در زمینه های مختلف مورد بی مهری قرار گرفته اند.

اشتغال ، تنها مطالبه روشندلان که دیده نمی شود

به گزارش دزنا۲۴”خیابان ها و معابر عمومی،اماکن تجاری،ادارات و بوستان ها مکان هایی است که افراد جامعه می توانند براحتی با عبور و مرور از آنها به فعالیت و کار روزمره خود بپردازند اما افراد نابینا برای تردد ساده و انجام کار روزانه نیازمند کمک دیگر می باشند چرا که مبلمان شهری متناسب با نیاز افراد روشندل و معلول نیست.
شاید نتوان باور کرد اما وجود یک سبد فلزی کولر گازی در معابر یکی از دغدغه های یک فرد نابینا است.
رفت و آمد در خیابانها و اداره ها یکی دیگر از دغدغه های روشندلان است که باعث شده ماندن در خانه و سپردن فعالیت های روزمره خود به دیگر را به خارج شدن از خانه و درگیر شدن با فضاهای نامناسب و غیرهمسطح ترجیح دهند.
علاوه بر این مشکلات روشندلان از نبود فرصت شغلی رنج می برند در حالی که طبق قانون دستگاه های اجرایی موظف اند ۳ درصد سهمیه اشتغال خود را به معلولان اختصاص دهند.
یکی از نابینایان دزفول در این خصوص  گفت:با توجه به توسعه اطلاعات در دهکده جهانی امکانات و تجهیزاتی برای استفاده نابینایان ایجاد شده تا این قشر نیز بتوانند براحتی از پیشرفت های روز دنیا استفاده کنند.
محسن درآمد وجود نرم افزارها و بازی های کامپیوتری،کتابهای صوتی،گوشی های تلفن همراه را از جمله امکانات موجود برای نابینایان دانست و گفت:متاسفانه با وجود اینکه در سطح جهانی این امکانات بصورت گسترده وجود دارد ولی ارگانی که بتواند از نابینایان حمایت کند وجود ندارد.
وی افزود:بهزیستی دزفول خدماتی و برخی امکانات را در اختیار نابینایان قرار می دهد اما این امکانات کمترین کارآیی و کیفیت را دارند و عملا نیاز این قشر را برآورده نمی کنند.
این روشندل دزفولی گفت:برای مثال رادیو فلش یکی از تجهیزات مورد نیاز نابینایان است که مورد استفاده دانش آموزان ،دانشجویان و افراد علاقمند به مداحی قرار می گیرد ولی به دلیل اینکه این تجهیزات از پائین ترین کیفیت تامین می شوند کاربردی ندارند .
درآمد با تاکید بر ضرورت ارتقای نقش حمایتی بهزیستی از نابینایان گفت:علاوه بر این اشتغال نابینایان و کم بینایان از دیگر دغدغه های اصلی این قشر محسوب می شود که با وجود اینکه قانونی در این خصوص وجود دارد ولی عملا ادارات هیچ همکاری در این خصوص نمی کنند.
وی اظهار کرد:با وجود اینکه آموزش و پرورش ارگانی است که بیشترین استخدامی را به خود اختصاص داده و طبق قانون ۳ درصد استخدام در ادارات دولتی باید به معلولان اختصاص یابد ولی در آئین نامه آموزش و پرورش استخدام افراد نابینا که از زیرمجموعه معلولان هستند ممنوع است.
درآمد گفت:بهزیستی برای ایجاد اشتغال معلولان به آنها بین ۲۰ تا ۵۰ میلیون ریال وام و تسهیلات اعطا می کند در حالی که عملا با این مبلغ در شرایط اقتصادی کنونی هیچ فرصت شغلی نمی توان ایجاد کرد.
رئیس اداره بهزیستی شهرستان دزفول نیز در این خصوص گفت:بیش از ۳۰۰ نابینا و کم بینا زیر نظر بهزیستی دزفول هستند که از این میزان ۲۱۰ نفر نابینای مطلق می باشند.
فریدون عبدی افزود:۳۵ نفر از این افراد دانش آموز هستند که هزینه تحصیل آنها از سوی بهزیستی پرداخت می شود و دیگر افراد نابینا نیز از دیگر خدمات بهزیستی مانند تامین امکانات از قبیل کاغذ بریل،عصا،ایاب و ذهاب ،بیمه و خدمات درمانی بهره مند هستند.
وی افزود:با توجه به اینکه طبق قانون ۳ درصد استخدام در ارگان های دولتی باید به افراد معلول اختصاص یابد این موضوع در دستور کار قرار گرفته و امسال ۲ نفر از افراد نابینا در اداره بهزیستی دزفول بکار گرفته شدند و اکنون تعداد افراد شاغل در اداره بهزیستی دزفول به ۳ نفر رسیده است.
عبدی ضمن انتقاد از همکاری نکردن دیگر اداره های دولتی در این زمینه گفت:سایر دوایر دولتی نیز باید در اجرای قانون اشتخدام افراد معلول با بهزیستی همکاری لازم را داشته باشند.
وی افزود:اجرای طرح های پیشگیری از تنبلی چشم و طرح غربالگری اختلالات ژنتیکی در دزفول باعث شده شاهد افزایش افراد معلول نباشیم ضمن اینکه تعدادی از افراد نابینا در سالهای اخیر به دلیل حوادث و سوانح به این مشکل دچار شده اند.
رئیس اداره بهزیستی دزفول به دیگر برنامه های حمایتی از نابینایان اشاره کرد و گفت:چهار روشندل دزفول شهریور ماه امسال با حمایت بهزیستی به سومین جشنواره موسیقی کردستان اعزام شدند و ۱۶ نفر از نابینایان نیز در اردوی فرهنگی تفریحی بابلسر شرکت کردند.
وی گفت:در حال حاضر هشت نفر از نابینایان دزفول در اداره های دزفول استخدام شده و مشغول بکار هستند.
عبدی در خصوص احداث کتابخانه ویژه نابینایان در دزفول نیز گفت:نهاد کتابخانه ها قرار بود اعتباری جهت ساخت کتابخانه ویژه نابینایان در دزفول جذب کند ولی تاکنون اقدامی در این خصوص انجام نشده است.
شهرستان دزفول با ۵۰۰ هزار نفر جمعیت بیش از پنج هزار معلول دارد.

انتهای یپام/۷۲۱

منبع:ایرنا

اشتراک مطلب با :
, , ,