تاریخ انتشار خبر: ۱۳ , مهر, ۱۳۹۵ | ۱۰:۳۶:۵۶
کد خبر : 32286
عبدالعظیم سیدمحمودی گفت:

طرح توسعه حرم محمدبن جعفر(ع) در دزفول آغاز شد

کلنگ طرح توسعه بقعه محمدبن جعفر طیار(ع) دزفول با زیربنای ۲ هزار و ۲۰۰ مترمربع به زمین زده شد.

طرح توسعه حرم محمدبن جعفر(ع) در دزفول آغاز شد

به گزارش دزناب۲۴ //ساخت و بهره برداری از شبستان بزرگ بقعه محمد بن جعفر(ع) که برگرفته از طرح حرم حضرت معصومه(ع) است مساحت زیربنایی این بقعه از ۷۰۰ متر فعلی به بیش از سه هزار مترمربع افزایش می یابد.

طراح شبستان بقعه محمد بن جعفر(ع) دزفول در حاشیه آیین کلنگ زنی این شبستان در گفت و گو با خبرنگار ما از طراحی این شبستان در سه گام خبر داد و گفت: در گام نخست ساخت هزار متر مربع از این بنا با اعتبار ۵ میلیارد ریال اجرایی شده ضمن اینکه پیش بینی می شود فاز نخست این شبستان تا محرم سال آینده به بهره برداری رسد.

عبدالعظیم سیدمحمودی اعتبار مورد نیاز برای اجرای این طرح مذهبی فرهنگی را بیش از ۲۰ میلیارد ریال برآورد کرد و ادامه داد:با تکمیل این طرح بقعه محمدبن جعفر طیار(ع) گنجایش سه هزار زائر را به طور همزمان خواهد داشت.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه خوزستان صبح دوشنبه در آیین کلنگ زنی شبستان بزرگ بقعه محمد بن جعفر(ع) با بیان اینکه دزفول سومین شهرستان خوزستان از نظر تعداد بقعه است گفت: شوشتر با ۱۰۱ بقعه، بهبهان با ۶۴ بقعه و دزفول با ۵۴ بقعه متبرکه شهرستان های شاخص استان خوزستان هستند.

حجت الاسلام سیدمحمد طباطبایی ادامه داد: بقعه محمد بن جعفر(ع) سالانه میزبان هزاران زائر از سراسر خوزستان است که همواره با کمبود فضا برای پذیرش زائران مواجه بوده که با بهره برداری از این شبستان گام مهمی در خدمت رسانی به زائران انجام می شود.

وی از مشارکت و همراهی اداره کل اوقاف و امور خیریه خوزستان برای بهره برداری از این طرح خبر داد و خاطر نشان کرد: تکمیل سریع این طرح نیازمند مشارکت خیران و مسئولان محلی است.
عبدالحسین پوررکنی معاون عمرانی فرمانداری ویژه دزفول نیز در این آیین گفت: فرمانداری ویژه دزفول نیز از محل اعتبارات این شهرستان بخشی از هزینه های ساخت این شبستان را تامین می کند.
در این آیین که با حضور مدیر کل اوقاف و امور خیری خوزستان، امام جمعه دزفول و تعدادی از مسئولان محلی برگزار شد پرچم عزای اباعبدالله الحسین(ع) بر گنبد بقعه حرم محمد بن جعفر(ع) برافراشته شد.

حضرت محمدبن جعفر ابن ابیطالب(ع) بر اساس مدارک و کُتُب معتبره پسرِ برادر و داماد حضرت علی(ع) یعنی همسر حضرت ام کلثوم(س) می باشند.
پدر بزرگوارشان جعفر ابن ابیطالب از اصحاب و یاران خاص پیامبر گرامی اسلام(ص) بوده که از جانب آن حضرت فرماندهی گروهی را که به حبشه هجرت نمودند بر عهده داشت و سرانجام آن جناب در غزوه موته به دست کفار رومی به شهادت نائل شده و دستهای مبارکش از بدن جدا گردید و رسول خدا(ص) فرمودند خداوند بجای آن ۲ دست ۲ بال به جعفر عطا فرمود تا در بهشت پرواز نماید و به همین جهت او را طیار لقب داده اند.
پیامبراسلام (ص) درباره محمدابن جعفر فرموده اند: محمد بسیار شبیه به عمویم عباس است.
محمد بن جعفر طیار(ع) در حبشه و در زمانی که گروهی از مسلمانان به دستور پیامبر(ص) و به ریاست جعفر بن ابی طالب ، هجرت کرده بودند، متولد شد.
آن حضرت علاوه بر ایمان کامل و تقوی و شایستگی صاحب فضائل و کمالات زیادی بوده و در زمان فتوحات صدر اسلام در ایران به دستور حضرت علی(ع) در رکاب حضرت امام حسن مجتبی(ع) و همراه لشکر اسلام به ایران هجرت نمودند و در جنگ زخم برمی دارند و هنگام مراجعت در دزفول به شهادت نائل می شوند.

انتهای پیام//۸۱۲
منبع//ایرنا

اشتراک مطلب با :
, ,