تاریخ انتشار خبر: ۱۱ , مهر, ۱۳۹۵ | ۱۱:۱۸:۲۵
کد خبر : 32269
فوق تخصص گوارش و کبد:

۳۰ نوع سرطان در ارتباط با استعمال دخانیات تائید شده است

یک پزشک متخصص گوارش و کبد گفت:تاکنون۳۰ نوع سرطان در ارتباط با استعمال دخانیات به اثبات رسیده است.

۳۰ نوع سرطان در ارتباط با استعمال دخانیات تائید شده است

به گزارش دزنا۲۴”یوسف پریدار در نشست خبری به مناسبت روز جهانی بهداشت محیط در دفتر ما افزود:استعمال دخانیات باعث بروز ۳۰ نوع سرطان در فرد می شود که درصد ابتلای سرطان ریه ، مثانه ، لوزالمعده ، دستگاه گوارش ، خون و غدد لنفاوی در افراد معتاد به استعمال دخانیات بیشتر است.
وی افزود:استعمال دخانیات ۴۷ برابر خطرابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهد ضمن اینکه دخانیات ۴۰ تا ۴۵ درصد مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی و سکته های قلبی و مغزی را شامل می شود و رابطه مستقیمی با ابتلا به بیماری های فشار خون ، قند و چربی خون دارد.
وی با اعلام ممنوع بودن استعمال دخانیات در اماکن عمومی گفت: در خصوص استعمال دخانیات ۲ نوع مصرف کننده فعال و غیرفعال وجود دارد که فردی که خودش سیگار می کشد مصرف کننده فعال و فردی که در معرض دود دخانیات قرار دارد نیز مصرف کننده غیرفعال است و به ازای هر چهار نخ سیگار به اندازه یک سیگار دود به ریه دیگر اعضای خانواده و یا مصرف کننده غیر فعال وارد می شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول اظهار کرد:مصرف دخانیات در اماکن عمومی،بیمارستان ها ودیگر اماکن عمومی ممنوع می باشد و در اماکن باز نیز باید با همکاری نیروی انتظامی، دادگستری و شهرداری و سایر دستگاه ها ورود کرد تا به یک فرهنگ تبدیل شود.
**تدوین سند ملی مبارزه با بیماری های غیر واگیر
وی به تدوین سند ملی بیماری های غیرواگیر در کشور نیز اشاره کرد و افزود:با تدوین این سند مشخص می شود در جوامع بین المللی تا پایان سال ۲۰۳۰ تا چه میزان بیماری های قلبی و غیرواگیر کنترل می شود.

**فعالیت عطاری ها قانون مند می شود
وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص فعالیت عطاری ها گفت:در حوزه فعالیت عطاری ها ابهام وجود دارد و با وجود اینکه عطاری ها فقط مجاز به عرضه داروهای گیاهی یا سنتی هستند
وارد عرصه های تخصصی شده اند که در تعریف طب سنتی نمی گنجد ضمن اینکه برخی عطاری ها اقدام به خرید و فروش مواد غیرمجاز نیز می کنند.
پریدار اظهار کرد:نشست هایی در این خصوص جهت آمایش عطاری ها در دزفول برگزار شده و تعداد واحدهای عطاری نیز مشخص شده است که قرار است با دعوت از آنها نحوه فعالیت آنها به درستی برای آنان تبیین شود چرا که در صورت فعالیت غیر مجاز تعطیل خواهند شد.
**هشدار نسبت به مصرف بی رویه داروی آنتی بیوتیک در دزفول
رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول در ادامه با تایید مصرف بالای داروهای آنتی بیوتیک به عوارض ناشی از مصرف بی رویه این دارو اشاره کرد وگفت:سیستم گزارش دهی در دزفول فعال شده و از پزشکان بابت تجویز این داروها توضیح خواسته می شود ضمن اینکه فروش موردی آنتی بیوتیک بدون نسخه پزشک از سوی داورخانه ها ممنوع می باشد.
** الزام به همراه بیمار در بیمارستان ناشی از کمبود نیروی رده میانی است
دکتر پریدار در خصوص داشتن همراه بیمار در بیمارستان نیز گفت:لزومی برای وجود همراه کنار بیمار وجود ندارد مگر اینکه پزشک تشخیص دهد که بیمار نیاز به همراه دارد .
وی کمبود نیروی رده میانی بین پرستار و افراد عام را از خلاهای بیمارستانی دانست و گفت:طرح پرستار در وزارت بهداشت آمده و تربیت نیروهای رده میانی با ارائه آموزش های لازم انجام می شود تا کارهای جانبی بیمار توسط فرد آموزش دیده انجام شود و نیازی به وجود همراه نباشد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول به نقش ویژه خبرنگاران و رسانه ها در پیشبرد اهداف درمانی اشاره کرد و گفت:تاثیر رسانه ها در آگاهی دادن به مردم و همگام کردن آنها با بهداشت و درمان بسیار زیاد است .
**ممنوع بودن عرضه دخانیات از سوی دکه های مطبوعاتی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی دزفول نیز در خصوص عرضه سیگار از سوی برخی دکه های مطبوعاتی در دزفول گفت: دکه های مطبوعاتی اجازه عرضه دخانیات ندارند و در صورت مشاهده با آنها برخورد می شود ضمن اینکه طرح حذف فروش مواد دخانی از روزنامه فروشی ها تا پایان امسال در شهرهای دزفول،شوش و گتوند اجرا می شود.
مهدیه توکلی افزود:مردم نیز باید از حق خود در پارک ها و اماکن عمومی دفاع کنند و به افرادی که اقدام به استعمال دخانیات در پارک ها و اماکن عمومی می نمایند تذکر دهند.
وی گفت:فروش دخانیات در فروشگاه های با فاصله کمتر از ۱۵۰ متر از مدارس و مراکز آموزشی و فرهنگی ممنوع می باشد که برای اجرای این امر مناطقی از دزفول به صورت پایلوت پاکسازی می شوند.
وی گفت:برای مبارزه با قلیان در شمال خوزستان ورزشکاران نیز به اجتماع مبارزه با قلیان پیوسته اند و اعضای تیم های ورزشی نیز با پیوستن به طرح قلیان ها را گلدان کنیم به فرهنگ سازی در این خصوص پرداختند که برنامه داریم دوره های آموزشی برای مدیران مدارس برگزار کنیم.
وی گفت:مرکز مشاوره ترک دخانیات تا آذرماه در مرکز بهداشتی غلامپور دزفول (مرکز شماره ۷ ) راه اندازی می شود و آموزش های لازم توسط پزشک،کارشناس،روان شناس آموزش دیده به افراد ارائه می شود .
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی دزفول اظهار کرد:برای راه اندازی این مرکز ۴۵۰ میلیون ریال هزینه شده است.
محمدحسین خجسته کیا مسئول امور اجتماعی فرمانداری ویژه دزفول نیز در این نشست گفت:فرمانداری ویژه شهرستان دزفول نیز در راستای مبارزه با دخانیات اقداماتی را انجام داده و از ۱۰ سازمان مردم نهاد شهرستان دزفول ،پنج سازمان به آسیب های اجتماعی پرداخته اند و با برگزاری نمایشگاه و جلساتی در حاشیه شهر مانند کوی پیام نور و زیباشهر به مبارزه با این آسیب اجتماعی پرداخته شده است.
وی افزود: طبق قانون استعمال دخانیات در اماکن عمومی ، سالن ها ، اماکن متبرکه، بیمارستان ،مهمان خانه ها ،قهوه خانه ها ،پایانه مسافربری و دیگر اماکن عمومی ممنوع می باشد و افرادی که متصدی محل هستند باید از استعمال دخانیات در این اماکن خودداری کنند .

انتهای پیام/۷۲۱

منبع:ایرنا

اشتراک مطلب با :
, , , ,