تاریخ انتشار خبر: ۶ , مهر, ۱۳۹۵ | ۱۳:۲۲:۵۶
کد خبر : 32177
به مناسبت هفته دفاع مقدس؛

دوکوهه، محل تلاقی فرشیان و عرشیان

الان هم وقتی که قدم در پادگان دوکوهه می گذاری هنوزهم بعد از سالیان سالی که از آن روزهای جبهه و جنگ گذشته است ، نجواها وناله های پراز عشق وعاشقی شبانه حاج همت و یارانش را می توان شنید که چطور عاشقانه باعرشیان همنوایی می کردند.

دوکوهه، محل تلاقی فرشیان و عرشیان

به گزارش دزنا۲۴”دوکوهه آخرین ایستگاه قطار بود؛ بچه ها از همین جا به مناطق مختلف در خطوط مقدم اعزام می شدند، دوکوهه نام آشنای همه رزمنده هاست. ردپای همه شهیدان را می توانی توی دوکوهه پیدا کنی، دوکوهه پادگانی نزدیک اندیمشک و متعلق به ارتش که زمان جنگ، بخش جنوبی آن سهم سپاه شد.
این ساختمان های خالی هر کدام حکایتی برای خودشان دارند که وقتی گوشات را روی دیوار هر کدام که بگذاری، صدایی می شنوی، صدای یکی که روضه قاسم می خواند، یا صدای کسی که روضه علی اکبر.
اینجا دیوارها هم چون بچه ها زخمی اند هنوز، نگاه کن شاید پوکه فشنگی تو را مهمان گذشته کند، تعجب نکن. گاهی وقتها، عراقی ها بمب هایشان را یکراست سر همین پادگان خالی می کردند، تا شاید اینجا خالی شود،بدبخت بعثی ها که هنوز خالی بودن را نمی دانند.
اصفهانی، اراکی، همدانی، خراسانی و همه لهجه های این سرزمین مادریمان صبح ها ورزش صبحگاهی داشتند؛ یک، دو، سه شهید! اگر خوب گوش کنی صدای دلنشین شهید گلستانی را هم می شنوی که با صدای دلنشین پادگان را گلستان می کرد، هنوز صدایش از بلندگوهای سرتاسر پادگان می آید: اللهم اجعل صباحنا، صباح الابرار.
تابلوی تیپ ها و گردان ها را هنوز برنداشته اند، خوش سلیقگی کرده اند تا تو بروی و بخوانی که گردان های حمزه، کمیل، میثم، سلمان، مالک، عمار، ابوذرکجا بود و چه عاشقانی درآنجا با تمام وجود زندگی می کردند.
اینجا همه شیطنت می کنند، سر به سر هم می گذراند، شور و حال دارند و به خوبی می دانند که بعد از عملیات، خیلی هایشان پرنده می شوند در آسمان ها، بچه ها می گردند تا برای سفر آسمانی شان، همسفر پیدا کنند..
گاهی که عملیاتی در پیش باشد، دوکوهه پر از نیرو می شود، آنقدر که فضای اطراف ساختمانها هم چادرهای بزرگ و کوچک برپا می کردند. آن وقت تو فکر کن دم اذان است، دوکوهه است و یک حوض کوچک و یک حسینیه کوچک در وسط پادگان
بسیجی ها می ریزند دور حوض، اصلا صف می گیرند دور حوض، «قربان دستت، داری میروی حسینیه به امام جماعت هم بگو قامت نبندد ما هم برسیم!» چه دستها که در این حوض وضو نگرفت و در میدان مین نیفتادند.
نمازهای حسینیه حال و هوای دیگری داشت، سرسری نبود. همش تضرع و گریه و خوف ازخدا بود که تن آدم می لرزید. این همه یار خمینی ؟! که همه چیزشان را فدای نگاه او می کنند. خدایا اگر مهدی(عج) می آمد چه می شد؟
دوکوهه، سردار عشق و عاشقی زیاد داشت که حاج احمد متوسلیان، حاج همت ودیگر عزیزانی که شبانه روز وقف اسلام بودند.
حاج همت می گفت فرمانده ای که عقب بنشیند و بخواهد هدایت کند، نداریم، خودش می رفت خط مقدم. آخرش هم شد سردار بی سر خیبر که از آن وقت هم اسم حسینیه هم شد «حاج همت»، حالا باید همت کنی تا به راز نهفته دوکوهه پی ببری.
وقت عملیات، سکوت پر معنا و حزن انگیزی فضای پادگان دوکوهه را فرا می گیرد کسی هم اگر می ماند، همش به این فکر می کرد که حالا سینه چند نفر، سپر گلوله های دشمن شده است ، نه فقط ایمان و خلوص بلکه، حس میهن پرستی را هم باید در چشم های رزمنده های دوکوهه پیدا می کردی.
این عاشقان خانه و زندگی و سرمایه جانشان را می دادند برای این یک وجب خاک، که ایران نام دارد، راستی کجا بودند آنانی که در بد حادثه در کنار شومینه ها در دل زمستان لم می زدند، به یاران خمینی ناسزا می گفتند و دم از ایران می زدند، کجا بودند آنانی که یک لحظه گرمای پنجاه درجه جنوب را درک نکردند و در رستورانهای شمال شهر بستنی هفت رنگ ایتالیایی می خوردند و دم از ایران می زدند.
اگر شلمچه را با غروبش می شناسند، دوکوهه را هم با شب هایش می شناسند، دلت می خواهد توی تاریکی شب، لابه لای این ساختمان ها پیچ و تاب بخوری، بروی، بیایی و در این رفتن و آمدن ها، بعضی حقایق آن شبها و روزها، دستگیرت شود.
دراین وسط، چاشنی دیوانگی های تو، جملاتی است از شهید سبز، سید مرتضی آوینی که تو را همراهی می کند قدم به قدم که می گفت: دوکوهه مغموم است و دلتنگ یاران عاشورایی خویش است و میتوانی بفهمی «شرف المکان بالمکین» یعنی چه؟ یعنی کسی که روزی اینجا نشسته بود، وضو گرفته بود نمازخوانده بود، اهل آسمان بود پس اینجا آسمان است نه زمین .
یکی از بسیجی ها روی یکی از دیوارها نوشته است که «ای کسانی که بعداً به این ساختمان ها می آیید، تو را به خدا با وضو وارد شوید. دوکوهه مغموم مباش که یاران آخر الزمانی ات از راه می رسند و شاید تو هم یکی از آنها باشی برادرجان، پس دلت را آسمانی کن تا با یک تلنگر از فرش به عرش رهسپار شوی.

انتهای پیام/۷۲۱

منبع:ایرنا

اشتراک مطلب با :
, , , ,