تاریخ انتشار خبر: ۲۰ , شهریور, ۱۳۹۵ | ۱۷:۵۴:۱۷
کد خبر : 31957
معاون فرماندار دزفول:

با هرگونه کارشکنی در زمینه سواد آموزی برخورد می شود+عکس

معاون فرماندار دزفول از دستگاه های اجرایی خواست نهضت سواد آموزی را برای ریشه کنی بی سوادی یاری کنند چرا که با هر گونه کار شکنی در زمینه سواد آموزی برخورد می شود.

با هرگونه کارشکنی در زمینه سواد آموزی برخورد می شود+عکس

به گزارش دزنا۲۴”امیر عیسی زاده امروز در نشست شورای سوادآموزی شهرستان دزفول در سالن جلسات فرمانداری افزود:آموزش زیربنای توسعه هر جامعه است لذا ضروری است کلیه ارگان ها نسبت به باسوادی اقدام کنند.
وی با اشاره به اینکه افراد باسواد در زمینه خود اشتغالی نیز موفق هستند گفت:در صورتی که در زمینه سواد آموزی کارشکنی شود از سوی مدیریت آموزش و پرورش گزارش شود تا برخورد قاطع صورت گیرد.
عیسی زاده با تاکید بر ریشه کنی بی سوادی در جامعه گفت:دزفول شهری غنی با پیشینه ای تاریخی است که قدیمی ترین دانشگاه جهان در این شهر بنا شده است و وجود افراد بی سواد برازنده شهری که خواستگاه نخستین دانشگاه علمی جهان است نیست.
وی بر همکاری کلیه دستگاه های اجرایی در خصوص سواد آموزی تاکید کرد و افزود: بخشداران ،دهیاران و امور عشایر باید بیشترین همکاری را با آموزش و پرورش در رابطه با سواد آموزی داشته باشد.
سرپرست مدیریت آموزش و پرورش دزفول نیز گفت:سوادآموزی عزم ملی می طلبد و در توسعه بهداشت ،رعایت قوانین و مقررات و فرهنگ بسیار موثر است .
عبدالمحمد جرجانی افزود:آموزش و پرورش به تنهایی از عهده باسوادی برنمی آید لذا از کلیه دستگاه های اجرایی تقاضا می شود بیشترین همکاری را با آموزش و پرورش در این زمینه داشته باشند چرا که در صورت باسواد شدن اقشار جامعه بخش زیادی از مشکلات مرتفع می شود .
وی با تاکید بر ضرورت تبلیغ سوادآموزی در مناطق حاشیه ای و عشایری گفت: برای تامین منابع و اعتبار لازم در رابطه با سواد آموزی کمبودی وجود ندارد و در صورت باسوادکردن کلیه هزینه ها و مبالغ مورد نظر به آموزش دهندگان پرداخت می شود.
جرجانی ضمن انتقاد از اجار نشدن برخی مصوبات شورای سواد آموزی گفت:باید زیرساخت لازم برای تشویق و ایجاد انگیزه برای بی سوادان فراهم شود تا کلیه نقاط شناسایی و نسبت به آموزش افراد بی سواد اقدام شود.
علیرضا شیرین صحرایی رئیس نهضت سوادآموزی شهرستان دزفول نیز گفت:در سرشماری سال ۹۰ تعداد ۲۴ هزار و ۱۳۳ نفر در شهرستان دزفول اعلام بی سوادی کردند که از این تعداد ۵۳ درصد مرد و مابقی زن بودند.
وی با اشاره به اینکه حدود ۱۰ هزار نفر از این تعداد بر خلاف اعلام بی سوادی دارای مدارک تحصیلی بودند وتعدادی نیز ساکن دزفول نبودند گفت:در مدت پنج سال اخیر حدود سه هزار نفر تحت سوادآموزی قرار گرفتند و مدرک سوادآموزی کسب کردند که در این خصوص استقبال بانوان بیشتر بوده است.
شیرین صحرایی اظهار کرد:با توجه به مشغله کاری آقایان استقبال از سوادآموزی در این جنس کمتر از بانوان است و بانوان بیشتر به سوی سوادآموزی روی آورده اند.
رئیس نهضت سوادآموزی دزفول گفت:با کسر افراد آموزش دیده در این مدت در حال حاضر حدود پنج هزار (حدود پنج درصد کل جمعیت دزفول ) در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال بی سواداند که از این تعداد ۲ هزار و ۴۰۰ نفر زن و مابقی مرد هستند.
وی با اشاره به وجود بین سه تا چهار درصد بی سواد در شهرستان دزفول گفت:در حال حاضر ۲ هزار و ۱۰۰ نفر بی سواد در شهرستان دزفول شناسایی شده که از این تعداد یکهزار و ۲۰ نفر در شهر دزفول،۴۸۸ نفر در بخش مرکزی،۳۰۰ نفر در شهرهای اقماری و ۲۸۲ نفر در بخش چغامیش می باشند .
نصراله فخر مجدیان بخشدار مرکزی شهرستان دزفول نیز گفت:تعداد افراد بی سواد هر روستای بخش مرکزی شناسایی شده هستند که نشست هایی جهت ساماندهی این افراد در بخش مرکزی برگزار و این بخش به سه قسمت تقسیم شد.
وی افزود:هر ۱۰ روستا توسط یک دهیار مدیریت می شوند و افرادی که توانایی آموزش به بی سوادان را دارند توسط دهیاران معرفی شده اند که نسبت به سوادآموزی آنها اقدام خواهد شد.
مسعود سخایی بخشدار سردشت دزفول نیز گفت:با توجه به اینکه جمعیت عشایری دزفول در حال حاضر در کوچ بسر می برند با بازگشت آنها نسبت به شناسایی و سواداموزی آنها اقدام می شود.
مهران خوشبخت رئیس کمیته امداد امام خمینی (ع) دزفول نیز گفت:امسال ۲۵۷ نفر بی سواد زیر پوشش کمیته امداد معرفی شدند که مشخص شد ۳۴ نفر دارای مدرک مقدماتی سوادآموزی،۴۸ نفر بالای ۴۹ سال،۱۵ نفر دارای مدرک تکمیلی سوادآموزی و ۱۶نفر بیمار هستند که توانایی تحصیل را ندارند.
وی افزود:در حال حاضر نیز ۲۳ نفر از افرادی که معرفی شدند در حال تحصیل می باشند.
فریدون عبدی رئیس بهزیستی شهرستان دزفول نیز گفت:۲ هزار و ۳۶۴ نفر معلول بی سواد در شهرستان دزفول وجود دارد که از این تعداد یکهزار و ۶۹۲ زیر ۴۹ ساله و دارای شرایط سوادآموزی هستند.
وی افزود:برخی از این افراد معلول ذهنی و برخی دیگر دارای معلولیت جسمی هستند .
در این نشست مقرر شد شهرداری دزفول جایگاه های برای تبلیغ باسوادی در سطح شهر اختصاص دهد.
همچنین مصوب گردید از آنجا که تعداد زیادی از افراد بی سواد را قشر کارگران حجمی شامل می شوند لذا با ارائه امتیاز به پیمانکاران شهرداری آنها را ملزم به باسوادی کارگران کنند .

انتهای پیام /۷۲۱

منبع:ایرنا

اشتراک مطلب با :
, , , ,