تاریخ انتشار خبر: ۱۷ , شهریور, ۱۳۹۵ | ۱۹:۵۱:۴۹
کد خبر : 31902
فرماندار دزفول گفت:

حیات کشاورزی شمال خوزستان در گرو صدور مجوز مرز هوایی برای صادرات است

معاون استاندار خوزستان و فرماندار ویژه دزفول با تاکید بر ضرورت مرز هوایی فرودگاه دزفول لازمه توسعه بخش کشاورزی شمال خوزستان را ایجاد مرز هوایی دانست و گفت:بدون مرز هوایی کشاورزی شمال خوزستان نابود می شود.

حیات کشاورزی شمال خوزستان در گرو صدور مجوز مرز هوایی برای صادرات است

حبیب اله آصفی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ما با اشاره به تولید بیش از پنج میلیون تن محصولات کشاورزی در منطقه شمال استان خوزستان افزود:به دلیل اشباع بازار داخل در فصل برداشت محصول ، قیمت بسیاری از محصولات کشاورزی تولید شمال خوزستان افت کرده و کشاورزان ناچار محصول را با قیمت ناچیز در بازار عرضه می کنند این در حالی است که با صدور مجوز مرز هوایی برای فرودگاه دزفول امکان صادرات محصولات کشاورزی منطقه به کشورهای مختلف در کوتاهترین زمان فراهم می شود.

وی بیان داشت:شهرستان دزفول و شمال خوزستان به عنوان قطب کشاورزی کشور ظرفیت فراوانی در تولید محصولات کشاورزی با کیفیت و مرغوب دارند اما با وجود بازار مناسب در کشورهای همجوار به دلیل نبود مرز هوایی امکان صادرات محصولات کشاورزی این منطقه وجود نداشته و زحمات و سرمایه کشاورزان این منطقه هر ساله به هدر می رود.

آصفی گفت:با وجود اینکه محصول کشاورزی تولید شمال خوزستان با قیمت مناسب در بازار به فروش می رسد به دلیل کسادی بازار سود آن نه به جیب کشاورز بلکه به سود دلالان و واسطه گران واریز می شود با اینحال اگر مجوز مرز هوایی فرودگاه دزفول صادر نشود خسارت سنگین تری به بخش کشاورزی شمال خوزستان وارد می شود.

فرماندار ویژه دزفول صدور مجوز مرز هوایی فرودگاه دزفول را انقلابی در صادرات محصولات کشاورزی شمال خوزستان دانست و گفت:چند کشور به دلیل سلامت و کیفیت بالای محصولات کشاورزی تولید دزفول متقاضی خرید این محصولات می باشند ضمن اینکه تاکنون چند کشور برای خرید محصولات کشاورزی این منطقه ابراز تمایل کرده اند.

وی گفت:در حال حاضر صادرات محصولات کشاورزی تولید دزفول و جیرفت به کشور روسیه نهایی شده ولی به دلیل نبود مرز هوایی امکان صادرات محصولات کشاورزی دزفول وجود ندارد این درحالی است که جیرفت از این موقعیت استفاده کرده و سالانه بخش قابل توجهی از محصولات این منطقه به خارج صادر می شود اما دزفول از این بازار بزرگ محروم مانده است.

آصفی اظهار کرد:متاسفانه به دلیل نبود مرز هوایی محصول گشنیز و شوید دزفول به قیمت سه هزار ریال از کشاورزان خریداری و به قیمت ۱۴۰ هزار ریال در شمال کشور به دیگر کشورها صادر می شود و از این بابت سودی عاید کشاورزان زحمتکش دزفول نمی شود.

وی تاکید کرد اگر مشکل مرز هوایی فرودگاه دزفول حل شود محصولات کشاورزی شمال خوزستان در کمترین زمان ممکن و با قیمتی مناسب در بازار کشورهای مختلف عرضه می شود.
امام جمعه دزفول نیز چندی پیش در خطبه های نماز جمعه ایجاد مرز هوایی فرودگاه دزفول در راستای گسترش صادرات شمال خوزستان را ضروری دانست.
صدور مجوز مرز هوایی یکی از مطالبات جدی تولید کنندگان شمال خوزستان در سالهای اخیر بوده است.

سالانه سه میلیون تن شامل ۱۲۰ نوع محصول مختلف زراعی و باغی در دزفول و بیش از ۲ میلیون تن نیز در شهرهای اندیمشک و شوش تولید می شود.
فرودگاه دزفول با وجود زیر ساخت مناسب در حال حاضر تنها برای پروازهای داخلی و حمل مسافر در داخل کشور مورد استفاده قرار می گیرد.

انتهای پیام//۸۱۲
منبع//ایرنا

اشتراک مطلب با :
, ,