تاریخ انتشار خبر: ۱۶ , شهریور, ۱۳۹۵ | ۱۱:۳۴:۵۷
کد خبر : 31883
تاجوند گفت:

۳۰۰ هکتار از زمین های کشاورزی گتوند به دلیل شوری آب قابل کشت نیست

مدیر جهاد کشاورزی گتوند گفت: به دلیل شوری آب سد گتوند علیا قریب به ۳۰۰ هکتار از زمین های کشاورزی این شهرستان در فصل تابستان کشت نشد.

۳۰۰ هکتار از زمین های کشاورزی گتوند به دلیل شوری آب قابل کشت نیست

به گزارش دزنا۲۴//بیژن تاجوند روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ما با بیان اینکه این زمین های کشاورزی از دریچه های ۳، ۴ ، ۵ و ۶ پمپ کانال و قسمتی از زمین های روستای مندنی در انتهای شبکه آبرسانی بخش عقیلی آبیاری می شوند که به دلیل اینکه در فصل تابستان تبخیر آب زیاد است، شوری آب و خاک تاثیر زیادی روی این مزارع داشته و در فصل تابستان قابل کاشت نمی باشند.

وی در ادامه به افزایش شوری آب چاههای کشاورزی روستاهای آبید علیباز و حاجی بابا در بخش مرکزی شهرستان گتوند اشاره کرد و افزود: افزایش ۲ برابر شوری آب تولید محصولات کشاورزی به ویژه ذرت ، گوجه فرنگی ، سیب زمینی و بخشی از گندم را متاثر کرده و تاکنون خسارت زیادی به این محصولات وارد شده و باعث کاهش عملکرد در واحد سطح شده است.
مدیر جهاد کشاورزی گتوند همچنین اضافه کرد: بدلیل شوری بالای آب در زمین های این روستاها محصول هندوانه پاییزه قابل برداشت نبوده و امسال خسارت ۱۰۰ در صدی به این مزارع وارد شده است.

تاجوند افزود:این زمین ها قبل از افتتاح سد گتوند به دلیل عواملی از جمله از بین رفتن زهکش ، تخریب جاده بین مزارع و لایروبی نشدن دارای درصد کمی شوری بودند اما پس از افتتاح این سد شوری آنها چند برابر شده است و در صورتی که برای حل این مشکل اقدامی نشود در سال های آینده مشکلات زیادی برای کشاورزی این شهرستان بوجود خواهد آمد.

وی گفت :پارسال نیز ۲۰۰ هکتار از مزارع کشاورزی این روستاها دچار خسارت ۱۰۰ درصدی شد.
مجموع زمین های کشاورزی شهرستان گتوند ۳۶ هزار هکتار می باشد که چهار هزار هکتار آن متعلق به شرکت کشت و صنعت نیشکر کارون می باشد.
میزان تولید انواع محصولات کشاورزی از سطح ۳۲ هزار هکتار اراضی آبی و دیم شهرستان گتوند ۴۶۰ هزار تن است.

رییس امور آبفا شهرستان گتوند نیز در خصوص شوری آب این شهرستان افزود: میزان شوری آب آشامیدنی شهرستان گتوند به دلیل اینکه از چاه تراوشی تامین می شود، درحد استاندارد و نرمال است.
ا
براهیم محمودی کوهی اضافه کرد: آب آشامیدنی این شهرستان به دلیل اینکه آلایندگی ندارد یکی از آبهای با کیفیت خوزستان به شمار می رود و اما بعضا شهروندان به خاطر تغییر ذائقه احساس شوری آب می کنند.

وی همچنین در پاسخ به سئوال خبرنگار ما در خصوص شایعه غیر بهداشتی بودن مخزن ذخیره آب شهر گتوند با رد این شایعه افزود: مخزن ذخیره آب شهر گتوند به دلیل اینکه آب آن از چاه تامین می شود در چند نوبت آزمایش شده و هر ۲ سال یکبار نیز پاکسازی می شود ضمن اینکه در صورت نیاز فضای مخزن نیز پاکسازی می شود.
به گزارش دزنا ۲۴ از منابع آگاه ای سی آب رودخانه کارون در شهرستان گتوند تا قبل از افتتاح سد گتوند علیا بین ۷۵۰ تا ۸۰۰ میکرو موس بوده اما با افتتاح این سد این رقم بین
۱۱۰۰ تا ۱۶۰۰ میکروموس در نوسان است ضمن اینکه ای سی آب امروز نیز به ۱۱۱۲ میکرو موس رسیده است.

عملیات احداث سد گتوند علیا بزرگترین سد خاکی ایران در شمال خوزستان از سال ۱۳۷۶شروع و همچنین آبگیری این سد از مرداد سال ۹۰ آغاز شده است.
سد گتوند در ۱۰کیلومتری شمال شرقی گتوند ساخته شده است و اهداف اصلی اجرای طرح گتوندعلیا، ذخیره سازی بیش از پنج میلیارد مترمکعب آب و تنظیم آن برای مصارف شرب ، کشاورزی و صنعت استان خوزستان ، همچنین تولید سالانه چهار هزار و ۲۵۰ گیگاوات ساعت برق پاک است.
شهرستان گتوند با ۷۴هزار نفر جمعیت درشمال استان خوزستان واقع شده است.

انتهای پیام//۸۱۲
منبع//ایرنا

اشتراک مطلب با :
, ,