تاریخ انتشار خبر: ۲۹ , مرداد, ۱۳۹۵ | ۲۱:۵۸:۵۹
کد خبر : 31538
عبدالحسین دبات:

عبدالحسین دبات آزاده ای با ۱۸ سال اسارت

عبدالحسین دبات از جمله آزادگان دوران دفاع مقدس است که ۱۸سال و ۲ ماه و ۶ روز در بند رژیم بعث عراق اسیر بوده است.

عبدالحسین دبات آزاده ای با ۱۸ سال اسارت

به گزارش دزنا۲۴//وی متولد سال ۱۳۳۵ بوده که از نخستین روزهای جنگ تحمیلی به همراه حجت الاسلام شهید سیدمحمد کاظم دانش اولین امام جمعه و نخستین نماینده مردم شوش در مجلس شورای اسلامی راهی جبهه های نبرد شد.
این رزمنده دفاع مقدس در ساعت ۲۲ دهم بهمن ماه سال ۱۳۵۹ به اسارت در آمد.
وی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ما در خصوص نحوه اسارت خود گفت: در دهم بهمن ماه سال ۱۳۵۹ سنگر ما در منطقه عملیاتی عین خوش مورد حمله قرار گرفت که از مجموع پنج تن رزمنده حاضر در این سنگر یکی به شهادت رسید و من که زخمی شده بودم به اسارت دشمن آمدم اما سه تن دیگر از رزمندگان موفق به عبور از محاصره دشمن شدند.
وی افزود:از آنجا که در حمله دشمن مجروح شده بودم ، همرزمانم به خانواده ام اطلاع داده بودند که در سنگر شهید شده و عراقی ها جنازه مرا آتش زده اند.
دبات افزود:بعد از اسارت به دست نیروهای بعثی به دلیل مصدومیت وضعیت جسمی مناسبی نداشتم ، ضمن اینکه در مدت ۲۲ روز به بصره منتقل شدم و سپس به بغداد در قصرالنهایه حدود سه سال به صورت انفرادی زندانی بودم سپس به زندان ابوغریب منتقل شدم.
وی مدت اسارت خود در زندان ابوغریب را حدود ۱۵سال عنوان کرد و افزود: در مجموع ۱۸سال و ۲ ماه و ۶ روز در اسارت رژیم بعث عراق بودم.
این آزاده سرافراز گفت:در زندان ابوغریب در ۳۲ کیلومتری بغداد تعداد ۶۳ نفر از رزمندگان از استان های تهران ، فارس ، خوزستان ، اصفهان و کردستان اسیر بودند و این رزمندگان بیشتر فرمانده و خلبان بودند از جمله سردار شهید حسین لشکری.
دبات افزود: یکی از امیدها و دل خوشی های اسرا در دوران اسارت امام خمینی (ره) بود چرا که آرزوی رزمندگان اسیر دیدار با رهبر کبیر انقلاب بود ،
عشق به امام خمینی (ره) حدی نداشت لذا شنیدن خبر ارتحال معمار کبیر انقلاب موجب اندوه سنگین رزمندگان شد.
دبات همچنین در خصوص نحوه برخورد نیروهای رژیم بعث عراق با اسرا گفت:
در بسیاری از شب ها سربازان بعثی ، اسرا را در ساعات نمیه شب با کابل و چوب شکنجه می کردند به طوریکه دست و پای عده ای از اسرا بر اثر ضربات کابل و چوب می شکست.
وی افزود:نیروهای رژیم بعث عراق حدود ۱۰ سال به اسرای ایرانی در زندان ابوغریب شام ندادند ضمن اینکه سهمیه غذای هر اسیر در ماه مقدار یک کیلوگرم برنج بود.
دبات افزود:نمایندگان صلیب سرخ در بازدید از زندان ابوغریب بغداد از وضعیت اسرای این زندان اظهار تاسف کرده و شرایط این زندان را بسیار اسفناک توصیف کردند.
وی گفت: رژیم بعث عراق در قبال آزادی ۶۳ اسیر ایرانی زندان ابوغریب در خواست آزادی ۱۰۰ نفر از اسرای عراقی کرده بود اما با آزادی اسرای ایرانی بیش از ۶ هزار اسیر عراقی آزاد شدند.
این رزمنده دوران دفاع مقدس زمان آزادی خود از زندان ابوغریب بغداد را ۱۵ فروردین ماه ۱۳۷۷ عنوان کرد و گفت:از طریق مرز خسروی در استان کرمانشاه وارد کشور شدیم اما از آنجا که در مدت ۱۸ سال اسارت امکان ارسال نامه برای خانواده وجود نداشت لذا باور نمی کردند که من زنده ام.

انتهای پیام//۸۱۲
منبع//ایرنا

اشتراک مطلب با :
,