تاریخ انتشار خبر: ۲۱ , مرداد, ۱۳۹۵ | ۱۱:۴۷:۱۴
کد خبر : 31427

‘سیاه منصور’ دزفول شهری که سهمی از بودجه ملی ندارد

‘سیاه منصور’ شهری نوپا در بخش مرکزی دزفول با جمعیتی بالغ بر ۱۰ هزار نفر گرفتار در انبوه مشکلاتی شده که از سالها پیش در این شهر انباشته شده و کسی پیگیر و جوابگوی آنها نیست.

‘سیاه منصور’ دزفول شهری که سهمی از بودجه ملی ندارد

به گزارش دزنا۲۴”زهکشی از فاضلاب روباز به طول ۲،۵ کیلومتر،کمبود فضای آموزشی ، فرهنگی و ورزشی و آب آشامیدنی از جمله مشکلاتی است که اعضای شورای اسلامی شهر سیاه منصور بارها آنها را فریاد زده اند.
یکی از اعضای شورای اسلامی شهر سیاه منصور روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران با تشریح وضعیت نابسامان زهکش فاضلاب خام و صنعتی که از قلب این شهر عبور می کند گفت: برای حل مشکل بهداشتی و زیست محیطی رودی از فاضلاب خام انسانی و صنعتی جاری در زهکش این شهر بارها از طریق دستگاههای اجرایی شهری ، استانی و حتی کشور پیگیری شده اما تاکنون بی نتیجه بوده است.
عزت اله صادق منصوری با بیان مشکلات زیست محیطی ناشی از این فاضلاب و بوی نامطبوع متصاعد از آن که هوای این شهر را به شدت آلوده کرده و زندگی را برای اهالی شهر سیاه منصور سخت کرده است گفت:فاضلاب انسانی زندان دزفول با انواع آلودگی شبانه روز در زهکشی که از قلب این شهر عبور می کند جاری است.
وی اظهار کرد:با وجود مشکلات متعدد از جمله نبود دبیرستان برای ادامه تحصیل دانش آموزان ، کمبود آب آشامیدنی و کیفیت نامناسب آب ، نبود فضای فرهنگی و ورزشی تاکنون اعتباری از محل منابع ملی برای حل مشکلات این شهرستان اختصاص نیافته و هزینه نشده است.
عضو شورای اسلامی شهر سیاه منصور افزود:به رغم اهدای یک هکتار زمین از سوی اهالی این شهر برای ساخت مدرسه به آموزش و پرورش در سال ۱۳۷۵ تاکنون اقدامی برای ساخت مدرسه در این زمین نشده و زمین مذکور در حد پی ریزی و دیوار کشی باقی مانده است.
علیرضا تمینی دیگر عضو شورای اسلامی شهر سیاه منصور گفت:این شهر در انبوه مشکلات گرفتار شده و کسی جوابگوی مطالبات اهالی این شهر که تنها پنج کیلومتر با شهر دزفول فاصله دارد نیست.
وی اظهار کرد:در کنار مشکلات زیست محیطی ناشی از زهکشی از فاضلاب خام انسانی و صنعتی که شبانه روز در این شهر جاری است ، مهاجر پذیر بودن این شهر بر مشکلات آن افزوده است به طوریکه امکانات موجود در این شهر که برای جمعیتی معادل ۲ هزار و ۵۰۰ نفر در سالها پیش طراحی شده جوابگوی جمعیتی معادل ۱۰ هزار نفر نیست.
وی گفت:شبکه آب آشامیدنی این شهر برای یک چهارم جمعیت فعلی طراحی شده ضمن اینکه ساکنان ۲ روستا و شهرک های صنعتی مجاور این شهر نیز از شبکه آب آشامیدنی شهر سیاه منصور برداشت می کنند.
تمینی وجود شهرک های صنعتی با دهها کارگاه تولیدی ، کارخانه خمیرمایه و اخیرا نیز کارخانه فولاد در نزدیکی شهر سیاه منصور را نه تنها فرصتی برای اشتغال جوانان بیکار این شهر ندانست بلکه گفت: سهم مردم سیاه منصور از ظرفیت های صنعتی و اقتصادی مجاور تنها آلودگی است.
شهردار سیاه منصور نیز با بیان اینکه اصحاب رسانه نسبت به انعکاس مسایل و مشکلات این شهر کوتاهی کرده اند گفت: مسایل و مشکلات شهر سیاه منصور تاکنون به خوبی منعکس نشده و این امر موجب شده تا مسئولان استان خوزستان نگاه جدی نسبت به مشکلات این شهر نداشته باشند.
امید حیدری با بیان اینکه انعکاس مشکلات این شهر با هدف تخریب یا تضعیف شخص یا دستگاه خاصی نیست افزود:کاستی های موجود در شهر سیاه منصور از جمله زهکش فاضلاب آن از سالهای قبل انباشته شده و مربوط به چند سال اخیر نیست.
وی اظهار کرد:واقع شدن شهر سیاه منصور در مرکز ثقل سه بخش چغامیش ، سردشت و مرکزی دزفول توسعه این شهر را قفل کرده است و از سویی از آنجا که طرح هادی در این شهر تاکنون اجرا نشده لذا شهرداری عملا قادر نیست در بسیاری از بخش ها وارد عمل شده و به وظیفه ذاتی خود عمل کند.
حیدری مشکلات شهر سیاه منصور را فرا استانی دانست و گفت: حل مشکلات این شهر نگاه ملی را می طلبد کما اینکه اجرای گام نخست ساماندهی زهکشی از فاضلاب انسانی و صنعتی به طول ۲،۵ کیلومتر در حریم این شهر نیازمند ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار ملی است.
شهردار سیاه منصور گفت: با اعتبارات ناچیز این شهر تنها می توان به شهروندان خدمات رسانی کرد و امکان ساماندهی زهکش فاضلاب با رقم ناچیز فعلی میسر نیست.
حیدری در عین حال به اقدامات صورت گرفته از سوی این شهرداری در سالهای اخیر از جمله ۷۵ هزار متر مربع آسفالت معابر شهری اشاره کرد و گفت:جدول بندی و تامین روشنایی معابر از جمله اقدامات شهرداری سیاه منصور در سالهای اخیر می باشد.
سیاه منصور در ابتدای جاده دزفول – شوشتر و در پنج کیلومتری دزفول از سال ۱۳۹۱ به شهر تبدیل شده و شهرداری آن نیز از یکم فروردین ماه سال ۱۳۹۳ رسما فعالیت خود را آغاز کرد.

 

انتهای یپام/۷۲۱

مبع:ایرنا

اشتراک مطلب با :
, , ,