تاریخ انتشار خبر: ۱۴ , مرداد, ۱۳۹۵ | ۱۲:۱۲:۴۷
کد خبر : 31341
سخنگوی وزارت خارجه:

روند پیگیری فاجعه منا همچنان ادامه دارد/دولت عربستان باید پاسخگو باشد

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه روند پیگیری فاجعه منا همچنان با محوریت ستاد پیگیری فاجعه منا که در معاونت کنسولی این وزارتخانه تشکیل شده، مورد توجه است، گفت: دولت عربستان باید به طور جدی در این زمینه پاسخگو باشد.

روند پیگیری فاجعه منا همچنان ادامه دارد/دولت عربستان باید پاسخگو باشد

به گزارش دزنا۲۴”بهرام قاسمی سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه، در پاسخ به سؤال خبرنگاری در خصوص نامه ۱۲۰ خانواده شهدای فاجعه منا به وزیر امور خارجه کشورمان، ضمن ابراز همدردی مجدد با خانواده تمام شهدای این حادثه دردناک اظهار داشت: وزارت امور خارجه مسئولیت پیگیری سیاسی و حقوقی بین المللی این  فاجعه را در دستور کار داشته و دارد و تمام توان خود را برای احقاق حقوق مادی و معنوی خانواده شهدای این حادثه بکار گرفته است.

وی با بیان اینکه در این رابطه سه اصل حکمت، عزت و مصلحت سرلوحه کار وزارت امور خارجه است، تصریح کرد: در این رابطه  تمام سفارتخانه های جمهوری اسلامی ایران، با جدیت و بر اساس دستورالعمل های صادره از سوی وزیر امور خارجه برای تحقق این هدف فعال شده اند. همچنین موضوع از سوی نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در اکثر مجامع بین المللی مطرح و پیگیری شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: در این چارچوب، علاوه بر طرح موضوع در  سازمان های بین المللی، استفاده از مشورت حقوقدانان برجسته داخلی و بین المللی برای احراز مسئولیت دولت عربستان، همواره مورد توجه بوده و تلاش های لازم در این زمینه ادامه دارد.

قاسمی افزود: همان گونه که امت اسلامی به خوبی آگاهند، بی تردید مسئولیت وقوع این فاجعه دردناک متوجه مسئولان ناکارآمد دولت عربستان است و آنها باید به طور جدی در این زمینه پاسخگو باشند.

وی خاطرنشان کرد: وزارت امور خارجه با هماهنگی و همکاری با دیگر نهادهای ذیربط در دو قوه مجریه و قضائیه، طی برگزاری جلسات متعدد، به بررسی ابعاد حقوقی و چگونگی بهره گیری از ظرفیت های قضایی-حقوقی در سطوح مختلف ملی و بین المللی پرداخته و این روند همچنان با محوریت ستاد پیگیری فاجعه منا که در معاونت کنسولی، امور مجلس و ایرانیان این وزارتخانه تشکیل شده است، مورد توجه است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: این وزارتخانه از همه پیشنهادها و ایده های کارشناسی و فنی اصحاب علم، حقوقدانان و گروه های مختلف سیاسی و اجتماعی برای کمک به احقاق حقوق خانواده شهدا و آسیب دیدگان فاجعه منا استقبال می کند.

انتهای پیام/۷۲۱

منبع:فارس

 

اشتراک مطلب با :
, , ,