تاریخ انتشار خبر: ۱۰ , مرداد, ۱۳۹۵ | ۱۲:۲۲:۵۱
کد خبر : 31213

سرگردانی دام سنگین در مناطق روستایی چغامیش دزفول مشکل ساز شده است

دهیاران و بخشدار چغامیش دزفول احداث شهرک دامپروری در روستاهای این بخش برای خارج کردن دام از مناطق روستایی را ضروری دانستند.

سرگردانی دام سنگین در مناطق روستایی چغامیش دزفول مشکل ساز شده است

به گزارش دزنا۲۴”بخشدار چغامیش دزفول مهمترین معضل روستاهای این بخش را وجود دام ها به ویژه دام سنگین در روستاها بیان کرد و گفت:جهاد کشاورزی به بهانه نبود اعتبار ساخت شهرک های دامی برای روستاهای این بخش را مورد بی توجهی قرار داده است.
شکراله قارم با اشاره به آلایندگی بخش زیادی از هوای منطقه از سوی شرکت کشت و صنعت نیشکر کارون گفت: خواست مردم و مسئولان بخش چغامیش جلوگیری از این آلودگی و کمک به عمران مناطق روستایی بابت آلودگی ایجاد شده از سوی این شرکت است.
قارم تاکید کرد:مسئولان و دستگاههای ذیربط باید در مقابل آلودگی این شرکت مسئولانه برخورد کنند و شرکت کشت و صنعت کارون را ملزم کنند بابت آلودگی ایجاد شده به روستاهای متاثر از این آلودگی ها عوارض پرداخت کند.
حمید سعدی دهیار روستای خوزینه باقر وجود دام سنگین در روستا را مهمترین معضل زیست محیطی این روستا برشمرد و گفت: تشکیل شهرک های دامپروری و خارج کردن دام ها از شهرها و روستاهای بخش چغامیش ضروری است.
هوشنگ آزشی دهیار روستای فضیلی نیز شهرک های دامی برای خروج دام ها از روستاها را ضروری اعلام کرد و گفت: سال ها پیگیری برای تحقق این شهرک دامی تاکنون بی نتیجه مانده است.
حمزه آدینه عضو شورای اسلامی روستای بنوت بالا نیز با انتقاد از ساخت و ساز توسط برخی شرکت ها در حریم رودخانه برخورد با این شرکت ها و افراد متخلف و آزادسازی ساحل رودخانه حد فاصل روستای بنوت بالا را خواستار شد.
نصرت الله جمشیدی عضو شورای اسلامی شهر چغامیش نیز بازرسی از کشتارگاه های طیور منطقه برای جلوگیری از ایجاد مشکل زیست محیطی را ضروری دانست.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول نیز در نشست کارگروه پسماند بخش چغامیش انتقال دام ها به خارج از روستاها و کمک به احداث شهرک های دامپروری را وظیفه ذاتی جهاد کشاورزی اعلام کرد و ادامه داد: برای بهره گیری از کمک های جهاد کشاورزی برای جا به جایی دام ها به خارج روستاها نیاز به موافقت جهاد کشاورزی است.
فرهاد قلی نژاد خواستار ورود بخش خصوصی برای احداث شهرک های دامپروری در روستاها شد و ادامه داد: احداث شهرک ها دامپروری و خروج دام ها از روستاهای بخش چغامیش دزفول بخش زیادی از نگرانی زیست محیطی و بهداشتی در روستاهای این بخش را برطرف می کند.
وی زباله و پسماندهای دامی را موضوعی جدی در بخش چغامیش نامید و گفت: آب فراوان، زمین های کشاورزی و حاصلخیز و مزارع گسترده نیشکر در بخش چغامیش دزفول موجب شده تا به سادگی امکان تعیین محل مناسب برای دفن زباله ها ممکن نباشد.
قلی نژاد همچنین با بیان اینکه تاکنون گزارشی از آلایندگی شرکت ها و صنایع فعال در بخش چغامیش گزارش نشده است گفت: مکانیزم تعیین آلاینده بودن یک صنعت نمونه برداری مکرر در ظرف زمانی چند هفته ای و آلوده اعلام شدن نمونه های برداشته شده است.
وی از وجود ۳ صنعت آلاینده در دزفول خبر داد و گفت: اقدام قانونی در جهت رعایت ضوابط محیط زیست توسط این شرکت ها انجام شده و تصفیه خانه این واحدها در حال ساخت است.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول با بیان اینکه چهار هزار و ۸۰۰ کیلومتر مساحت شهرستان دزفول توسط ۱۲ محیط بان رصد می شود گفت: سازمان محیط زیست دزفول با وجود گستردگی منطقه و تنوع زیستگاه های محیط زیستی با کمبود شدید نیرو مواجه است.
قلی نژاد آلودگی هوای بخش چغامیش ناشی از فعالیت کارگاه های متعدد ماسه شویی و سوزاندن گسترده مزارع نیشکر در این بخش اعلام کرد و گفت: سازمان محیط زیست پارسال ۱۰ کارگاه ماسه شویی را تعطیل و برنامه ایی برای جلوگیری از سوزاندن نیشکر حداقل در حریم روستاها را در دستور کار دارد.
وی از ورود دستگاه های برداشت نخاله های نیشکر در آینده نزدیک به شرکت کشت و صنعت نیشکر کارون خبر داد و گفت: با استفاده از این دستگاه ها می توان تا حریم چندکیلومتری اطراف روستاها سوزاندن مزارع نیشکر را به صفر رساند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول با انتقاد از تخلیه فاضلاب برخی ادارات و واحدهای صنعتی به رودخانه های منطقه از پیگیری حقوقی این موضوع در مراجع قضایی خبر داد.
قلی نژاد با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست با وجود فشارها استقلال نظارتی خود را حفظ کرده است گفت: طرح پایش کیفی رودخانه های شهرستان دزفول به صورت جدی در حال پیگیری است تا از ورود فاضلاب انسانی و صنعتی به رودخانه های شهرستان جلوگیری شود.
وی ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست برای دادن مجوز به واحدهای تولیدی و صنعتی بر اساس ضوابط و مقررات قانونی اقدام کرده و بر این اساس از عملکرد خود در زمینه صدور مجوز برای واحدهای تولیدی و صنعتی تایید شده دفاع می کند.
وی آموزش عمومی در خصوص حفاظت از محیط زیست به روستاها را مورد تاکید قرار داد و خاطر نشان کرد: طرح نوین آموزش محیط یار که پارسال با آموزش بیش از ۷ هزار محیط یار دانش آموز در شهر دزفول اجرا شد سال آینده تحصیلی در بخش چغامیش به صورت گسترده اجرا خواهد شد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول وجود زیستگاه لاک پشت فراتی به عنوان گونه در حال انقراض جهانی در بخش چغامیش را یکی از ظرفیت های مهم این بخش در حوزه محیط زیست برشمرد و گفت: تا کنون به اهالی ۵ روستای مجاور این زیستگاه آموزش لازم داده شده و این آموزش ها تا معرفی کامل این گونه منحصر به فرد همچنان ادامه دارد.
بخش چغامیش دزفول با ۲۷ روستا حدود ۳۵ هزار نفر جمعیت دارد.
انتهای پیام/۷۲۱

منبع:ایرنا

اشتراک مطلب با :
, , , , ,