تاریخ انتشار خبر: ۱۰ , مرداد, ۱۳۹۵ | ۱۲:۱۵:۱۵
کد خبر : 31207
مدیر آموزش و پرورش دزفول:

بخش چغامیش از فضای آموزشی مناسب برخوردار نیست

مدیر آموزش و پرروش دزفول با نامناسب خواندن فضاهای آموزشی بخش چغامیش گفت:بهسازی فضاهای آموزشی چغامیش نیازمند توجه جدی مسئولان استان ، کشور و مشارکت خیران است.

بخش چغامیش از فضای آموزشی مناسب برخوردار نیست

به گزارش دزنا۲۴”غلامرضا نصرالله پور پنجشنبه در کارگروه بررسی مشکلات آموزش و پرورش بخش چغامیش در محل بخشداری با انتقاد از بی توجهی مسئولان به بخش چغامیش ادامه داد: تا سال ۱۳۹۰ با اعتبارات صندوق ذخیره ارزی کشور امکان تخریب و نوسازی مدارس در کمترین زمان فراهم بود که از این فرصت به خوبی برای بهسازی زیرساخت های آموزشی بخش چغامیش دزفول استفاده نشد.
وی با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور گفت: از سال ۱۳۹۱ نه تنها اجازه تعریف طرح جدید داده نشد بلکه اعتباری برای تعمیر واحدهای آموزشی دزفول نیز ابلاغ نشده است.
نصرالله پور با تقدیر از حمایت های خیرین و مردم دزفول گفت: در سال های گذشته توجه ویژه ای به مناطق محروم و روستایی شهرستان دزفول صورت گرفته و بخش زیادی از تجهیزات و اعتبارات بنیاد برکت به این مناطق اختصاص داده شده ولی عمق محرومیت فضاهای آموزشی این منطقه به قدری است که این کمک ها به خوبی خود را نشان نمی دهند.
وی تعداد دانش آموزان این شهرستان در مقاطع مختلف را ۷۳ هزار نفر اعلام کرد و گفت: آموزش و پرورش دزفول وسیع ترین آموزش پرورش در کشور و خوزستان است.
نصراله پور با اشاره به دستورالعمل جدید وزات آموزش و پرورش برای تاسیس یک مدرسه گفت: بر اساس این دستورالعمل با هر تعداد دانش آموزی می توان دبستان ابتدایی تاسیس کرد و این در حالی است که برای تاسیس مدرسه دوره متوسطه اول نیاز به حداقل ۶۰ دانش آموز دختر و یا پسر وجود دارد.
نصرالله پور افزود: تاسیس مدرسه دوره دوم متوسطه نیز نیاز به حداقل ۷۵ نفر دانش آموز دختر یا پسر دارد ضمن اینکه در صورتی که دانش آموزان چند روستای همجوار به این تعداد برسند امکان تاسیس مدرسه وجود دارد که این کار نیازمند رضایت خانواده هاست.
مدیر آموزش و پرورش دزفول ادامه داد: حداقل تعداد دانش آموزان برای تاسیس هنرستان ۵۰ نفر و برای مدارس شبانه روزی ۸۰ نفر است.
وی با بیان اینکه نیمی از امکانات جذب شده برای هوشمندسازی مدارس به بخش چغامیش داده شده است اعلام کرد: آموزش و پرورش دزفول آمادگی دارد تا بخش زیادی از هزینه ایاب و ذهاب دانش آموزان مناطق محروم برای ادامه تحصیل را پرداخت کند.
نصرالله پور بر حمایت از تاسیس پیش دبستانی در روستاهای بخش چغامیش دزفول تاکید کرد و گفت: کودکانی که پیش دبستانی را طی نکرده باشند به ویژه کودکان مناطق ۲ زبانه در ادامه تحصیل در مقطع ابتدایی دچار مشکل می شوند.
وی افزود: آموزش و پرورش دزفول تمام هزینه ثبت نام دانش آموزان ناتوان از نظر مالی برای ثبت نام در پیش دبستانی را پرداخت می کند ضمن اینکه کمک هزینه تحصیل و لوازم التحریر دانش آموزان نیازمند را نیز تامین می کند.
مدیر آموزش و پرورش دزفول با اشاره به نظام آموزشی جدید خاطر نشان کرد: در نظام آموزشی جدید نقش خانواده ها بسیار مهم است به همین خاطر توجه خانواده ها بویژه به دانش آموزان مقاطع ابتدایی بسیار اهمیت دارد.
وی از جذب ۹۰۰ میلیارد ریال اعتبار طی روزهای گذشته خبر داد و گفت: تمام این مبلغ را در مدارس بخش چغامیش، مناطق روستایی و محروم و همچنین مدارس حاشیه دزفول هزینه می شود.
نصر الله پور از پیگیری با بنیاد برکت برای جلب موافقت ساخت مدرسه در بخش چغامیش نیز خبر داد.
بخشدار چغامیش دزفول با بیان اینکه نیمی از مدارس این بخش بالای ۵۰ سال از ساخت آنها می گذرد گفت: نامناسب بودن فضاها و زیرساخت های آموزشی بخش چغامیش دزفول موجب مهاجرت های تحمیلی ساکنان این بخش شده است.
شکر الله قارم ادامه داد: در حالی که جاده دسترسی بخش چغامیش دزفول نسبت به بخش محروم و سخت گذر شهیون بسیار بهتر و قابل دسترس تر و نزدیک تر است ولی وضعیت فضاهای بخش چغامیش از مناطق محروم سردشت و شهیون نامناسب تر اند.
وی گفت: با وجود فاصله نیم ساعته دزفول تا شهر چغامیش، مرکز بخش چغامیش تعدادی از دانش آموزان این بخش مجبور به تحصیل در کانکس های فرسوده هستند و این درحالی است که در مناطق سخت گذر بخش شهیون نیز مدرسه استاندارد احداث شده و یا در حال احداث است.
بخشدار چغامیش با بیان اینکه خدمات زیادی طی چند سال گذشته در این بخش انجام شده است اظهار کرد: مشکلات بخش چغامیش مانع دیدن این خدمات نیست ولی مطالبه به حق مردم توجه بیشتر به این بخش است.
فریدون مکوندی رییس شورای بخش چغامیش نیز در این جلسه نبود امکانات سرمایشی و گرمایشی و نداشتن دیوار کشی مدارس این روستا را از جمله مشکلات مدرسه این روستا عنوان کرد.
محمدعلی قبادی رئیس شورای روستای بلادیه نیز با غیر قابل استفاده بودن مدرسه ابتدایی این روستا گفت: با وجود بازدیدهای مسئولان از این مدرسه تا کنون هیچ اقدامی در جهت بازسازی این مدرسه انجام نشده است.
علیرضا طیموسی دهیار روستای سیف آباد نبود مشاور تحصیلی در انتخاب رشته را موجب سردرگمی دانش آموزان پایه نهم این بخش عنوان کرد و گفت: باید علاوه بر دانش آموران خانواده ها نیز برای هدایت تحصیلی مشاوره ببینند.
رضا زارع عیدی مدیر دبستان جندی شاپور شهرک اسلام آباد نیز در این نشست گفت: با وجود ۶۴۰ دانش آموز ابتدایی در این شهرک هیچگونه پیش دبستانی در شهرک اسلام آباد وجود ندارد.
وی ادامه داد: ضعف در امکانات آموزشی شهرک اسلام آباد موجب شده تا یک سوم جمعیت این شهرک به دزفول مهاجرت کنند.
حمید سعدی دهیار خزینه باقر نیز گفت: پنج رستا با ۶ هزار جمعیت از دبیرستان محروم هستند و نبود دبیرستان در این روستاها موجب ترک تحصیل دانش آموزان به ویژه دانش آموزان دختر پس از مقطع سوم راهنمایی شده است.
وی با اشاره به تغییر نظام آموزشی و افزایش پایه ششم به ابتدایی گفت: برای کمبود فضای آموزشی دانش آموزان به صورت ۲ نوبته در کانکس فرسوده نصب شده در حیاط مدرسه درس می خوانند.
بخش چغامیش دزفول با ۲۷ روستا بیش از ۳۵ هزار نفر جمعیت دارد.

انتهای یپام/۷۲۱

منبع:ایرنا

اشتراک مطلب با :
, , ,