تاریخ انتشار خبر: ۷ , مرداد, ۱۳۹۵ | ۱۱:۵۳:۳۴
کد خبر : 31160
عضو اتحادیه مرغداران ایران:

گرانی مرغ ناشی از افزایش هزینه های تولید است

عضو اتحادیه مرغداران گوشتی ایران علت گرانی مرغ را افزایش هزینه تولید دانست و گفت: با توجه به افزایش حدود ۱۰۰ درصدی هزینه تولید در سه سال اخیر، قیمت مرغ در حال حاضر به جایگاه واقعی خود رسیده است.

گرانی مرغ ناشی از افزایش هزینه های تولید است

به گزارش دزنا۲۴”محمدحسین زمانی راد در گفت و گو با خبرنگار ما قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده در حال حاضر در کشور را بین ۴۸ تا ۵۸ هزار ریال عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه حدود ۸۵ درصد نهاده های طیور با استفاده از منابع ارزی وارد کشور می شود بعد از حذف ارز مرجع از حدود سه سال پیش و جایگزین آن با ارز مبادله ای هزینه تولید مرغ تا ۲برابر افزایش یافت.
وی اظهارکرد: به رغم افزایش ۱۰۰ درصدی هزینه تولید، قیمت مرغ در بازار تغییر چندانی نکرد لذا تولیدکنندگان مرغ گوشتی، مرغ را بعضا با کیلویی ۲۰ هزار ریال زیر قیمت تمام شده به بازار عرضه کردند که این امر ضرر و زیان فراوانی به مرغداران وارد کرد.
زمانی راد اظهار کرد: در سه سال گذشته تمام سرمایه مرغداران بر اثر کاهش بی سابقه قیمت مرغ و ۲ برابر شدن هزینه تولید از دست رفت که منجر به ورشکستگی و خروج از تولید چهار تا پنج هزار واحد مرغداری در کشور شد.
رئیس اتحادیه مرغداران استان خوزستان و عضو اتحادیه مرغداران گوشتی ایران افزود: در سه ماه اخیر نیز قیمت هر کیلوگرم ذرت حدود چهار هزار ریال افزایش یافت و قیمت جوجه یک روزه نیز بیش از ۲ برابر شد ضمن اینکه گرمای شدید و بی سابقه و شیوع بیماری بین طیور در برخی از واحدهای مرغداری باعث تلف شدن ۵۰ درصدی جوجه ها شد که این عوامل تنها بخشی از عوامل گران شدن قیمت مرغ است.
وی اظهار امیدواری کرد که مسئولان با ارائه تسهیلات بانکی و یارانه به تولید کنندگان باعث شکوفایی واحدهای تولید مرغ در کشور و کاهش قیمت تولید و عرضه این ماده پروتئینی در بازار شوند.
وی زمان رشد هر جوجه یک روزه را بین ۴۵ تا ۵۰ روز دانست و گفت: در حال حاضر با افزایش ۳۰ درصدی قیمت مرغ در کشور مواجه شده ایم در حالی که هزینه تولید مرغ نیز در سه ماه اخیر بین ۴۰ تا ۵۰ درصد افزایش یافته است .
وی گفت: بیش از ۲۶ هزار واحد مرغداری در سطح کشور وجود دارد که به دلیل مشکلات پیش آمده بین چهار تا پنج هزار واحد به علت ناتوانی مالی از چرخه تولید خارج شدند.
بیش از ۹۳۰ واحد مرغداری در استان خوزستان و افزون بر ۲۰۰ واحد مرغداری در شمال استان خوزستان فعال است.

انتهای پیام/۷۲۱

منبع:ایرنا

اشتراک مطلب با :
, , , ,