- سایت خبری تحلیلی دزفول – دزنا۲۴ - http://dezna24.com -

ماجرای «زایمان کف زمین»

به گزارش دزنا۲۴”حمید درفشی با اشاره به بازدید دو سال پیش وزیر بهداشت از  استان البرز اظهار داشت: اولین مرکزی که دکتر هاشمی در این سفر  بازدید کردند یکی از بیمارستان‌های کرج بود که وضعیت اسفباری در آنجا حاکم بود و یک خانه قدیمی تبدیل شده بود به جایی که اسمش را بیمارستان گذاشته بودند.

وی با بیان اینکه در این مرکز سالانه ۵ هزار زایمان انجام می‌شد، گفت: این بیمارستان دارای ۱۰ تخت بود که دو تخت آن مربوط به زایمان بود و به دلیل عدم وجود امکانات، بیماران در جایی که همراهان می‌ایستادند، زایمان می‌کردند و اگر قرار بود بیماری به سزارین احتیاج پیدا کند باید همراهان بیمار برانکارد می‌آوردند و بیمار را به دلیل نبود آسانسور از پله‌ها به اتاق عمل می‌بردند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز با بیان اینکه فکر نمی‌کنم در هیچ کجای دنیا چنین اتاق زایمانی وجود داشته باشد، گفت: خیلی از بیماران به دلیل عدم امکانات مجبور می‌شدند در شرایط غیر بهداشتی و حتی کف زمین زایمان کنند و طبیعی است در مرکز کوچکی که سالانه ۵ هزار زایمان اتفاق بیفتد چنین شرایطی حاکم باشد.

درفشی گفت: وقتی وزیر بهداشت چنین وضعیتی را دیدند بسیار متأثر شدند و دستور دادند به هر طریقی شده این مشکل را حل کنید و حمایت‌ها و پشتیبانی زیادی نیز برای رفع این مشکل داشتند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز با بیان اینکه تصاویر این مرکز درمانی و شرایط غیر بهداشتی و غیر اصولی آنجا وجود دارد، گفت: هر فردی از این مرکز بازدید کرده است به این موضوع اذعان دارد.

درفشی گفت: مصاحبه روز گذشته وزیر بهداشت با رادیو ایران در واقع اشاره به این بیمارستان بود که چرا یک شهری نزدیک استان تهران با این همه جمعیت باید از حداقل امکانات برای زایمان برخوردار باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز در ادامه به اقدامات انجام شده در این خصوص اشاره کرد و گفت: با حمایت وزارت بهداشت دو بیمارستان بزرگ برای بخش زنان و زایمان در استان البرز طراحی شده که یکی از آنها ۱۶ و دیگری ۱۸ LDR یعنی اتاق زایمان ویژه خصوصی دارد و این اتفاق بزرگی است.

درفشی یادآور شد: صحبت‌های دکتر هاشمی اشاره به این داشت که وضعیت نامناسب گذشته را در حال حاضر تبدیل به وضعیت فعلی کردیم و این حرف کاملاً منطقی و اصولی بود.

وی گفت: در مدت ۱۸ ماه با حمایت وزارت بهداشت ۷۲۰ تخت استاندارد ساخته و راه اندازی شده است و ۶۰۰ تخت دیگر نیز تا پایان سال در این استان تکمیل و راه اندازی می‌شود.

درفشی با اشاره به ارتقای شاخص‌های بهداشتی مربوط به کاهش آمار مرگ و میر مادران باردار نیز گفت: کاهش آمار مرگ و میر مادران باردار تنها به بیمارستان مربوط نمی‌شود بلکه باید مسائل بهداشتی را در نظر گرفت.

وی گفت: اگر مادر بارداری تحت مراقبت‌های بارداری قرار گرفته باشد مادران باردار دارای ریسک خطر بالا معمولا تحت کنترل قرار می‌گیرند و به جاهایی که بتوانند مادر باردار را حمایت کنند ارجاع داده می‌شوند.

درفشی گفت: در حال حاضر ۹۹ درصد از زایمان‌ها در استان البرز در بخش زنان و در بیمارستانهایی که پزشکان مقیم دارند، انجام می‌شود و طبیعتاً با این وضعیت آمار مرگ و میر نیز کاهش می‌یابد.

وی با بیان اینکه سال گذشته فقط یک مورد مرگ مادر باردار در استان البرز داشتیم، در توضیح  گفت: بخشی از جمعیت استان البرز از اتباع کشورهای خارجی هستند و برخی از آنها به بیمارستانها مراجعه نمی‌کنند در حالیکه همه شهروندان ایرانی در بیمارستانهای تخصصی زایمان می‌کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز همچنین به رایگان بودن زایمان طبیعی بر اساس طرح تحول سلامت اشاره کرد و گفت: آمار سزارین نیز که قبل از طرح تحول سلامت در این استان بالای ۷۰ درصد بود به ۳۰ درصد کاهش یافته است و این اتفاق بزرگی است.

درفشی افزود: حضور پزشکان مقیم زنان و مامایی در همه بیمارستان‌های  زنان و زایمان به طور ۲۴ ساعته نیز به شدت آمار  عوارض مرگ و میر ناشی از بارداری را کاهش می‌دهد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز در مورد برداشت برخی از رسانه‌ها از سخنان وزیر بهداشت در مورد شرایط نامطلوب یکی از بیمارستانهای استان البرز گفت: این استباط از سوی کسانی که متاسفانه دنبال سوژه‌هایی هستند که از یک کلمه یک مطلب بزرگ درست کنند منتشر شده است.

به گزارش وزارت بهداشت – درفشی گفت: کسانی که نمی‌بینند ظرف مدت ۱۵ ماه ۷۲۰ تخت در یک  استان راه اندازی شده است و کیفیت ارایه خدمات بهداشتی درمانی در بخش‌های زایمان، داخلی، جراحی و اورژانس افزایش پیدا کرده است و فقط کلمه ای را انتخاب و پررنگ می‌کنند دنبال اصلاح نیستند.

وی گفت: در پاسخ به کسانی که این همه خوبی‌ها و اتفاقات مثبتی که در راستای افزایش کیفیت ارایه خدمات انجام شده است را نادیده می‌گیرند و می‌گویند وزیر بهداشت گفته است مردم در کف زمین زایمان می‌کردند، می‌گویم زایمان در شرایطی که ۵ هزار زایمان در یکسال در جایی شبیه خانه که فقط ۱۰ تخت و ۲ تخت زایمان دارد، حتی از کف زمین نیز بدتر است و من معتقدم که این مسئله وجود داشته است.

درفشی تصریح کرد: به جرات می‌توانم بگویم بخش زایمانی که درست شده بهترین کیفیت را در بخش‌های دولتی و خصوصی داشته است.

وی در پایان گفت: اشاره صحبت وزیر بهداشت این بود که یک تحول بزرگی اتفاق افتاده است و مردم از کیفیت پایین خدمات درمانی به خدمات بسیار بالایی که در بیمارستانهای خصوصی هم وجود ندارد، دست یافتند.

انتهای پیام/۷۲۱

منبع:تسنیم

اشتراک مطلب با :