تاریخ انتشار خبر: ۱ , خرداد, ۱۳۹۵ | ۰۹:۵۴:۰۸
کد خبر : 29970
دزنا24 گزارش میدهد

اختصاصی / مرگ صنعتی که در دزفول آوازه جهانی داشت …! +عکس

یل سازی / گیاه نیل ( لاجورد ) به دلیل داشتن رنگدانه های سبز مایل به آبی و بنفش که از عصاره آن در گذشته برای آرایش و رنگ کردن پشم و نخ استفاده می شد .

اختصاصی / مرگ صنعتی که در دزفول آوازه جهانی داشت …! +عکس

به گزارش دزنا ۲۴، نیل سازی / گیاه نیل ( لاجورد ) به دلیل داشتن رنگدانه های سبز مایل به آبی و بنفش که از عصاره آن در گذشته برای آرایش و رنگ کردن پشم و نخ استفاده می شد .
در منابع تاریخی در خصوص تاریخچه نیل و نیل سازی در دزفول آمده است: در گذشته های نه چندان دور ، در کناره رودخانه دز حوضچه های متعددی برای تبخیر رنگ نیل ( لاجورد ) وجود داشت که به مرور زمان پس از ورود رنگ های صنعتی و شیمیایی به دست فراموش سپرده شد.
همچنین در خصوص کشت گیاه نیل در دزفول آمده است :گیاه نیل پس از برداشت از مزارع اطراف شهر دزفول در حوضچه هایی که در کنار رودخانه دز ساخته شده بود به حالت خمیری در آمده و آن را برای مصارف رنگرزی استفاده می کردند.
از بهترین زراعت های دنیای قدیم ، کشت گیاه وسمه بود که از آن رنگ نیل به دست می آمد.
صنعت نیل سازی حدود یک قرن در دزفول رواج داشت و در نیمه اول قرن نوزدهم میلادی این صنعت در دزفول به اوج خود رسید و بسیاری از مردم دزفول در این صنعت ، مشغول به کار شدند . وجود بقایای کارگاههای نیل سازی در ساحل رودخانه دز گواه این مطلب است که صنعتگران دزفول در نیل سازی از تبحر و مهارت خاصی برخوردار بوده به طوریکه محصول نیل که زمانی از هندوستان وارد ایران می شد ، از این منطقه به کشور هندوستان و برخی کشورهای اروپایی صادر گردیده و به دلیل کیفیت بالا از شهره جهانی برخوردار شد.
گفته شده است که در آن زمان ، افزون بر ۱۵۰ کارگاه نیل سازی در شهر دزفول و ۲۰ کارگاه نیز در روستاهای اطراف دایر بود. نیل سازان دزفول محصول نیل خود را به کشورهای انگلیس ، آلمان ، هند و چین صادر می کردند.
شاید که با بازسازی و مرمت تنها اثر بر جای مانده از آخرین کارگاه نیل سازی در دزفول بتوان این اثر را به عنوان جلوه ای از صنعت نیل سازی در منطقه معرفی کرد.

گردآوری : سرور زاده – دزنا۲۴

۴۲۳۷۱۹۲۴۸_۴۳۵۰۷

۸۱۱۷۱۵۹۶۶_۱۲۵۰۲۷

۸۱۱۷۱۹۶۸۰_۱۴۸۲۹

اشتراک مطلب با :
, , ,
  1. امیر Germany Google Chrome Windows گفت:

    چرا جناب میراث فرهنگی که دائم حاضر برای همراهی میهمانان و گردشگران اروپائی است و اخیراً هم موفق به کشف ۲۰۰ هنرمند در مناطق دور افتاده دزفول شده هیچ مطلب و مصاحبه ای در خصوص معرفی و برنامه ای برای بازسازی آثاراین صنعت نمی کند؟ ومتاسفانه شهرداری دزفول هم که دستی در احیاء و بازسازی برخی گذر ها و ثاباط ها و منازل و احیاء بافت قدیم دارد ظاهراً طرح و برنامه ای برای بازسازی آخرین آثار این صنعت در دزفول ندارد .