تاریخ انتشار خبر: ۱۳ , فروردین, ۱۳۹۵ | ۱۸:۰۹:۳۶
کد خبر : 29184

راه حل خروج از بن بست اقتصادی مقاومت اقتصادی است

متاسفانه در چند سال اخیر اقتصاد کشور درگیر دو معضل تورم و رکود بود که هر دو اثرات منفی به دنبال خواهد داشت.پس از اجرای طرح هدفمندی یارانه ها و آزادسازی قیمتها تورم حاصل شد تورم حاصل در دولت قبل در مقایسه با رکود حاصل در دولت فعلی هر دو اثرات منفی داشته است. آنچه مهم است تعریف و شناخت این دو واژه در اقتصاد است.

راه حل خروج از بن بست اقتصادی مقاومت اقتصادی است

 دزنا ۲۴: توجه و نگاه دلسوزانه و پدرانه رهبر معظم انقلاب و تاکید بر لزوم  حل معضلات اقتصادی کشور و نگاه مدبرانه و روشنگرانه ایشان در خصوص لزوم اجرای مبحث اقتصاد مقاومتی و اقدامات عملی و راهگشا در این زمینه با نامگذاری سال ۹۵ به نام اقتصاد مقاومتی ، اقدام عمل  روشن و مبین این موضوع  است که راه حل خروج از بن بست اقتصادی ، مقاومت اقتصادی است.

لذا توجه به منویات مقام معظم رهبری امری ضروری  در موضوع  اقتصاد مقاومتی است و چگونگی عملی کردن آن به شناخت عوامل مختلفی بستگی دارد که طی این سرمقاله به آن اشاره میشود.

اقتصاد مقاومتی که دقیقا تعریف و شرایطی متفاوت از اقتصاد ریاضتی دارد در واقع به معنی تشخیص حوزه های فشار و تلاش بای کنترل و بی اثر کردن نقاطی است که دشمن از آن را به دنبال ضربه زدن به پیکره اقتصاد است .

در حالی که در اقتصاد ریاضتی دولت‌ها برای کاهش هزینه‌ها و برای رفع کسری بودجه یا به منظور نشان دادن نظم مالی دولت به طلبکاران، به کاهش و یا حذف ارائه برخی خدمات و مزایای عمومی دست می‌زنند.

در واقع اقتصاد مقاومتی بر خلاف اقتصاد ریاضتی که در کشورهای اروپایی مرسوم است ، یک اقتصاد کاملا پیشبرنده است و باعث شکوفایی اقتصاد یک کشور و افزایش ظرفیتها و شاخص های اقتصاد ملی میشود و اساسا هیچ شباهتی به اقتصاد ریاضتی ندارد و از زمین تا آسمان با اقتصاد ریاضتی متفاوت است.

برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی باید وابستگی‌های خارجی کاهش یابد و بر تولید داخلی کشور و تلاش برای خوداتکایی تأکید میشود.یکی از راههای رسیدن به اقتصاد مقاومتی خروج از وابستگی اقتصادی تک قطبی است . به عنوان برای آنکه به اقتصاد مقاومتی دست یابیم باید از درآمد تکی قطبی نظیر اقتصاد نفتی که یک وابسنگی اقتصادی  تک قطبی است عبور کنیم.تمرکز بر اقتصاد و درآمدهای نفتی دقیقا با مبحث اقتصاد مقاومتی مغایرت داد چرا که میزان درآمدهای نفتی و تعیین قیمت نفت به وسیله دستگاههای خارج از کشور نظیر اوپک و غیره وابستگی اقتصادی داخل را به خارج ایجاد میکند که این وابستگی خلاف تعریف جامع اقتصاد مقاومتی است .ایران به دلیل آنکه کشوری پهناور و دارای اسنعدادهای اقتصادی مختلف  نظیر تولید غذا و شیلات و وجود معادن  مختلف ، جنگلها و … است میتواند در هر زمینه ای در کنار اقتصاد نفتی تولیدات دیگر جهت توزیع جهانی در کنار تامین نیاز داخلی موثر و مثبت باشد .

اما توجه به این نکته مهم است که باید در اقتصاد طوری برنامه ریزی کرد که هم تورم کنترل شود و هم کشور وارد رکود نشود.اینکه که به بهانه کنترل تورم اقتصاد کشور را وارد رکود کنیم و یا به بهانه خروج اقتصاد از حالت رکود ، تورم ایجاد کنیم هنر نیست ، بلکه تسکین دهنده های موقتی است که هر دو تبعات منفی و غیر قابل جبران بدنبال دارد.

متاسفانه در چند سال اخیر اقتصاد کشور درگیر دو معضل تورم و رکود بود که هر دو اثرات منفی به دنبال خواهد داشت.پس از اجرای طرح هدفمندی یارانه ها و آزادسازی قیمتها تورم حاصل شد تورم حاصل در دولت قبل در مقایسه با رکود حاصل در دولت فعلی هر دو اثرات منفی داشته است. آنچه مهم است تعریف و شناخت این دو واژه در اقتصاد است.

یکی از پیامدهای مهم و اولیه رکود و کسادی بازار  «اضافه تولید» یعنی پرشدن بازار از کالاهائی که مشتریِ ندارد. وقتی در بازار مشتری نباشد و کالاها فروش نرود طبعاً تولیدکالاها نیز کاهش یافته و متوقف می‌شود و به دنبال آن تعطیلی کارخانه‌ها و بیکاری وسیع و میلیونی کارگران پیش می‌آید که به نوبه خود فروش کالاها را باز هم دشوارتر کرده و بر عمق بحران می‌افزاید.

از طرفی بدهکاران توان پرداخت بدهی خود را در سر موعد از دست می‌دهند و در نهایت منجر به ورشکست شدن بنگاههای تولیدی و موسسات سرمایه داری میشود که همه این موارد از تبعات رکود در اقتصاد یک کشور است.چرا که به دلایل ذکر شده مبادلات اقتصادی صورت نمیگیرد و اقتصاد حالت انقباضی میرد  که بسیار تبعات خطرناکی مانند بحرانهای اجتماعی نظیر بیکاری و نا امنی علاوه بر بحرانهای اقتصادی را بدنبال دارد.

آتفاوت بین نظام اقتصادی که دچار رکود شده است با یک نظام اقتصادی که درگیر تورم است در این نکته است که در بازار دچار رکود تبادل اقتصادی صورت نمیگیرد که به همین دلیل علاوه بر مردم ،  بنگاههای تولیدی نیز متضرر و ورشکست میشوند و به دلیل بیکاری احتمالی کارگران همان بنگاههای تولیدی ورشکسته شده ، قدرت خرید مردم کمتر و تقریبا پایین تر از دوران تورم زا و یا اقتصاد انبساطی است.چرا که در اقتصادی که تورم وجود دارد حداقل بنگاههای تولیدی به تولید خود ادامه میدهند و ورشکستی صورت نمیگیرد هر چند اقتصاد تورم زا هم تبعات منفی خود را دارد.

اقتصاد مقاومتی مورد نظر مقام معظم رهبری همان افزایش تولید داخلی ، خروج بازار از رکود ، عدم وابستگی به خارج و رفع بیکاری و تولید اشتغال است که در فرمایشات ایشان در پیام نوروزی به آن پرداخته شد ، تنها راه حل کشور برای عبور از رکود و جلوگیری از تورم کاذب است که تنها راه حل عبور اقتصاد از این نقطه تاریک است.

گزارش از : امین قمر

اشتراک مطلب با :
, ,
  1. علی Mozilla Firefox Windows گفت:

    واقعا ممنون از فلم نویسنده.دقیقاراه خروج اززیرفشارها تکیه برقوای داخلی هست نه اهرم خارجی