تاریخ انتشار خبر: ۲۶ , اسفند, ۱۳۹۳ | ۱۷:۲۰:۱۶
کد خبر : 21311

وعده نهضت آسفالتی که درحد شعارباقی ماند

به گزارش دزنا ۲۴”خیابان هایی که زیبایی آنها در پس زشتی آسفالتشان پنهان شده است و رانندگانی که سلامت خودروهایشان اسیر بی کیفیتی آسفالت شده، این روزها به یک تراژدی تلخ در دزفول تبدیل شده است. خیابان هایی که سالهاست درانتظار کشیده شدن دستی ازروی دلسوزی برسرخودهستند تا شاید بارسنگینی ازاعتراض شهروندان را ازدوش خود […]

به گزارش دزنا ۲۴”خیابان هایی که زیبایی آنها در پس زشتی آسفالتشان پنهان شده است و رانندگانی که سلامت خودروهایشان اسیر بی کیفیتی آسفالت شده، این روزها به یک تراژدی تلخ در دزفول تبدیل شده است. خیابان هایی که سالهاست درانتظار کشیده شدن دستی ازروی دلسوزی برسرخودهستند تا شاید بارسنگینی ازاعتراض شهروندان را ازدوش خود بردارند. کوچه های قدیمی یا خیابان های جدید، پایین شهر یا بالای شهرتفاوتی ندارد چراکه بی نصیبی از یک آسفالت مناسب، مشکلی است که گریبانگیر تمام کوچه و خیابان های دزفول است بگونه ای که باحضور در سطح شهر با اولین نگاه این معضل ناخوشایند در مقابل دیدگانمان نمایان می شود. زمانی که در یک خودروی لوکس و صفرکیلومتر نشسته باشی اما چاله ها و کندگی آسفالت یک رانندگی باآرامش را از فرد دریغ کند،آنجاست که اوج این معضل برای همه روشن می شود. هنگامی که پروژه نهضت آسفالت برسر زبان ها افتاد و مسئولان وعده دادند که با اطمینان هرچه تمام تر به روند خود ادامه می دهند شهروندان خوشحال شدند، گویی قراربود که دیگر برای همیشه بادست اندازها و آسفالت خراب و زمین های کنده شده و بدون آسفالت شهر خداحافظی کنند تا بلکه جلوبندی های خودروهایشان نفسی تازه کنند اما زهی خیال باطل. چرا که این نهضت آسفالت حتی به پایبندی بر معنای خود که تداوم و همیشگی بودن را دربردارد هم وفادار نماند و تنها پس از آسفالت چندخیابان به یکباره متوقف شد. توقفی که دلیلش هرچه بود برای شهروندان توجیه کننده نبود و باز این شهروندان بودند که می بایست با آسفالت های زشت شهرشان مانند قبل کنار می آمدند.
آسفالت خیابان ها ساده ترین وظیفه شهرداری است
یکی ازشهروندان دزفولی درگفت و گو باخبرنگار دزنا۲۴ گفت:از زمانی که به یاد دارم اداره های متولی فقط وعده بازسازی و اصلاح آسفالت راداده اند اما هنوز به صورت عملی چیزی ندیده ایم.
«احسان کمالی» افزود: چند ماه پیش شاهد آسفالت چند خیابان بودیم اما به یکباره این کار متوقف شد در حالی که همان چند خیابان نیز به صورت اصولی آسفالت نشده بودند.
وی اظهار کرد: آسفالت خیابان های شهر کوچکترین حق ما و ساده ترین وظیفه شهرداری است اما با بی توجهی مسئولان به این مشکل و روی آوردن به پروژه هایی که مانند همیشه نیمه کاره رها می شوند،حق ما را نادیده گرفته اند.
معضلی دردرسرساز برای رانندگان تاکسی
دیگر شهروند دزفولی نیز با اعتراض به وضعیت نامناسب آسفالت شهر عنوان کرد: راننده تاکسی هستم و تنها از همین را برای خانواده ام امرار معاش می کنم. این معضل عدم وجود آسفالت مناسب، برای من و سایر همکارانم همیشه دردسر ساز می شود.
«محمد حق شناس» افزود: وضعیت به گونه ای شده که همیشه باید نیمی از درآمدم را برای تعمیر جلوبندی ماشین هدر بدهم در حالی که این واقعا به دور از انصاف است.
وی ادامه داد: امیدوارم شهرداری در کنار تمام اقداماتی که انجام می دهد این مشکل بزرگ که واقعا برای برخی ها از جمله رانندگان تاکسی نقش حیاتی دارد، را نیز برطرف کند.
شورای شهر در صدد تامین اعتبار برای آسفالت است
سخنگوی شورای شهردزفول گفت:آسفالت یکی از نیازها و ضرورت های عمرانی تمام شهرها می باشد، بنابراین نمی توان آسفالت را تعطیل کرد چون شهر یک موجود زنده است که مدام درحال توسعه می باشد.
«هوشنگ زلقی» اظهارکرد: خیابان ها در طول روز هزاران تردد خودرو را درخودجای می دهند، پس همین امر نیازمند است که همیشه درصدد اصلاح آسفالت باشیم، چون این موضوع حتی با روح وروان شهروندان نیز ارتباط مستقیم دارد.
وی بابیان اینکه متاسفانه درشهرداری گذشته باوجود پافشاری و اصرارشورای شهر برلزوم توجه به آسفالت، اقدامات مناسبی صورت نگرفت، گفت: در زمان شهرداری گذشته، ما در شورای شهر
ردیف بودجه و اعتبارنیز تعیین کرده بودیم اما چون برخی ازشهرداران بیشتر به اجرای پروژه های بزرگ که جلب توجه بیشتری دارد روی می آورند، به امر آسفالت توجه نشد و بشدت ازسوی شهرداری گذشته غفلت صورت گرفت.
زلقی ادامه داد: اکنون آسفالت بسیار هزینه برشده و درواقع آن بی توجهی ها اکنون تاحدودی جبران ناپذیر شده است.
رئیس کمیسیون عمران شورای شهردزفول ادامه داد: اززمانی که کرمی نژاد را به عنوان شهردار جدید انتخاب کرده ایم یکی از مطالبات اصلی ما ازوی، احیای آسفالت شهر بوده و ماهمچنان براین اصرار پافشاری می کنیم.
این مقام مسئول با اشاره به علاقه مندی شهردار کنونی به بحث اصلاح آسفالت، اظهار کرد: بااین وجود، شهرداری از نظراعتباری برای تهیه قیرو سایر ملزومات با مشکل مواجه است اما ما درشورای شهر، پیگیر برطرف کردن این گره اعتباری هستیم.
زلقی تصریح کرد: درروزهای آینده نیزبا مجموعه شهرداری دراین خصوص جلساتی را برگزار می کنیم که حداقل تاپایان سال برخی از خیابان های ضروری آسفالت شوند.
سخنگوی شورای شهر دزفول درپاسخ به این پرسش که کدام مناطق در الویت شهرداری برای آسفالت قراردارند، توضیح داد: الویت با تمام شهر است چون همه شهروندان به یک اندازه سهم دارند اما خیابان های درحال توسعه، فرسوده و حاشیه ای شهر مانند زیباشهر،فرهنگ شهر و مسکن مهر از ضرورت بیشتری برخوردارهستند.
به دنبال برطرف کردن دغدغه شهروندان هستیم
شهردار دزفول نیز گفت: همواره به دنبال این هستیم که رضایت شهروندان دست کم در مورد آسفالت که همیشه یکی از دغدغه های مردم بوده است را بدست آوریم.

«محمدرضا کرمی نژاد» اظهار کرد: متاسفانه باتوجه به شرایط متعدد، آسفالت ها پس از مدت کوتاهی کیفیت خود را از دست می دهند و در این زمینه برخی مقصرهستند. به طور مثال اگر از بهترین آسفالت هم استفاده کنیم امکان دارد بخاطر ترمز شدید یک تریلی به طور کلی بخشی از آسفالت جمع و یا ساییده شود.
وی افزود: این امکان نیز وجود دارد که سازمانی بخواهد به خاطر فعالیت های عمرانی خود بخشی از آسفالت را تخریب کند که این نیز در نهایت به ضرر همه تمام خواهد شد.
کرمی نژاد به معضل کمبوداعتبار گریزی زد و عنوان کرد: کماکان از لحاظ بودجه در مضیقه هستیم چراکه در اقدامی ناپسند بودجه عمرانی دزفول که هرساله ازسوی استانداری به شهرداری داده می شد اکنون قطع شده است ولی خوشبختانه سعی کرده ایم کارهای این چنینی که به نفع شهروشهروندان است هیچ گاه قطع نشود.
تلاش برای کسب رضایت شهروندان
کیفیت معابر شهری یکی از عوامل موثر بر زندگی شهروندان و یکی از شاخصه های اصلی رضایت از عملکردشهرداری ها محسوب می شود. دزفول از قدیم الایام از کیفیت پایین معابر شهری و به خصوص آسفالت رنج می برد، اما قدیمی بودن این موضوع نمی تواند دلیلی برای بی توجهی آن توسط مسئولان کنونی باشد. چه بسا اهتمام شهردار فعلی دزفول به این امر که یکی از مطالبات اصلی شهروندان محسوب می شود بتواند نقطه عطفی در کارنامه اقدامات شهرداری فعلی شود چرا که اصلی ترین ملاک برای ارزیابی عملکرد ارگان هایی همچون شهرداری میزان رضایت شهروندان است. شهروندانی که دلشان نمی خواهد این داستان تکراری مانند گذشته در رسانه ها انعکاس داده شود و سپس زیر سایه بی توجهی مسئولان گم شود وآنها عاجز و درمانده بازهم مجبور باشند علی رغم میل باطنی با این مشکل کنار بیایند، چون چاره دیگری ندارند. در پایان باید گفت شهرداری باید فرصت را غنیمت بشمرد و با رفع این مشکل، گوی سبقت را در کسب رضایت شهروندان از شهرداری های گذشته برباید.
گزارش از: رویا رجبی

اشتراک مطلب با :
  1. ali Iran (ISLAMIC Republic Of) Unknow Browser Unknow Os گفت:

    خیلی خیابونهای صاف و صوفی داریم هر روزم یه سرعت گیر بهشون اضافه می کنن!!!!!!!