تاریخ انتشار خبر: ۲۱ , اسفند, ۱۳۹۳ | ۱۲:۰۰:۰۸
کد خبر : 21082

بنای تاریخی دوره زندیه در دزفول مرمت و احیا شد

به گزارش دزنا۲۴”شهردار دزفول از مرمت و احیای سابات گرگر از بناهای باقی مانده از دوره زندیه در این شهر خبر داد و گفت: این بنای تاریخی با نظارت کارشناسان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری احیا و بازسازی شد. محمدرضا کرمی نژاد گفت:کار احیا و بازسازی سابات قجری پروهان (گرگر) واقع در محله قدیمی قلعه […]

به گزارش دزنا۲۴”شهردار دزفول از مرمت و احیای سابات گرگر از بناهای باقی مانده از دوره زندیه در این شهر خبر داد و گفت: این بنای تاریخی با نظارت کارشناسان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری احیا و بازسازی شد.

محمدرضا کرمی نژاد گفت:کار احیا و بازسازی سابات قجری پروهان (گرگر) واقع در محله قدیمی قلعه دزفول توسط سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری دزفول به پایان رسید.

وی افزود:این بنای تاریخی در طول سالیان بر اثر بارندگی تخریب شده بود که پس از پاکسازی طبق معماری اولیه بازسازی شد.

کرمی نژاد گفت:سابات گرگر علاوه بر پایداری و بهم پیوستگی خانه های مجاور، در فصل گرما نیز مورد بهره گیری قرار می گرفت.

وی هزینه احیا و بازسازی این بنا را ۵۰۰ میلیون ریال عنوان کرد.

سابات گرگر دزفول مربوط به اواخر دوره زندیه و اوایل دوره قاجاریه می باشد.

شهر دزفول در شمال استان خوزستان حدود ۲۵۰ هکتار بافت قدیم دارد که به دلیل توسعه شهری و کمبود اعتبار لازم برای مرمت و ایمن سازی بخش زیادی از آن در معرض تخریب و نابودی است.

بافت تاریخی دزفول در برگیرنده بناهای ارزشمند آجری با معماری زیبا و منحصر بفرد است.

سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری دزفول در سالهای اخیر علاوه بر حفظ و نگهداری بافت ارزشمند تاریخی ، در شکل گیری نمای سنتی خانه های تازه ساز در بافت فرسوده شهر نقش بسزایی داشته است.

انتهای پیام/۷۲۱

اشتراک مطلب با :