تاریخ انتشار خبر: ۱۷ , اسفند, ۱۳۹۳ | ۱۸:۳۹:۰۶
کد خبر : 20915

حذف نماد والمان های شهری دزفول به چه بهانه ای / پروژه غیرهمسطح میدان یقوب لیث بخاطر رفع نواقص فعلا متوقف شد!!!؟

 به گزارش شبکه خبری واطلاع رسانی دزنا ۲۴، جلسه شورای شهر دزفول ظهر امروز در حالی برگزار شد که این جلسه صرفا به منظور بررسی مشکلات و نقاط ضعف پروژه تقاطع غیرهمسطح فتح‌المبین بود که البته در پایان نیز نتیجه‌ای در برنداشت. در ابتدای جلسه، سخنگوی شورای اسلامی شهر دزفول اظهار کرد: پروژه‌های در حال […]

 به گزارش شبکه خبری واطلاع رسانی دزنا ۲۴، جلسه شورای شهر دزفول ظهر امروز در حالی برگزار شد که این جلسه صرفا به منظور بررسی مشکلات و نقاط ضعف پروژه تقاطع غیرهمسطح فتح‌المبین بود که البته در پایان نیز نتیجه‌ای در برنداشت.

در ابتدای جلسه، سخنگوی شورای اسلامی شهر دزفول اظهار کرد: پروژه‌های در حال اجرا در شهر رو به افزایش بوده و هر پروژه که در حال اجراست فرآیند خاصی را دنبال می‌کند و تا پیش از اجرا توسط پیمانکار، شرکت‌های مشاور، طرح را مورد بررسی و کارشناسی قرار می‌دهند.

هوشنگ زلقی افزود: نگاه اعضای شورای این شهر نگاه مطلق‌گویی نبوده و رویکرد ما غافل شدن از جریان‌ها و مشکلات نیست.

وی بیان کرد: ما سعی بر انتخاب بهترین گزینه‌ها را برای پروژه‌ها داریم که این امر در مورد پروژه تقاطع غیرهمسطح فتح المبین نیز صدق می‌کند.

سخنگوی شورای اسلامی شهر دزفول خاطرنشان کرد: منتقدان برای ورود به مباحث پروژه‌ها و ایراد طرح و پیشنهاد باید پیش از آغاز و نهایی کردن طرح‌ها توسط مشاوران در جلسات حضور پیدا کنند نه در زمانیکه کلیات طرح‌ها به اجماع رسیده و منتظر اجرا هستند.

وی با انتقاد از اینکه از زمان آغاز پروژه قائم چند سالی می‌گذرد و  ۴۰ درصد پیشرفت داشته است گفت: امروز شاهدیم همچنان این پروژه نقد می‌شود.

زلقی در پایان تاکید کرد: انتظار می‌رود کارشناسان و صاحب نظران قبل از اجرای یک طرح، خود وارد میدان شوند. وی از برخورداری کلیه مجوزهای لازم این طرح از مراجع زیربط خبرداد واین درحالی بود که یکی از مخالفان درجلسه با استناد به مکاتبات استانداری طرح فوق را فاقد مجوز لازم می دانست .

کامیبز خاویاری :مشاور طرح فوق واز موافقان این طرح اظهارکرد :پروزه های ترافیکی راباید با دید مثبت نگاه کرد و مردم ومسئولان آن حمایت کرد درغیراینصورت آن پروژه شکست خورده و سرانجامی نخواهد داشت

 وی گفت کار تحقیق در پروژه از سال های گذشته دردستور کارشرکت مشاور قرارداشته شده است و مطالعات ترافیکی زیادی برروی این پروژه صورت گرفته است .

مهندس محمد حسن ابیض از مخالفان طرح پروژه در جلسه گفت : میدان فتح المبین قسمتی از نمادها و المان های شهردزفول است و جزیی از هویت شهری بشمار میرود .

مدرس دانشگاه  دزفول بیان کرد : هدف از حذف نمادشهری میدان افشار در دزفول چه چیزی بود !!! ؟؟ایا با حذف میدان گره ترافیکی شهروندان را کاسته یا جاده کمربندی را تقویت کردیم ؟

عضو انجمن بتن ایران گفت : یکی از خصوصیات میدان های شهری کاهش سرعت خودرو هاست و در یک سیستم ترافیکی اگر میدانی حذف گردد باعث سرعت بخشیدن درتردد خودرو میشود .

ابیض بیان کرد :  هدف کاستن ترافیک دردنیا فقط کم کردن موج خودروها وکاهش سرعت نیست بلکه درطرح های ترافیکی به نماد شهر و زیبایی آن نیز دقت میشود  .

کارشناس شهرسازی اظهارکرد : پروژه غیرهمسطح یعقوب لیث دزفول دارای مشکلات فنی وتخصصی زیادی است که دریک جلسه دوساعته قابل حل نیست .

ابیض  با بیان اینکه این طرح غیرکارشناسی است خطاب به شهردارگفت : وظیفه شهرداری حمایت ازطرح های کارشناسی شده  وهزینه نکردن پول شهروندان درطرح های بیهوده است .

وی در بخشی دیگر از عدم بکارگیری مشاوره صحیح در طرحهای شهرداری اعم از ترافیکی و غیره انتقاد کرد.

دکتر بهزاد وثیق  ازدیگر مخالفان پروژه تقاطع غیرهمسطح فتح المبین گفت : متاسفانه شهرداری از صاحب نظران و متخصصان فنی درحوزه شهرسازی جهت بررسی طرح ها دعوت بعمل نمی آورد و بعد از برخورد به مشکل دریک پروژه ودلسوزی صاحب نظران تعامل لازم را با آنها جهت حل موضوع نمی کند .

عضو هیت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز و نخبه شهرسازی خوزستان گفت : ما باید مدیریت ترافیک را هدفمند کنیم، طرحی ارائه دهیم که باعث کاهش ترافیک در اوج ساعات شود تا با طرح های مشکل دار در آینده شاهد افزایش ترافیک شهری نباشیم .

دکتر وثیق ضمن بیان اینکه این طرح به شکلی باید طراحی شود که حداقل تا ۵۰سال آینده بارترافیکی دزفول رادراین محدوده کم کند خاطر نشان کرد که طرح نباید باعث حذف نماد شهر وزیبایی آن شود.

شهردار دزفول در ادامه جلسه ضمن تشکراز مشاورین بومی و منتقدان طرح گفت : با صراحت اعلام میکنم که اگرطرح مشکل فنی دارد شخصا جلوی پیشرفت آن راخواهم گرفت .

به گزارش خبرگزاری فارس از دزفول، عباس پاپی‌زاده ظهر امروز در جلسه شورای این شهر که به منظور بررسی مشکلات و نقاط ضعف پروژه تقاطع غیرهمسطح فتح‌المبین برگزار شد اظهار کرد: مشکل اصلی ما ریزگردها هستند و در اجرای طرح‌های شهری نیز باید به بحث زیست محیطی آن و فضای سبز دقت و توجه کرد.

وی افزود: در این زمینه می‌توان از همکاری صاحب نظران و اساتید دانشگاه بهره برد و البته به نتایج خوب و قابل قبولی نیز دست یافت.

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: سیاست‌گذاری در دزفول از ۳۰ ساله گذشته اشتباه بوده و ما باید به دنبال جابه جایی کانون صفر و مرکز شهر باشیم.

*پروژه غیرهمسطح فتح‌المبین در مقطعی متوقف شود که آسیبش به شهروندان و بدنه شهر کمتر باشد

پاپی‌زاده در ادامه از پیگیری جهت حفظ بازار سنتی شهر و ایجاد بازار نو در محیط دیگری خارج از بافت قدیم شهر خبر داد و گفت: پروژه غیرهمسطح فتح‌المبین اگر مشکل دارد در مرحله‌ای متوقف شود که آسیبش به مردم و بدنه شهر کمتر باشد.

به گزارش دزنا ۲۴ ، پیش از برگزاری جلسه تعدادی از شهروندان و دوستداران محیط زیست قبل از ورود مسئولان به شورای شهر اقدام به تجمع برای اعتراض به تغییر کاربری چندین هزار متر زمین شهری در کوی حافظ از فضای سبز به مسکونی و تحویل آن به پیمانکار کردند.

 

 

 

اشتراک مطلب با :