تاریخ انتشار خبر: ۱۵ , اسفند, ۱۳۹۳ | ۱۸:۱۱:۲۷
کد خبر : 20824

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس: انصراف کشاورزان از کشت گندم به علت عملکرد ضعیف بانک‌ها است

به گزارش دزنا۲۴”عباس پاپی‌زاده امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: به علت کوتاهی بانک‌های عامل در پرداخت بهای خرید تضمینی محصولات کشاورزی از جمله گندم و ذرت، این کشاورزان قادر به تهیه نهاده برای کشت در سال زراعی آینده نبوده و از کشت این محصولات انصراف داده‌اند که این نوع عملکرد ضعیف بانک‌ها […]

به گزارش دزنا۲۴”عباس پاپی‌زاده امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: به علت کوتاهی بانک‌های عامل در پرداخت بهای خرید تضمینی محصولات کشاورزی از جمله گندم و ذرت، این کشاورزان قادر به تهیه نهاده برای کشت در سال زراعی آینده نبوده و از کشت این محصولات انصراف داده‌اند که این نوع عملکرد ضعیف بانک‌ها به کشور آسیب جدی خواهد زد.

وی با انتقاد از اینکه بحث خرید تضمینی محصولات کشاورزی و پرداخت حق و حقوق کشاورزان امسال با مشکلاتی روبه‌رو شده است، افزود: امسال در زمینه خرید تضمینی و پرداخت بهای تضمینی محصولات کشاورزی خریداری شده از جمله گندم و ذرت، بانک‌ها عملکرد قابل قبولی نداشته و به تعهدات خود کاملا عمل نکردند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: از طریق این کمیسیون، چندین بار موضوع را پیگیری کرده‌ایم، همچنین وزارت جهادکشاورزی هم پیگیر این موضوع بوده و جلسات مختلفی نیز با مسئولان وزارتخانه داشته‌ایم.

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دولت، پرداخت اصل و سود تسهیلات به بانک‌های عامل را تضمین کرده و بانک‌ها باید این تسهیلات را به سازمان‌های متولی خرید تضمینی محصولات کشاورزی پرداخت کنند اما متاسفانه تاکنون بانک‌ها از این کار خودداری کرده‌اند.

پاپی‌زاده ادامه داد: به عنوان مثال حدود چهار ماه است که ذرت‌کاران محصولات خود را برداشت و به فروش رسانده‌، اما بابت آن پولی دریافت نکرده‌اند.

وی تاکید کرد: کشاورزان چون آورده‌ای نداشته و هنوز بهای تضمینی محصولات خود را دریافت نکرده‌اند، نتوانستند برای کشت سال زراعی بعدی، نهاده خریداری کنند و از کشت محصولاتی همچون گندم و ذرت و مانند آن انصراف داده‌اند.

پاپی‌زاده گفت: قطعا از طریق مجلس با این موضوع و بانک‌هایی که با وزارت جهادکشاورزی در پرداخت مطالبات کشاورزان همکاری نکرده‌اند برخورد خواهیم کرد.

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی در پایان یادآور شد: در همین راستا روز گذشته جلسه‌ای با مدیران عامل بانک‌های مختلف و مسئولان وزارت جهادکشاورزی در کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی برگزار و بانک‌ها موظف شدند در اسرع وقت به این موضوع رسیدگی و به وظیفه و تعهد خود به صورت کامل عمل کنند.
انتهای پیام/۷۲۱

اشتراک مطلب با :