تاریخ انتشار خبر: ۳ , اسفند, ۱۳۹۳ | ۲۱:۲۱:۰۶
کد خبر : 20435

ساخت پایانه گل و گیاه دزفول در هاله ای از ابهام

به گزارش دزنا ۲۴ ،انتخاب شهرستان دزفول به عنوان محل ساخت پایانه گل و گیاه با وجود ۵۰۰ هکتار مزارع گل و تولید سالانه ۷۰ میلیون شاخه انواع گل در سال ۱۳۸۲ ، در حالی صورت گرفت که بسیاری از استانهای جنوبی و جنوب غرب کشور متقاضی ساخت این پایانه بودند. توقف ساخت پایانه گل […]

به گزارش دزنا ۲۴ ،انتخاب شهرستان دزفول به عنوان محل ساخت پایانه گل و گیاه با وجود ۵۰۰ هکتار مزارع گل و تولید سالانه ۷۰ میلیون شاخه انواع گل در سال ۱۳۸۲ ، در حالی صورت گرفت که بسیاری از استانهای جنوبی و جنوب غرب کشور متقاضی ساخت این پایانه بودند.

توقف ساخت پایانه گل و گیاه استان خوزستان در دزفول در حالی است که گل کاران منطقه شمال خوزستان همچنان به شیوه سنتی و با استفاده از اتوبوس شاخه های گل را به بازار سراسر کشور ارسال می کنند.

پژمردگی گل ها بر اثر شرایط نامناسب حمل و نقل و به دنبال آن کاهش قیمت، همچنین هزینه بالای حمل و نقل با اتوبوس موجب شده تا گلکاران دزفول تمایلی به افزایش تولید گل نداشته و برخی به دنبال کشت سایر محصولات به جای گل باشند.

رییس اتحادیه باغداران دزفول، علت توقف ساخت پایانه گل و گیاه در شمال خوزستان را تامین نشدن تسهیلات بانکی عنوان کرد و گفت:عملیات ساخت پایانه گل و گیاه دزفول توسط شرکت تعاونی گل و گیاه دزفول و یک شرکت خصوصی در حالی در دهه ۸۰ آغاز گردید که در همان سالهای اولیه عملیات ساخت پایانه به دلیل کمبود اعتبار و خلف وعده مسوولان ذیربط متوقف شد.

فرید غلامی،میزان پیشرفت فیزیکی پایانه گل و گیاه دزفول را با گذشت یک دهه ، ۲۰ درصد عنوان کرد و گفت:ساخت این پایانه در حد اسکلت فلزی باقی مانده و ادامه ساخت آن همچنان در ابهام می باشد.

وی اعتبار مورد نیاز برای تکمیل این پایانه را ۵۰ میلیارد ریال بیان کرد و افزود:

پرداخت نشدن تسهیلات بانکی و اعتبارات دولتی روند احداث این پروژه را با مشکل مواجه کرده و این امر موجب توقف اجرای پروژه شد.

غلامی با اشاره به ظرفیت شهرستان دزفول در تولید گل های زینتی گفت: شهرستان دزفول به دلیل خاک حاصلخیز و آب مناسب از مناطق مهم کشور در زمینه تولید گل می باشد اما به دلیل برخی مشکلات از جمله نبود پایانه ، صادرات گل و گیاه دزفول از پارسال تاکنون متوقف شده است.

وی گفت:به دلیل عدم راه اندازی پایانه گل و گیاه دزفول و نبود بازار مناسب ، هر شاخه گل تولید دزفول که در بازار تهران ۲۰ هزار ریال قیمت دارد، در شهر دزفول به قیمت دو هزار ریال بفروش می رسد که این امر موجب متضرر شدن گلکاران شده است.

سالانه ۷۰ میلیون شاخه انواع گل از جمله رز،مریم،گلایول،زنبق،لیلیوم در دزفول تولید می شود.

توقف عملیات ساخت پایانه گل و گیاه دزفول در حالی است که رییس اداره صنعت ، معدن و تجارت دزفول تیر ماه امسال از پیگیری برای تکمیل این پایانه خبر داد.

‘ نصرالله جایمند ‘ گفت:مشکل سرمایه گذار برای احداث این پایانه صادراتی رفع و سرمایه گذار متعهد شده نسبت به احداث این پایانه اقدام کند.

وی افزود:برای احداث این پایانه قطعه زمینی به مساحت سه هکتار در مجاورت میدان تره بار دزفول در نظر گرفته شده که با توجه به مالکیت این زمین از سوی اداره راه و شهرسازی پیگیری برای واگذاری آن به منظور احداث پایانه در حال انجام است.

جایمند با اشاره به پیگیری نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی و نیز فرماندار این شهرستان برای حل مشکل زمین پایانه گل و گیاه گفت:با حل مشکل زمین ، عملیات اجرایی احداث این پایانه توسط سرمایه گذار آغاز خواهد شد.

انواع گل های زینتی چون رز ، گلایول ، مریم و لیلیوم در سطحی معادل ۵۰۰ هکتار از گلخانه های دزفول کشت و تولید می شود.

دزفول رتبه نخست تولید گل مریم و رتبه دوم تولید گل رز در کشور را دارد.

منبع : ایرنا

اشتراک مطلب با :