تاریخ انتشار خبر: ۲ , اسفند, ۱۳۹۳ | ۰۹:۴۰:۳۷
کد خبر : 20399

نماینده دزفول:سازمان ملل ۱۴ سال پیش درباره وقوع فاجعه زیست محیطی در خوزستان هشدار داده بود/ ابتکار همان موقع هم هیچ‌کاری نکرد

به گزارش شبکه خبری و اطلاع رسانی دزنا۲۴” نماینده مردم دزفول در مجلس گفت: سازمان ملل متحد ۱۴ سال قبل در خصوص فاجعه زیست محیطی در خوزستان هشدارهای لازم را داده بود. چرا خانم ابتکار که در آن زمان سکاندار سازمان محیط زیست بود، هیچ‌گونه اقدامی در این خصوص انجام نداد؟ عباس پاپی‌زاده نماینده مردم […]

به گزارش شبکه خبری و اطلاع رسانی دزنا۲۴” نماینده مردم دزفول در مجلس گفت: سازمان ملل متحد ۱۴ سال قبل در خصوص فاجعه زیست محیطی در خوزستان هشدارهای لازم را داده بود. چرا خانم ابتکار که در آن زمان سکاندار سازمان محیط زیست بود، هیچ‌گونه اقدامی در این خصوص انجام نداد؟

عباس پاپی‌زاده نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون تلفیق بودجه ، با اشاره به اظهارات اخیر رئیس سازمان محیط زیست، گفت: بنده همواره دغدغه تامین بودجه برای مقابله علمی و فنی با پدیده مخرب گرد و غبار را داشته و به‌عنوان عضو کمیسیون تلفیق بودجه و حامی محیط زیست، همیشه به دنبال فرصتی برای کمک به حفظ محیط زیست و توسعه پایدار کشور بوده‌ام.

وی افزود: در همین زمینه، در سال گذشته با پیشنهاد بنده و حمایت نمایندگان مجلس، در کمیسیون تلفیق بودجه، مبلغ ۵۵ میلیارد تومان جهت مقابله با روند فزاینده و شدت وقوع پدیده گرد و غبار و حفظ تالاب‌های کشور از محل بند “ش” ماده ۲۲۴ قانون برنامه پنجم توسعه کشور مصوب شد که این اعتبار برای سال ۹۴ نیز بدون هیچ کاهشی به تصویب رسید.

نماینده مردم دزفول در مجلس تصریح کرد: کل بودجه سازمان حفاظت محیط زیست تا قبل از این حدود ۱۱۰ میلیارد تومان بوده، بنابراین با این اقدام کمیسیون تلفیق، بودجه سازمان محیط زیست ۵۰ درصد افزایش یافته و این اقدام هم فقط به دلیل اهمیت بالای مقابله با پدیده گرد و غبار و حفظ تالاب‌ها در مجلس شورای اسلامی بوده است.

“امسال علاوه بر این، برای مباحث علمی، فنی و تحقیقاتی مرتبط با سازمان حفاظت محیط زیست تمام تلاش‌مان را به کار گرفتیم تا برای اولین بار بودجه خاص برای پژوهشکده محیط زیست تخصیص یابد. سازمان حفاظت محیط زیست باید پاسخ دهد که چگونه است که از زمان پیدایش این سازمان تا کنون فقط ۱۱۰ میلیارد تومان بودجه برای این سازمان اختصاص داده‌اند و حال آنکه مجلس نهم به تنهایی ۵۵ میلیارد تومان بودجه به آن اضافه می نماید.”

پاپی‌زاده ادامه داد: اساسا رئیس سازمان حفاظت محیط زیست باید پاسخگوی عملکرد خود باشد نه اینکه با وجود حمایت قاطع مجلس جهت افزایش بودجه سازمان حفاظت محیط زیست، مورد فرافکنی رئیس سازمان قرار گیرد. با توجه به اظهارات خلاف واقع لازم است ایشان از نمایندگان محترم مجلس و اعضاء کمیسیون تلفیق بودجه عذرخواهی کنند و به جای فرافکنی از مسئولیت خود، بهتر است پاسخ دهد، بودجه ۵۵ میلیارد تومانی که از سوی مجلس برای مقابله با گرد و غبار تامین شده است را در چه اموری صرف کرده‌اند.

وی خاطر نشان کرد: البته تحقیق و تفحص از سازمان حفاظت محیط زیست از چند ماه قبل کلید خورد که درست به خاطر همین مسئله خانم ابتکار درخواست ۲ ماه فرصت کرد، تا گزارشی از عملکرد خود در این خصوص را ارائه کند و اکنون که فرصت ۲ ماهه ایشان به پایان رسیده، منتظر هستیم بدانیم این بودجه در کجا صرف شده است؟

نماینده مردم دزفول در مجلس همچنین گفت: خانم ابتکار پاسخ دهد که چند سال برای سکانداری یک سازمان مهم مانند سازمان حفاظت محیط زیست لازم است؟ اینکه خانم ابتکار اعتقاد دارند حل معضل گرد و غبار نیاز به زمان دارد درست، اما آیا ۱۰ سال سکانداری ایشان (دولت اصلاحات و دولت تدبیر و امید) برای حل این معضل کافی نبود؟ حال پاسخ دهند پس از این سال‌ها، سهم ایشان در مدیریت گرد و غبار چه بوده است؟ چرا خانم ابتکار در روزهایی که مردم مظلوم خوزستان در گرد و غبار بی‌سابقه ای که با سختی نفس می‌کشیدند با حضور خود در این استان، همدردی خود را با مردم مظلوم و مقاوم خوزستان اعلام نکردند.

پاپی‌زاده با طرح این پرسش که معضل گرد و غباری که ۲۲ استان کشور را متأثر کرده از کجا به وجود آمده است؟، اظهار داشت: مگر نه اینکه همه این دگرگونی‌های نامبارک طبیعت خوزستان، به بودن یا نبودن آب و پوشش سبز بستگی دارد. طبق اسناد موجود، سازمان ملل متحد ۱۴ سال قبل در خصوص فاجعه زیست محیطی در خوزستان هشدارهای لازم را داده بود و این مطلب در سال ۸۳ توسط یکی از نمایندگان خوزستان به سرکار خانم ابتکار یادآوری شده است.

وی تأکید کرد: در گزارش UNEP آمده است که سد سازی و انتقال آب، بزرگترین تالاب خاورمیانه را به بیابان و نمک‌زار تبدیل خواهد کرد، چرا خانم ابتکار که در آن زمان سکاندار سازمان حفاظت محیط زیست بود، هیچ‌گونه اقدامی در این خصوص انجام نداد؟ پس لابد پروژه عظیم انتقال آب از سرشاخه‌های دز و کارون به استان‌هایی مانند اصفهان یا با مجوز سازمان حفاظت محیط زیست بوده یا اینکه حتما با سکوت این سازمان همراه بوده است که در هر دو حال، سازمان حفاظت محیط زیست مقصر اصلی است. اساسا این سازمان حفاظت محیط زیست است که مجوز نهایی برای بلامانع بودن انجا پروژه های عمرانی-صنعتی- کشاورزی  و خدماتی کشور را صادر می‌کند.

عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان اظهار داشت: به طور مکرر، صاحب‌نظران محیط زیست و توسعه پایدار، هشدارهای جدی درخصوص ساخت سدها و انتقال آب از سرشاخه‌های استان خوزستان داده‌اند، یعنی انجام این پروژه‌ها به شرطی مجاز است که محیط زیست استان خوزستان دچار دغدغه نشود. همه روزه می‌بینیم جوانانی را که به دنبال اجرای طرح‌های خود اشتغالی هستند که چقدر باید تلاش کنند تا مجوز سازمان حفاظت محیط زیست را دریافت کنند که گاهی اوقات هم چون صدور این مجوز طبق ضوابط موجود میسر نیست، بسیاری از طرح های خود اشتغالی قابلیت اجرای خود را از دست می‌دهند.

پاپی‌زاده در ادامه گفت: سوالی که پیش می‌آید این است که پس چگونه است که پروژه‌های عظیم و برهم‌زننده محیط زیست خوزستان مانند انتقال آب از سرشاخه‌های رودهای خوزستان با حفر تونل‌های عظیم و صرف اعتبارات فراوان از بیت‌المال صورت می‌گیرد و سازمان حفاظت محیط زیست به راحتی از کنار چنین ظلم بزرگی می‌گذرد که پس از گذشت  ۲۰- ۱۵ سال تازه سازمان حفاظت محیط زیست متوجه اشتباه بودن آن می‌شود  و حالا دیگر دیر شده و این مردم خوزستان هستند که باید تاوان این ظلم سکانداران سازمان حفاظت محیط زیست را بپردازند.

وی افزود: در واقع سازمان حفاظت محیط زیست واکنشی در قبال به خطر افتادن حیات نسل‌های آینده ندارد و مردم خوزستان حق دارند بدانند که سازمان محیط زیست در سال‌های حیات خود چه عملکردی داشته است؛ این سوال هم در ذهن مردم مظلوم و مقاوم خوزستان تداعی می‌شود که بودن یا نبودن سازمان عریض و طویل حفاظت محیط زیست با صرف بودجه‌های زیاد، چه تاثیری بر حفظ حیات نسل آینده و محیط زیست خوزستان و کشور داشته است؟

انتهای پیام/

اشتراک مطلب با :