تاریخ انتشار خبر: ۳۰ , بهمن, ۱۳۹۳ | ۱۳:۵۶:۲۵
کد خبر : 20373

صادرات محصولات کشاورزی افزایش که نداشت، کاهش هم داشت/مزارع مملو از محصولات درجه یکی است که خریدار ندارند/استاندارحتی یکبارهم جواب نامه های ما را نداد

به گزارش دزنا۲۴” دبیر نظام صنفی کشاورزان شهرستان دزفول گفت: فعالیت های کشاورزی دزفول در سال زراعی جاری جزء سالهای پربار بود، بطوریکه کلیه ظرفیت های کشاورزی شهرستان برای تولید، کشت، داشت و برداشت به استخدام کشاورزان درآمد و از همه امکانات برای تولید بیشتر و بهتر در راستای اقتصاد مقاومتی کار کردیم.   دسته […]

به گزارش دزنا۲۴” دبیر نظام صنفی کشاورزان شهرستان دزفول گفت: فعالیت های کشاورزی دزفول در سال زراعی جاری جزء سالهای پربار بود، بطوریکه کلیه ظرفیت های کشاورزی شهرستان برای تولید، کشت، داشت و برداشت به استخدام کشاورزان درآمد و از همه امکانات برای تولید بیشتر و بهتر در راستای اقتصاد مقاومتی کار کردیم.

 

دسته گلی که مسئولین به آب دادند…

“ناصر نظر زاده زارع” افزود: به همین دلیل امسال یکی از سالهای پربار جامعه کشاورزی دزفول در امر تولید محصولات بخصوص تنوع محصولات کشاورزی و بحث سالم سازی محصولات بوده است و هم اکنون هزاران تُن محصول درجه یک و سالم توسط کشاورزان دزفول با هزینه های هنگفت تولید کرده ایم که این محصولات مورد نیاز و احتیاج کلیه آحاد مردم عزیز کشور هستند.

وی با انتقاد از اقدامات غیر مسئولانه برخی مسئولان دزفول، اظهار کرد: در ابتدای سال، بدلایل غیر فنی و غیرکارشناسی و بعضی اظهار نظرهای غیر مسئولانه برخی از مسئولین از جمله اینکه «می خواهیم صادرات محصولات کشاورزی را فعال کنیم و میزان صادرات امسال از سال قبل بیشتر خواهد بود، بویژه به کشور روسیه»، باعث شد که کشاورزان ما بیشتر از حد سالهای قبل کشت کنند و حتی بیشتر از سالهای قبل بر روی تولید محصولات سالم سرمایه گذاری کردند تا این محصولات مورد استقبال مردم کشورهای مختلف از جمله روسیه قرار گیرد ولی متاسفانه، صادرات اتفاق نیفتاده است.

صادرات افزایش که نداشت هیچی، کاهش هم داشت

این نماینده کشاورزان دزفول تاکید کرد: نه تنها با افزایش صادرات نسبت به سال قبل روبرو نبودیم بلکه صادرات محصولات ما به بعضی از کشورهای حوزه خلیج فارس نسبت به سالهای قبل هم کاهش داشت.

نظرزاده، مشکلات عدیده صادرکنندگان در داخل را یکی از این دلایل عنوان و خاطر نشان کرد: باید محصولات کشاورزی ما بویژه تره بار از مبداء تولید تا بازار فروش در کشورهای مقصد پلمپ باشد و محصول نباید باز شود، اما برخی از محصولات وقتی به مرز می رسد باز و به کامیون های دیگر برای بردن به بازار مقصد بار می شود به همین دلیل کیفیت محصول ما پایین می آید.

مزارع شهرستان دزفول مملو از محصولات درجه یکی است که خریدار ندارند

وی ادامه داد: وقتی کیفیت محصول درجه یک کشاورز، به درجه دو و سه تبدیل می شود و نرخ هم به همین درصد پایین می آید قطعا کشاورز متضرر می شود و بازرگان هم رغبتی به صادرات نمی کند.

دبیر نظام صنفی کشاورزان شهرستان دزفول، ابراز کرد: عدم استقبال از صادرات، حجم تولید بسیار زیاد، نداشتن الگو و سیاسیت کشت که می بایت وزارت بازرگانی تهیه، مصوب و بین کشاورزان توزیع کند، باعث شده که الآن کلیه مزارع شهرستان دزفول مملو از محصولات درجه یکی است که خریدار ندارند.

ضرر بسیار سنگین کشاورزان دزفول در سال زراعی جاری

نظر زاده، ضرر کشاورزان دزفول در سال زراعی جاری را بسیار سنگین توصیف و افزود: همین الآن برداشت بعضی از محصولات برای کشاورزان اصلا مقرون به صرفه نیست و حتی هزینه برداشت هم عاید کشاورز نمی شود، به همین دلیل خیلی از کشاورزان با دیسک محصولات را شخم می زنند تا زمین را برای کشت محصول دیگر فراهم کنند.

ریزگردها تیرخلاص به کشاورزی دزفول

این کشاورز باتجربه، هجوم ریزگردها و شن بادها را تیرخلاص به کشاورزی دزفول دانست و گفت: امسال جدای از این عدم بازار و فقدان بازار یابی و نبود الگو و سیاست کشت، یکی دیگر از مشکلات ما، هجوم و بارش ریزگردها و بارش خاک ها و شن بادها است.

وی با بیان اینکه امسال در دزفول هم شن باد و هم ریزگرد داشتیم، ادامه داد: بر اساس نظریه محققین و کارشناسان اقلیم شناسی و هواشناسی ریزگردها از کشورهای همسایه وارد کشور می شوند ولی شن بادها از منطقه خودمان هستند.

نظر زاده ابراز کرد: در همین دو ماه اخیر ۲۲ روز، آلودگی هوا داشتیم که آلودگی ۱۱ روز اینقدر بالا بوده که سیستم های هواشناسی نمی توانستند درصد آن را تعیین کنند.

خسارت ۶۰ درصدی ریزگردها به محصولات کشاورزی دزفول

وی با اشاره به خسارت ۴۰ تا ۶۰ درصدی محصولات کشاورزی آماده برداشت در دزفول ناشی از ریزگردها، افزود: متاسفانه این ریزگردها علاوه بر آسیب جدی به همشهریان از نظر تنفسی و بهداشتی در حوزه کشاورزی آسیب های فراوانی به مزارع زده اند. هر برگ کاهو، کلم، کرفس و سبزیجات برگی مملو از خاک ها و ریزگردهایی است

دبیر نظام صنفی کشاورزان دزفول گفت: ریزگردها نه تنها به محصولات آماده برداشت بلکه به مزارع کشاورزی که برای کشت بهاره انجام داده اند و محصولاتشان باید سال آینده برداشت شود همین الآن در نطفه خفه شده اند.

Al859qMeB4F6vIroKzkcWFL0bbdfXkiWAPDWWdNHgF1Z خسارت 60 درصدی ریزگردها به محصولات کشاورزی دزفول/ کمرهمت مسئولین برای نابودی کشاورزی دزفول/ چقدر نامه به آقای استاندار دادیم حتی یکبار جواب نامه ها را نداد

به کمک کشاورزان دزفول بشتابید…

ناصر نظرزاده با تشبیه وضعیت کنونی جامعه کشاورزان دزفول با دوران دفاع مقدس، افزود: دقیقا مثل جنگ که هر وقت به دزفول موشکی اصابت می کرد مردم حتی منتظر نمی ماندند تا غبار موشک بنشید و همان موقع به کمک شهدا و مجروحین می رفتند و کمک می کردند، امروز نیز باید مراکز تحقیقاتی، علمی و دانشکده کشاورزی وارد شوند و جامعه کشاورزان را کمک کنند و با یافته های علمی خود مانع از بحران مالی عظیم کشاورزان دزفول که با آن مواجه شده اند، شوند.

دولت باید بخشی از خسارات ناشی از ریزگردها را به کشاورزان پرداخت کند

این نماینده کشاورزان دزفول، هجوم ریزگردها را از جمله حوادث غیرمترقبه برای کشاورزان عنوان و خواستار پرداخت بخشی از این خسارات وارده به کشاورزان توسط دولت شد و بیان کرد: ریزش ریزگردها، حادثه غیرمترقبه ای است که اصلا ربطی به مدیریت مزرعه کشاورز نداشت و این آسیب بصورت غیرمترقبه به جامعه کشاورزان وارد شده است به همین دلیل دولت باید مصوب کند و برای هزینه های خسارت وارده به کشاورزان تامین اعتبار کند.

وی ادامه داد: برآورد خسارات توسط سازمان جهاد کشاورزی استان و شهرستان، مرکز تحقیقات نظام صنفی کشاورزان و انجمن صنفی کشاورزان دزفول شروع شده که گزارش نهایی آن از طریق فرماندار ویژه دزفول به هیئت دولت خواهیم داد که امیدواریم این برآورد خسارت منجر به تامین خسارت به کشاورزان شود.

ریزگردهای شمال خوزستان، ریزترین و خطرناکترین دانه های خاک

این کشاورز باتجربه، ریزگردهای ورودی به دزفول و شمال خوزستان را ریزترین و خطرناکترین دانه های خاک عنوان و ابراز کرد: ریزگردها در تمام استان خسارت وارد کرده ولی این ریزگرد ها که با عبور از شهرهای مختلف به شهرهای شمالی استان رسیده اند جزء ریزترین دانه های خاک هستند که این ریزترین بودن آن را به عاملی خطرناک برای محصولات کرده است و خسارت عظیمی به کشاورزان شمال خوزستان وارد کرده است.

درخواست ما از هیئت دولت تامین خسارت به کشاورزان متضرر از ریزگردها است

نماینده کشاورزان دزفول تاکید کرد: اولویت اول و درخواست ما از هیئت دولت تامین خسارت به کشاورزان متضرر از ریزگردها است که اگر این کار صورت نگیرد، دیگر کشاورزان نمی تواند به فعالیت های خود ادامه دهند.

وی افزود: خواهش و تقاضای ما این است که همه مسئولین باید وارد شوند تا بتوانیم حق این عزیزان را مطالبه کنیم و در مصوبات هیئت دولت به عنوان اضطراری، تامین خسارت لحاظ شود.

اخذ هر گونه عوارض از کشاورزان خلاف قانون است

ناصر نظرزاده زارع، به عوارض کشاورزی نیز اشاره و خاطر نشان کرد: بر اساس مصوبات مجلس شورای اسلامی و قوانین و مقررات جاری کشور، جامعه کشاورزان و محصولات کشاورزان از پرداخت هرگونه عوارض معافیت قانونی دارند ولی متاسفانه سه سالی است که شهرداری شهرستان دزفول مبالغی را تحت عنوان همیاری و همکاری کشاورزان دریافت می کند و بنا بر توافقنامه ای که با آنها داشتیم در خروجی شهرستان، قبوضی صادر و از هر کامیون مبلغی به عنوان عوارض دریافت می شود.

دبیر نظام صنفی کشاورزان شهرستان دزفول گفت: امسال که این همه مصیبت به کشاورزان و مزارع کشاورزی وارد شده، کشاورزانی که می توانند محصولاتشان را بفروشند یا قرارداد دارند و باید محصولاتشان را که قبلا قرار داد بسته اند به خریدار بفرستند، بجای اینکه دولت کمک کند و بخشی از هزینه ها را دولت پرداخت کند، از کشاورزان دزفول دو بار عوارض اخذ می شود.

81508623 6279236 خسارت 60 درصدی ریزگردها به محصولات کشاورزی دزفول/ کمرهمت مسئولین برای نابودی کشاورزی دزفول/ چقدر نامه به آقای استاندار دادیم حتی یکبار جواب نامه ها را نداد

کمرهمت مسئولین برای نابودی کشاورزی دزفول/ دزفول تنها شهر ایران که به شهرداری همسایه عوارض می دهد

وی با انتقاد شدید از کمرهمت مسئولین برای نابودی کشاورزی دزفول، افزود: کامیون داران دزفولی که محصولات کشاورزان را جابه جا می کنند علاوه بر اینکه باید به شهرداری دزفول عوارض پرداخت کنند در خروجی بزرگراه اندیمشک یعنی دقیقا نزدیک پلیس راه، عده ای تحت عنوان کارمندان شهرداری اندیمشک نشسته اند و با همکاری برخی نیروها، قبض عوارض شهرداری دزفول را گرفته، پاره می کنند و مجددا عوارض دوم را صادر می کنند که مبلغ آن چندین برابر عوارض اخذ شده توسط شهرداری دزفول است.

نظرزاده با بیان اینکه نمی شود که هر کس به اجتهاد خودش قانون وضع کند، تاکید کرد: تمام کشاورزان ایران از پرداخت عوارض معاف هستند، کشاورزان دزفول باید برخلاف همه قوانین کشور جلوی چشم همه مسئولین دوبار عوارض پرداخت کنند.

چقدر نامه به آقای استاندار دادیم حتی یکبار جواب نامه ها را نداد

وی گفت: چقدر نامه به آقای استاندار دادیم حتی یکبار جواب نامه ها را نداده است، سازمان جهاد کشاورزی و بخصوص بازرسی استان خوزستان، فرمانداری محترم شهرستان دزفول و اندیمشک پیگیری کنند و جلوی این خلاف قانون را بگیرند، جامعه کشاورزان دزفول از این بی مهری ها رنجیده خاطر هستند.

گفتنی است، دزفول تنها شهرستان در کشور است که با پیگیری مسئولین خود موفق به گرفتن مجوز اخذ عوارض کشاورزی از دولت سازندگی شد، امری که موجب اعتراض چندین ساله کشاورزان دزفولی شده است.

بر اساس مجوز دولت هاشمی، شهردای دزفول مجاز به اخذ یک درصد از قیمت هر محصول بوده که این رویه در دوران شهرداری “محمد علی دوایی” به نرخ گذاری بر اساس وسیله حمل کننده بار تغییر کرده است. با روی کار آمدن “محمدرضا کرمی نژاد” شهردار فعلی دزفول و بدلیل فقدان دزفول از کارخانجات که درآمد شهرداری دزفول از ارزش افزوده قریب صفر ریال است، به استناد به مجوز صادره توسط هیئت دولت خاص دزفول، این فرمول را تغییر و موجب افزایش مبلغ عوارشی از کشاورزان شده است. این امر هر چند موجب اعتراض کشاورزان شده ولی مبلغ آن همچنان کمتر از یک درصد است.

این در حالی است که اخذ عوارض از کشاورزان دزفول توسط شهرداری اندیمشک برخلاف مصرح قانون است که دخالت سریع مسئولین را می طلبد.

اشتراک مطلب با :
, , , , ,
  1. غلامرضا Iran (ISLAMIC Republic Of) Unknow Browser Unknow Os گفت:

    من و تیم برای خرید و فروش رفته ایم