تاریخ انتشار خبر: ۲۷ , بهمن, ۱۳۹۳ | ۱۱:۲۰:۳۸
کد خبر : 20222

ارزش واقعی یارانه ۴۵هزار تومانی؟

هادی قوامی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی شب گذشته در گفتگوی ویژه خبری به عنوان مخالف کلیات لایحه بودجه سال ۹۴ گفت: بر اساس ماده یک قانون محاسبات عمومی، مهمترین ویژگی بودجه ، تبعیت کمی و کیفی آن  از برنامه پنجم توسعه است . وی با بیان اینکه بودجه  سال ۹۴ بر […]

هادی قوامی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی شب گذشته در گفتگوی ویژه خبری به عنوان مخالف کلیات لایحه بودجه سال ۹۴ گفت: بر اساس ماده یک قانون محاسبات عمومی، مهمترین ویژگی بودجه ، تبعیت کمی و کیفی آن  از برنامه پنجم توسعه است .

وی با بیان اینکه بودجه  سال ۹۴ بر مبنای بودجه ریزی عملیاتی نیست، افزود: مهمترین مسئله  ، بودجه  ریزی عملیاتی است و باید بهره وری در بودجه دیده شود .

قوامی گفت: قطع وابستگی بودجه به نفت در سال پایانی برنامه پنجم توسعه نکته  مهم دیگری است که باید به آن توجه داشت .

وی افزود: اکنون باید سهم صندوق توسعه ملی  از درآمدهای نفتی ۳۴ درصد باشد در حالی که  الان ۲۰ درصد شده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ادامه داد:  اینها نشان  می دهد بودجه  سال ۹۴ تبعیت کمی و کیفی  با برنامه پنجم توسعه ندارد.

وی گفت: در بودجه سال  ۹۴ ، ده هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت گذاشته شده است  در حالی که بانکها  ۲۲ درصد سود می دهند و با این شرایط کسی نمی رود  اوراق مشارکت بخرد و در نتیجه دچار کسری بودجه پنهان می شویم .

قوامی افزود: باید ماده ۲۱۵ برنامه پنجم توسعه رعایت شود که در بودجه سال ۹۴ رعایت نشده است.

وی ادامه داد: متاسفانه  از زمان اجرای قانون هدفمندی یارانه ها هیچ کدام از دولت ها، منابعی را که باید به تولید اختصاص داده می شد، اختصاص ندادند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی افزود: هدف اصلی اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، کمک به واحدهای تولیدی و نوسازی ماشین آلات برای کاهش مصرف انرژی بود .

قوامی گفت: با توجه به اینکه پرداخت یارانه ها در سال ۹۴ با کسری منابع مواجه خواهد شد لذا دولت فرصت کمک به تولید را نخواهد داشت  .

وی با اشاره به افزایش تورم و کاهش ارزش پول افزود: پرداخت یارانه ۴۵ هزار تومانی در سال ۸۹ در زمانی آغاز شد که دلار، ۱۲۰۰ تومان بود و اکنون با دلار ۳۵۰۰ تومانی ارزش واقعی این ۴۵ هزار تومان به اندازه ۱۰ هزار تومان سال ۸۹ است بنابراین این یارانه کمک چندانی به مردم نمی کند و نیاز تولید را هم برآورده نمی کند .

قوامی با بیان اینکه حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم گفت: معمولا افراد پردرآمد در تور مالیاتی دولت قرار  نمی گیرند  و تنها افراد کم درآمد مانند کارمندان در تور مالیاتی دولت هستند.

به گزارش دزنا۲۴ به نقل از تسنیم، وی در پایان سخنان خود از مردم خواست در این شرایط سخت اقتصادی دولت و مجلس شورای اسلامی را یاری کنند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی افزود: تلاش همه از جمله دولت و مجلس  فائق آمدن بر مشکلات است اما نباید از مشکلات  ساختاری بودجه چشم پوشی کنیم.

قوامی تاکید کرد: بودجه باید با اهداف برنامه پنجم توسعه همخوانی داشته باشد.

منبع:تسنیم

اشتراک مطلب با :