تاریخ انتشار خبر: ۴ , آذر, ۱۳۹۳ | ۲۱:۴۴:۵۶
کد خبر : 18430

چهارم آذر /اندیمشک ؛حماسه ای که در تقویم ملی دیده نشد

امروز چهارم آذرماه سالروز یکی از روزهای سخت جنگ تحمیلی و حمله شدید و غیر انسانی دشمن بعثی به شهرستان اندیمشک است که در آن صدها نفر از هم وطنانمان به خاک و خون کشیده شدند. شهر اندیمشک در شمال استان خوزستان در چهارم آذرماه سال ۱۳۶۵ و در اوج ایستادگی و مقاومت ملت ایران […]

امروز چهارم آذرماه سالروز یکی از روزهای سخت جنگ تحمیلی و حمله شدید و غیر انسانی دشمن بعثی به شهرستان اندیمشک است که در آن صدها نفر از هم وطنانمان به خاک و خون کشیده شدند.

شهر اندیمشک در شمال استان خوزستان در چهارم آذرماه سال ۱۳۶۵ و در اوج ایستادگی و مقاومت ملت ایران مقابل دشمن متجاوز ، مورد هجوم ددمنشانه ۵۴ فروند هواپیمای دشمن بعثی قرار گرفت.

این حمله وحشیانه و غیر انسانی ۳۰۰ شهید و ۵۰۰ مجروح بر جای گذاشت که در میان شهدا تعدادی کودک معصوم نیز به چشم می خورد.

چهارم آذرماه روز به خاک و خون کشیدن مردمی است که یک ساعت و نیم زیر بمباران هوایی دشمن ایستادگی کردند.

نخستین حمله دشمن بعثی در چهارم آذر ماه سال ۱۳۶۵ حوالی ظهر به ایستگاه راه آهن اندیمشک صورت گرفت.

راه آهن به دلیل اهمیت راهبردی در پشتیبانی از جبهه ها بغض و کینه دشمن بعثی را به خود معطوف کرده بود به طوریکه در این روز راه آهن اندیمشک چند بار مورد حمله هوایی دشمن قرار گرفت.

سد دز ، پلاژ سد دز، بیمارستان شهید بهشتی، بازار ، مناطق مسکونی و حتی مدارس نیز از حملات راکت های دشمن در امان نماند به طوریکه شهر اندیمشک به یکباره در دود، خون فرو رفت اما این حمله وحشیانه نه تنها روحیه مردم اندیمشک را تضعیف نکرد بلکه مقاومتر از قبل به پشتیبانی از رزمندگان ادامه دادند.

اندیمشک را شهر لاله های سرخ نامیده اند و به حق این عنوان برازنده این شهر است زیرا که مادران شهدا در چهارم آذر سال ۶۵ قطعات تکه تکه پراکنده فرزندان خود را بر بام منازل مشاهده کردند اما ذره ای از اعتقاد به نظام و انقلاب کوتاه نیامدند.

هنوز هم شاهدان عینی حماسه مقاومت چهارم آذر اندیمشک به خاطر دارند که چگونه مقاومت حماسی و تاریخی مردم اندیمشک با خون فرزندان این مرز و بوم خلق و در تاریخ ماندگار شد به طوریکه مردم اندیمشک در هفتم آذر ۶۵ در روز تشییع پیکرهای مطهر شهدای این جنایت یکصدا شعار ‘جنگ جنگ تا پیروزی’ سر دادند.

اینک با گذشت ۲۸ سال از این حماسه ماندگار مردم شهر لاله های سرخ انتظار ثبت این حماسه به عنوان ‘روز مقاومت و مظلومیت اندیمشک’ در تقویم ملی را می کشند.

امام جمعه اندیمشک واقعه چهارم آذر سال ۱۳۶۵ اندیمشک را رویدادی سرشار از ایستادگی ذکر کرد و با اشاره به مقاومت ستودنی مردم شهرستان اندیمشک در چهارم آذر ۱۳۶۵ در مقابل رژیم بعثی عراق گفت: این روز باید به عنوان روز مقاومت مردم اندیمشک در تقویم کشور ثبت شود.

حجت الاسلام ‘نعمت اله خدامی’ افزود: در این روز اندیمشک و بویژه منطقه راه آهن این شهر هدف حملات هوایی ۵۴ فروند جنگنده دشمن قرار گرفت.

وی گفت: این بمباران، یک ساعت و نیم به طول انجامید و جمع زیادی از مردم اندیمشک در این روز به خاک و خون کشیده شدند.

خدامی افزود: شاهدان عینی این روز هنوز هم خاطرات مقاومت ستودنی مردم را در ذهن دارند.

فرماندار اندیمشک نیز خواستار ثبت حماسه چهارم آذر سال ۱۳۶۵ این شهر به عنوان روز مقاومت و مظلومیت مردم اندیمشک در تقویم ملی شد.

‘حمیدرضا گودرزی’ ثبت این حماسه را از جمله مطالبات مردم شهید پرور این شهرستان برشمرد و افزود: مردم اندیمشک در طول هشت سال جنگ تحمیلی زیر بمباران وحشیانه دشمن بعثی ایستادگی کرده و از رزمندگان اسلام پشتیبانی کردند.

از ۳۰۰ شهید واقعه چهارم آذر اندیمشک تعداد ۷۰ شهید اهل اندیمشک و مابقی از شهرهای قم، تبریز ، میانه و سایر شهرهای کشور می باشند که در ایستگاه راه آهن اندیمشک به شهادت رسیدند.

ایرنا

اشتراک مطلب با :