تاریخ انتشار خبر: ۱۸ , آبان, ۱۳۹۳ | ۱۹:۴۸:۵۹
کد خبر : 18079

کارون،۹۰ و آبی که در زاینده رود جاری شد…

دوشنبه است و یک نود فوتبالی دیگر اما این بار کلیپی تاثیر گذار از بی آبی و خشکی زاینده رود را اقای فردوسی پور به تصویر می کشد و مصاحبه با چند ستاره فوتبالی هم این مرثیه غم انگیز را سوزناک تر می کند. پخش این کلیپ از برنامه پرطرفدار نود زمینه را برای توجه […]

دوشنبه است و یک نود فوتبالی دیگر اما این بار کلیپی تاثیر گذار از بی آبی و خشکی زاینده رود را اقای فردوسی پور به تصویر می کشد و مصاحبه با چند ستاره فوتبالی هم این مرثیه غم انگیز را سوزناک تر می کند.

پخش این کلیپ از برنامه پرطرفدار نود زمینه را برای توجه بیشتر مسئولین کشور فراهم می کند تا آنجا که رئیس جمهور در آخرین مصاحبه زنده تلویزیونی با مردم در طرح های اولویت‌دار دولت یازدهم می گوید” برای من مهم است که ببینم آب در زاینده رود جاری است”

آری پیگیری های عادل فردوسی پور و نمایندگان مجمع اصفهان و عنایت همیشگی دولت ها به اصفهانی ها کار خود را می کند و رئیس جمهور، زاینده رود را از اولویت های دولت می نامند و آستین ها را بالا می زند.

علی رغم قول هایی که دولتی ها می دهند و معمولا در حد قول می ماند مثل وعده هایی که رئیس جمهور در سفر به خوزستان به مردم استان داده است اما بر خلاف گذشته دغدغه رئیس جمهور برای زاینده رود زود عملیاتی می شود و خانم ابتکار که رئیس محیط زیست ایران به جز خورستان است در هفته گذشته یعنی ۱۴ آبان خبر میدهد که تا امشب آب وارد زاینده رود می شود.

و همان شب آب به زاینده رود می آید و مردم خوشحال اصفهان دعا به جان رئیس دولت ، رئیس محیط زیست و وزیر نیرو می کنند اصفهانی با آمدن در کنار زاینده رود و عکس سلفی خاطره خوش آن شب را به یادگار ضبط و ثبت می کنند.

اما اینجا در خوزستان و کمی آنطرف تر در چهارمحال بختیاری نگرانی مردم  و بعضی از مسئولین کم کم آشکار می شود تا آنجا که  سیدشریف حسینی نماینده مردم اهواز در در نامه ای سرگشاده به رئیس جمهور می نویسد”آقای روحانی! آب خوزستان صدها کیلومتر مسیر را طی کرد و به زاینده رود رسید. خدا را شاکریم و روحانی مچکریم ! اما آیا مایه شرمساری نیست که آب بیش از هزار روستای خوزستان به وسیله آب تانکر تامین می شود.

آیا مردم ولایتمدار اصفهان که ده ها هزار فرزند برومند خود را برای دفاع از خاک تفتیده خوزستان فدا کرده اند می پذیرند آب کارون درختان حاشیه زاینده رود را سیراب کند و چشم مردم روستاهای خوزستان در انتظار تانکرهای آلوده آب آشامیدنی به جاده های خاکی این مناطق خشک شود” سیدشریف حسینی در نامه اش رئیس جمهور را  دعوت می کند تا به وعده هایی که به خوزستانی ها داده است عمل کند همانگونه که برای اصفهانی ها قدم برمی دارد.

اما سوال دوم این است که منبع این آب کجاست؟ آیا کارون، زاینده رود را سیراب کرده است؟ مدیر دفتر به‌هم پیوسته حوضه آبریز زاینده‌رود درباره منشاء آب این روزهای زاینده‌رود می‌گوید: بخشی از آبی که می‌آید، از کوهرنگ یک و دو است که از سرشاخه‌های رود کارون انتقال پیدا می‌کند. البته این سیاست کلی وزارت نیرو در تخصیص آب به مناطق مختلف است و این نیست که مدیر منطقه‌ای بتواند آب را برای شهری بدون برنامه انتقال دهد.

مسئولین استان خوزستان دقیقا خلاف این گفته است چرا که احمد سیاحی معاون عمرانی استاندارخوزستان در گفتگو با رهیاب در خصوص رها کردن آب در زاینده رود می گوید:رها کردن آب در زاینده رود اصلا ربطی به کارون ندارد برنامه ریزی متدوال این است که در سدها آب را نگه می دارند و در بعضی از فصول آب را هدایت می کنند

وی ادامه داد:زاینده رود هم هیچ ارتباطی به ما ندارد سد زاینده رود در خود اصفهان است و از سرچشمه های زاینده رود آبش تامین می شود مدیریت اب است که در اختیار وزارت نیرو است.

ورود آب به زاینده رود دو نکته قابل تامل دارد یکی رسیدگی فوری به اصفهان و کم توجهی به خوزستانی ها که نماینده اهواز  به این موضوع در نامه خود به رئیس جمهور اشاره می کند و نکته دیگر اینکه آب تامین کنند رها سازی آب در زاینده رود از کجا تامین شده است که اظهارات متناقض مسئولان استانی در خوزستان و اصفهان خود شاهدی است بر اینکه ما باید نگران باشیم نگران عدم صداقت و شفافیت مسئولین دولت یازدهم و نگران کارون و آینده فرزندانمان!

اشتراک مطلب با :
  1. علی Iran (ISLAMIC Republic Of) Unknow Browser Unknow Os گفت:

    تا وقتی که مردم اهواز رو به سمت اصفهان نماز می خوننن همین آشه همین کاسه!!!

  2. REZA Iran (ISLAMIC Republic Of) Unknow Browser Unknow Os گفت:

    اقای روحانی و مردم اصفهان بدانید که اق مردم خوزستان پشت سرتونه
    بدونید که اگه با این اب غسل می کنید راضی نیستیم و بدن های شما ….