تاریخ انتشار خبر: ۱۰ , آبان, ۱۳۹۳ | ۰۱:۱۷:۰۳
کد خبر : 17957

امام جمعه دزفول:شال های رنگی بدعت است و هیچ تناسبی با عزاداری ندارد/ اعلام مسیرهای نهایی هیئات عزاداری

به گزارش دزنا ۲۴” حجت الاسلام قاضی با بیان توطئه دشمن برای اختلاف افکنی بین شیعه و سنی در ایام عزاداری اباعبدالله(ع) گفت: دشمن به اسم سیدالشهداء(ع) در حل یارگیری از میان شیعیان است تا با توهین به مقدسات برادران اهل سنت در عزاداری ها، بهانه ای برای شیعه کشی بدست دشمنان دهند. عصر امروز […]

به گزارش دزنا ۲۴” حجت الاسلام قاضی با بیان توطئه دشمن برای اختلاف افکنی بین شیعه و سنی در ایام عزاداری اباعبدالله(ع) گفت: دشمن به اسم سیدالشهداء(ع) در حل یارگیری از میان شیعیان است تا با توهین به مقدسات برادران اهل سنت در عزاداری ها، بهانه ای برای شیعه کشی بدست دشمنان دهند.

عصر امروز سه شنبه ششم آبان، گردهمایی مسئولین هیئات عزاداری و نیروی انتظامی شهرستان دزفول با حضور مسئولین هیئات، مداحین، پیرغلامان و مسئولین اجرایی و انتظامی شهرستان دزفول در سالن ایثار این شهر برگزار شد.

 

در این همایش امام جمعه دزفول با تاکید بر همراه بودن عزاداری با معارف حسینی گفت: در دستگاه امام حسین(ع)همه عنوان نوکری اباعبدالله را داریم و هیچ کس بر دیگری برتری ندارد و هر کس مخلص تر باشد در درگاه الهی مقرب تر است.

حجت الاسلام و المسلمین “سید محمدعلی قاضی” خدمت کردن به عزادارن امام حسین(ع) را توفیقی الهی برشمرد و با اذعان بر لزوم رعایت قوانین توسط هیئات عزاداری تصریح کرد: خیل عظیم جمعیت و هیئات عزاداری در تاسوعا و عاشورا ممکن است موجب مشکلاتی هم شود که بزرگان هیئات، باید جوانان را دعوت به صبر کنیم و همه نظم و مقررات را رعایت کنیم.

وی با بیان اینکه با رفتار خود باید عملا لبیک گوی حسین(ع) باشیم اظهار کرد: رعایت نکردن حال افراد و دیگر عزاداران منافات با عزاداری اباعبدالله(ع) دارد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان دزفول با تاکید فراوان بر اقامه نمار اعلام کرد: عزاداری که در آن نماز نداشته باشد، معلوم نیست مقبول باشد. هیئات از وقت عزاداری برای نماز کم کنند.

امام جمعه دزفول همچنین با پیشنهاد تشکیل قرارگاه عاشورا در روز تاسوعا وعاشورا، بیان کرد: در نقطه مرکزی مسیر هیئات عزاداری، قرارگاه عاشورا متشکل از همه مسئولین، شورای هیئات، نیروی انتظامی و مسئولین کمیته ها تشکیل تا در صورت بروز مشکل، قرارگاه با حضور همه مسئولین تصمیم نهایی را بگیرد.

حجت الاسلام قاضی افزود: خیل عظیم جمعیت در تاسوعا و عاشورا یک عملیات بزرگ است و نیاز به قرارگاه دارد تا این حرکت عظیم دسته جات را فرماندهی و راهبری کند.

وی همه را نسبت به برخورد با بدعت ها در عزاداری مکلف دانست و اظهار کرد: مسئولین هیئات عزاداری با بدعت ها و اموری که موجب وهن شیعه و عزاداری اباعبدالله(ع) می شود، به شدت برخورد کنند.

امام جمعه دزفول، با تاکید بر اینکه شال های رنگی بدعت است و هیچ تناسبی با عزاداری ندارد گفت: افراد معدودی تعداد زیادی شال رنگی به گردن می اندازند، علاوه بر اینکه این نوع پوشش لباس شهرت و حرام است موجب وهن می شود.

دشمن شناسی یکی از کلیدواژه های اساسی حجت الاسلام قاضی بود و با بیان اینکه یکی از ابعاد بصیرت، دشمن شناسی است به بیان توطئه دشمن برای اختلاف افکنی بین شیعه و سنی در این ایام پرداخت و اظهار کرد: دشمن به اسم سیدالشهداء(ع) در حل یارگیری از میان شیعیان است تا با توهین به مقدسات برادران اهل سنت در عزاداری ها، بهانه ای برای شیعه کشی بدست دشمنان دهند.

وی اوضاع منطقه را یادآور شد و خاطر نشان کرد: ایران در حلقه ای از آتش و ناامنی است، ایران به برکت اهل بیت(ع) دارای امنیت و آرامش است و باید عزای واقعی حسین(ع) را برپا داریم و این محبت، تاجی بر سر ایرانیان است.

IMG 0372 فرمانده نیروی انتظامی دزفول:علی رغم تلاش ها برای تغییر مسیر موفق به انجام آن نشدیم/ امام جمعه دزفول:شال های رنگی بدعت است و هیچ تناسبی با عزاداری ندارد/ اعلام مسیرهای نهایی هیئات عزاداری

فرمانده نیروی انتظامی شهرستان دزفول نیز در این همایش، تلویحا تغییر اساسی مسیرها را خواست نیروی انتظامی عنوان و با بیان اینکه علی رغم تلاش ها برای تغییر مسیر موفق به انجام آن نشدیم، گفت: خیلی از مسئولین هیئات معتقد هستند با یک سری اقدامات می شود مسیرها را اصلاح و موجب روانسازی حرکت هیئات شد و با تصمیماتی که در شورای هیئات، شورای تامین و شورای ادرای گرفته شد، تغییر اساسی در مسیرهای عزاداری نسبت به سال گذشته نداشتیم.

سرهنگ “احمد چنداز” اعلام کرد: مسیرها همان مسیرهای سال گذشته است و امیدواریم با همکاری همه هیئات و با الگو گیری از فرهنگ ایثار و گذشت عاشورا امسال بدون مشکل هیئات به عزاداری بپردازند.

وی، خدمتگزاری و همراهی نیروهای انتظامی با عزاداران حسینی(ع) راسعادتی بزرگ توصیف و اظهار کرد: تمام هدف ما فراهم کردن زمینه برای عزاداری شیفتگان اهل بیت(ع) است و موفق شدن همه هیئات در طی کردن مسیر عزداری بدون مشکل است که از همه مداحانف مسئولین هیئات و پیرغلامان درخواست همکاری در این زمینه را داریم.

سرهنگ چنداز ادامه داد: اصلاح های صورت گرفته که مورد قبول همه هیئات عزاداری بوده و با جلسات متعدد شورای هیئات عزاداری صورت گرفته به شرح ذیل است که در روز تاسوعا و عاشورا اجرا خواهد شد.

۱- در عصر تاسوعا، میدان امام خمینی(ره) به صورت نوبه ای، سه هیئت از میدان امام خمینی از جنوب به شمال و ۲ هیئت از طالقانی شرقی و یک هیئت از طالقانی غربی عبور کنند که اولویت با هیئات امام خمینی(ره) از جنوب به شمال است

۲- در عصر تاسوعا، هیئت های مرکز از ساعت ۱۴ و ۳۰ وارد مسیر می شوند که بصورت ۳ به یک به ترتیب:هیئت علی اصغر، سپس سه هیئت از جنوب ، هیئت کاظمین سپس سه هیئت از جنوب، سپس هیئت مسجد جامع و سه هیئت از جنوب و سپس هیئت پیرنظر و سه هیئت از جنوب و عباسیه وارد مسیر می شوند.

۳-برگشت هیئات در صبح تاسوعا تا قبل از اذان ظهر از خیابان امام خمینی(ره) بوده و پس از آن مسدود می گردد.

۴-نصب هرگونه داربست در طول مسیر که منجر به مسدود شدن خیابان شود، ممنوع و جمع آوری می شود.( در جلوی سبزقبا داربست های نصب شده عرض خیابان را خیلی مسدود می کنند که یا باید عرض داربست ها را کم و یا حتی المقدور در پیاده رو نصب کنند تا مسیر ها بسته نشود.)

۴- در صبح عاشورا مسیر خیمه گاه از خیابان ساحلی از ساعت ۱۱ مسدود می شود (سال قبل ساعت ۱۰ بسته شد ولی امسال ساعت ۱۱ بسته می شود)

۵- آخرین هیئتی که ساعت ۱۱ از مسیر خیمه گاه عبور می کند تا در خیابان امام(ره) و مسیر خراطون را طی کند، سریع و بدون توقف عبور کنند تا مسیر برای هیئت هایی که از شمال و از مسیر لب خندق هستند، مسدود نشود.

۶- در عصر عاشورا، مسیر غربی خیابان شریعتی بسته شود.

۷- تا ساعت ۱۵ و ۳۰ تقاطع شریعتی برای عبور از هیئت های شمال باز و بعد از آن بصورت نوبه ای از شریعتی شرقی وارد مسیر می شوند

۸- هیئات های مرکزی در عصر عاشورا پس از تخلیه خیابان شریعتی شرقی وارد مسیر شده و در میدان امام خمینی نحوه حرکتشان را با هیئت های خیابان طالقانی بصورت نوبه ای می باشد.

تذکرات:

۱- هیئات از توقف بی جا در مسیر اکیدا امتناع کنند چرا که تعداد هیئات زیاد و این توقف موجب تاخیر تمام هیئات می شود.

۲- هیئت های زنجیرزنی برای تسریع در حرکت، بجای دو صفه، چند صفه حرکت کنند تا مسیر زیادی گرفته نشود.

۳- منقل های مسیر عزاداری باید به شکلی باشد که دودش ایجاد مزاحمت نکرده و موجب مسدود شدن مسیر نشود.

۴- تعدادی از هیئت ها شب های قبل از حرکت وسایل و بلندگوهایشان را در مسیر قرار می دهند که موجب بسته شدن مسیر می شود که انتظار همکاری هیئات در این رابطه را داریم.

اشتراک مطلب با :