تاریخ انتشار خبر: ۷ , آبان, ۱۳۹۳ | ۱۳:۵۷:۳۰
کد خبر : 17937

رییس اداره دامپزشکی دزفول:اسب و شتر کاروان های عزاداری باید دارای گواهی سلامت باشد

‘ محسن ورجاوند’ روز سه شنبه درگفت و گو با خبرنگار ما  گفت ” به دلیل وجود بیماری مشترک بین انسان و دام و احتمال بیمار بودن شتر و اسب  هیئت هااز ورود این چهار پایان به کاروان های نمادین عزاداری خودداری کنند. وی افزود:در صورت تمایل هیات های عزادار برای استفاده از شتر و […]

‘ محسن ورجاوند’ روز سه شنبه درگفت و گو با خبرنگار ما  گفت ” به دلیل وجود بیماری مشترک بین انسان و دام و احتمال بیمار بودن شتر و اسب  هیئت هااز ورود این چهار پایان به کاروان های نمادین عزاداری خودداری کنند.

وی افزود:در صورت تمایل هیات های عزادار برای استفاده از شتر و اسب در کاروان های عزاداری، مسوولان هیات ها با مراجعه به اداره دامپزشکی ، محل دام بازرسی شده و ضمن معاینه بالینی برای دام گواهی سلامت صادر می شود.

وی گفت:بیماری ‘مرس’ یک بیماری مشترک بین انسان و شتر است که مشکل خاصی در دام به وجود نمی آورد اما در انسان مشکل ساز شده و نشانه اولیه آن در انسان شبیه به سرماخوردگی بوده و در ادامه می تواند منجر به نارسایی شدید عصبی ، عفونت ریه و از کار افتادن کلیه ها شود.

ورجاوند افزود:بیماری ‘مشمشه’ نیز از بیماری های مشترک بین انسان و اسب است.

در برخی هیات های عزاداری در دزفول، در ترسیم واقعه کربلا بویژه اسارت خاندان اهل بیت عصمت و طهارت(ع)، از وجود اسب و شتر بهره گرفته می شود.

اشتراک مطلب با :