تاریخ انتشار خبر: ۵ , آبان, ۱۳۹۳ | ۱۰:۳۹:۰۷
کد خبر : 17915

دزفول با وجود مناطق کوهستانی شرایط برگزاری مسابقات سنگ نوردی طبیعی را دارد

‘غلامحسین حسنپور ‘ روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: تاکنون ۱۰ نقطه طبیعی در ارتفاعات کوهستانی بخش شهیون دزفول شناسایی شده که از نظر فیزیکی شرایط لازم برای برگزاری مسابقات سنگ نوردی را دارند. وی اظهار داشت:با توجه به اینکه در پاییز و زمستان امکان برگزاری مسابقات سنگ نوردی و صعود […]

‘غلامحسین حسنپور ‘ روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: تاکنون ۱۰ نقطه طبیعی در ارتفاعات کوهستانی بخش شهیون دزفول شناسایی شده که از نظر فیزیکی شرایط لازم برای برگزاری مسابقات سنگ نوردی را دارند.

وی اظهار داشت:با توجه به اینکه در پاییز و زمستان امکان برگزاری مسابقات سنگ نوردی و صعود به دیواره های طبیعی در اکثر نقاط کشور به دلیل یخ زدگی دیواره های کوهستانی میسر نیست ،امکان برگزاری این مسابقات در دزفول با آب و هوای مناسب در این فصول وجود دارد.

رییس هیات کوهنوردی دزفول خاطر نشان کرد:وجود کوههای لنگر و سالن در شمال دزفول و دیواره های رفیع و بی نظیر آن شرایطی را بوجود آورده که در آینده نزدیک دزفول میزبان سنگ نوردان ایران خواهد بود و جشنواره ملی سنگ نوردی طبیعی برای نخستین بار در منطقه شمال خوزستان برگزار می شود.

وی پیش بینی کرد بیش از ۳۰۰ سنگ نورد از سراسر کشور در این جشنواره که هنوز زمان برگزاری آن قطعی نشده شرکت کنند.

حسنپور از سفر کارشناسانی از فدراسیون کوهنوردی به دزفول برای ظرفیت سنجی منطقه کوهستانی این شهرستان به منظور برگزاری مسابقات رشته سنگ نوردی فرود در آب ( deep water soloing ) خبر داد و گفت: وجود رودخانه دز و صخره ها و کلاهک های مشرف و عمود بر نقاط عمیق رودخانه دز در منطقه ‘ چال کندی ‘ و دریاچه سد دز بهترین شرایط را برای انجام این رشته ورزشی فراهم کرده است.

وی همچنین گفت: لنگر کوه با ارتفاع ۲۶۵۰ متر و وجود دیواره ای طبیعی و بسیار مناسب سنگ نوردی می تواند به مدرسه سنگ نوردی طبیعی کشور تبدیل شود.

۳۲ گروه کوهنوردی آقایان و بانوان زیر نظر هیات کوهنوردی دزفول فعالیت دارند.

ایرنا

اشتراک مطلب با :